japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

A Clockwork Orange / Otomatik Portakal

3 posters
YazarMesaj
Tao Ren

Tao Ren

A Clockwork Orange / Otomatik Portakal Empty
MesajKonu: A Clockwork Orange / Otomatik Portakal   A Clockwork Orange / Otomatik Portakal Icon_minitimePtsi 18 Ağus. 2008, 11:04

Konu
Britanya'da endüstri sonrası bir şehirdeki, ahlaki değerlerin birbirine karıştığı, iyi ve kötünün ayırt edilemez hale geldiği bir toplumda, gençlerden oluşan bir çetenin insanlara uyguladıkları şiddeti ve Alex üzerinden insan doğası ve toplumsal değerlerin çatışmasını konu eder.

Bir holigan olan Alex (Malcolm McDowell) adlı gencin zaman geçirmek için üyesi olduğu sokak çetesi ile beraber işledikleri birçok şuçtan sonra çete ile ayrılığa düşünce onlar tarfından ihbar edilmesini ve polis tarafından beyninin yıkanarak topluma kazandırılma metodu ve sonrasını anlatır.

A Clock Work Orange
Yönetmen Stanley Kubrick
Yapımcı Stanley Kubrick
Senaryo yazarı Anthony Burgess 'ın romanından Stanley Kubrick tarafından senaryolaştırılmıştır.
Oyuncular Malcolm McDowell
Patrick Magee
Görüntü yönetmeni John Alcott
Kurgu Bill Butler
Film müzikleri Wendy Carlos
Rachel Elkind
Yapım yılı, ülkesi 1971 , UK
Yapım şirketi Warner Bros.
Dağıtım şirketi Warner Bros.
Süre 136 dak.
Bütçe $2,200,000

Otomatik Portakal’ın, Kubrick’in en çok konuşulan yapımlarından biri olmasının nedeni içerdiği şiddet unsurları ve şiddete bakış açısı olarak gösterilebilir. Ama bu eleştirilerin bir çoğu filmin asıl amacı görmezden gelinerek yapılmış yıkıcı amaç taşıyan eleştirilerdir. Kubrick’in filmdeki amacını şöyle özetleyebiliriz; her insanın içinde şiddet arzusu vardır, bu inkar edilemez bir gerçektir. Filmin şiddete bakış açısı ise sanat toplumsal yabancılaşma üzerinedir. Baş karakter Alex’in bir Beethoven hayranı olması, onun resmine her baktığında gözlerinde şiddeti görmesi, 9. senfoniyi dinlediğinde bir şiddet eyleminden sonraki rahatlığı hissetmesi, sanatta şiddet temasından izler taşıdığına yeterli bir kanıttır. Ayrıca soymak için girdiği evde sanat hayranı olduğunu ileri süren kadının Beethoven büstü ile Alex’i kovalaması da sanat, şiddet ve ironiyi birbiri ile bütünleştiren bir imgelemdir. Öte yandan toplum yapısı Alex’i şiddete de sürüklemiştir. Çünkü aksi takdirde arkadaşlarıyla ilişkileri kesilecek, “Gülüver”ini (kafasını,zekasını) istediği zaman, istediği gibi kullanamayacaktır (filmdeki cinsel ilişkilerde de bir şiddet arzusu görülür. Alex’in iki genç kız ile olan, hızlıca gelişen ve bir anda biten ilişkisini hatırlayalım.). Fakat filmde gelişen olaylar nedeniyle şiddet arzusunu kaybeden Alex toplum tarafından reddedilmeyi, itilmişlik duygusunu hissedecek ve ironi filmin tümüne yayılacaktır.

kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/Otomatik_Portakal_(film)

konuyu nereye açacağımı bilemedim başka hayatımda izlediğim en iyi filmlerden bir klasik zaten izlenmesi gerek bence Wink
http://simpleplanfan.megabb.com
ninjin

ninjin

MesajKonu: Geri: A Clockwork Orange / Otomatik Portakal   A Clockwork Orange / Otomatik Portakal Icon_minitimePtsi 18 Ağus. 2008, 21:49

kitabı filminden güzeldir... kendim için çok sık kullanırım queer as a clockwork orange deyimini. kitap da burdan gelir, deyim her türlü garipliği üzerinde toplamış kimseler için kullanılır. hikayedeki bir yazar sistemin insanları otomatikleştirdiğinden bahseder, alex de teavisi sırasında döne döne bunu düşünür. anti-kahraman hikayesidir güzeldir... pek çok animede alttan gönderme bulabilirsiniz ancak forumda sinema veya kitap bölümünün altına açman çok daha doğru bir hareket olurdu Smile
diaboliksword

diaboliksword

MesajKonu: Geri: A Clockwork Orange / Otomatik Portakal   A Clockwork Orange / Otomatik Portakal Icon_minitimeSalı 19 Ağus. 2008, 12:01

kitabını sevmiştim ama görsel olaylar bana daha güzel geldiginden filmi taraftarıyım ilginçdir güzeldir izlenmesi gereken buyuk bir eserdir.
http://www.diabolikss.com
Tao Ren

Tao Ren

MesajKonu: Geri: A Clockwork Orange / Otomatik Portakal   A Clockwork Orange / Otomatik Portakal Icon_minitimeSalı 19 Ağus. 2008, 14:41

beni görsel şeyler daha çok etkiliyor.kitabını henüz okumadım ama güzeldir eminim.özellikle alexin "hi hi hi" falan demesi çok hoşuma gitti.ilginçti güzeldi ağır filmdi ama etkileyiciydi.
http://simpleplanfan.megabb.com

A Clockwork Orange / Otomatik Portakal
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Orange Range; Orenji Renji