japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Japonyaya Gidiyorum

3 posters
YazarMesaj
yalın15

yalın15

Japonyaya Gidiyorum  Empty
MesajKonu: Japonyaya Gidiyorum    Japonyaya Gidiyorum  Icon_minitimeC.tesi 07 Ağus. 2010, 15:16

Arkadaslar. Öncelikle Size Bir Sorum oLucak Ben Japonyaya Gidiyorum Neden ????

Cunku Babamın Arkadasının Orada Restrantı var. Ve benide Yanına Cağırdı Babamda Buna İzin verdi Neden
Cunku. ßen Orada Garsonluk Yapıcam Hem Maaşım oLucak Hemde Bahşişlerim Maaslarımı Biriktircem
Bahsisleri Harcarım Yemek Sıkıntım olmucak zaten Restrantta Kalıcam Kalıcak Yerde Sorun Değil
Cunku Babamın Arkadasında Kalıcam. Askerden Geldimde Eğer Durumum iyise Geri dönmem Turkiyeye Ama
Kotu ise Turkiyeye DÖnup Tercumanlık Yapıcam @@@@@ ARKADASLAR BEN 15 YASINDAYIM@@@@

SoruLarım

1-) Babam ve Annem Bosanmıs Babam İzin veriyor Gidicem Yerden Davetimde var
Hem oradaki bir türk hemde onun eşi bir kadın tarafından

2-) 15 yasındayım İngcem orta Ben Temelli orda Yasamak İstiyorum Bunu Nasıl yapıcam

3-) Bana Vize veya Pasaportmu vericeklerr Ne kadar Kalıcam ben orada???

Aklıma Söyle Bir Fikir Geldi 3 ay Vize varsa 3 ay giderim Sürem doldunda Turkiyeye dönerim
Bir ay Turkiyede Kalırım ve Tekrar DÖnerim ama arkadaslar ben Hic dönmek istemiyom

Baska ne yapabilirimm???

Japonyaya Gidiyorum  77916 Japonyaya Gidiyorum  49420
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

MesajKonu: Geri: Japonyaya Gidiyorum    Japonyaya Gidiyorum  Icon_minitimePaz 08 Ağus. 2010, 20:45

Foruma hoşgeldin öncelikle.

İlk soruna cevap veremeyeceğim, çünkü neden Japonya'ya gittiğini ben de pek anlamadım Neutral

Yazdıkların biraz kafamı karıştırdı. Öncelikle, ne zaman gideceksin? Okul işini ne yapmayı düşünüyorsun? Annen bu işe ne diyor? Ayrıca, garsonluk yapmaya niye bu kadar hevesli olduğunu anlayamadım. Sonuçta daha gençsin ve garsonluk dışında birşeylerle uğraşman daha akıllıca olur gibime geliyor. Çünkü kısa vadede garsonluğu idare edebilirsin belki, ama uzun vadede zor gelir.

Anlamadığım birşey de, babanın arkadaşı neden ta Türkiye'den garson çağırıyor? Yani Japon birini bulsa daha kolay olmaz mı onun için? Ayrıca bence daha çalışmak için çok gençsin, tabii ne zaman gitmeyi planladığını bilmiyorum (hatta askerlikten bile söz etmişsin ama daha askere gitmene çok var gibi değil mi?), ama Japonya'da genç yaşta çalışanlar için bir takım yasalar olmalı, onları biliyor musun?

Sorularının cevaplarına gelince:

1) Sorunu yazmamışsın????

2) İngilizce biraz bilsen de, Japonya'da işine yarayacağından şüpheliyim biraz... Ayrıca temelli yaşamak için biraz hızlı karar veriyor gibisin. Biraz maceracılık var sende galiba ama, sırf orada birilerini tanıyorum diye onlara güvenerek herşeyi bırakıp gitmek tehlikeli gibi.

3) Normalinde çalışanlar için bildiğim kadarıyla bir izin belgesi veya çalışma kartı gibi birşey veriliyor. Ama yaşın küçük olduğu için öğrenci vizesi de verebilirler, ki bu vize bildiğim kadarıyla sadece part time iş yapabilmene izin veriyor.

Kusura bakma ama, bence biraz fazla maceracı gibisin. Tabii ki de Japonya'ya gitmek istemen ve gidebilmen hoş birşey, ama bu işin ciddiyetini pek düşünmüyor gibisin. "Zaten tanıdıklarım var, oraya hemen alışırım" diyorsun belki ama, uzun vadede garsonluk yapamayacağını düşündün mü? Ayrıca orada japonca öğrensen de, bu ne kadar bir japonca olur ki? (çünkü sonuçta türklerin yanında kalacak ve çoğunlukla türkçe konuşacaksın)

Neyse, belki ben dediklerinden yanlış yorumlar çıkarmışımdır ve tam amacını anlamamışımdır. Beni aydınlatmak sana düşüyor. Ayrıca annenin ne düşündüğünü de çok merak ediyorum, çünkü genellikle annesi babası boşanan çocukların iki velisinin de izni gerekir böyle durumlarda...

Çok moralini bozmadığımı umarım.
shirayuri

shirayuri

MesajKonu: Geri: Japonyaya Gidiyorum    Japonyaya Gidiyorum  Icon_minitimePaz 08 Ağus. 2010, 21:25

kötü ise .. iyi ise... demissin ama seni tanimiyorum ve maddi imkanlarin nasil bilemiyorum ama bir yabanci ülekeye yerlesmeyi planliyorsan, bunun iyisine de kötüsüne de katlanman gerek diye düsünüyorum.
Sonucta bir yerde yasamaya karar vermek (hele Japonya gibi pahali bir ülkede) cok büyük maddi sorumluluklar da getiriyor.

zorunlu sigorta, calisma izni, oturma müsadesi gibi seyler alman lazim, eger bunlar yoksa her 3 ayda bir girip ciksan da turist sayilirsin ve turist olarak restoran da calisamazsin. sürekli bunu kullanip, girip ciktigin yada daha kötüsü kacak calistigin ortaya cikarsa özellikle de yabanci olarak polisle ugrasman cok güc olur, birde sadece sen degil, yaninda kaldigin ve kücük yasta oldugun icin sorumlu olan kisiler de suclanir ve cok kötü yerlere gider olay.

kanunun yani sira birde tabii o kültüre alisma boyutu var. Japonca olmadan cok zor olacaktir bir kere ve oranin mentalitesine alisabilecegini gercekten düsünüyormusun?!
Japonlari yeterince taniyormusun, genel olarak nasil davranilip davranilmayacagini biliyormusun?!

Uzaktan izlenildigi gibi degildir hicbirsey. Turist olarak gitmek cok farkli, yasayip calismak cok farkli.

Ben yillardir Japonya delisiyim, her yönüyle seviyorum, kültürünü, dilini, insanlarini ama gel bana yasa deseler hayatta gidip yasamam!
Cünkü zamanla oranin su an yasadigim yer gibi basit ve gündelik olacagini biliyorum.

Birde bambaska bir konu ama galiba popüler kültürün etkisiyle biraz herkes özenti yapiyor geliyor oraya gitmeyi.
Bi zamanlar American Dream vardi, onun gibi.....

Bazi seylerin rüya olarak kalmasi daha güzel, gerceklesirse sıkıcı olmaya baslarlar cünkü (Daisuke'nin dediği gibi)

Bu benim görüsüm, sen bu sorularin cevaplarini forumlarda degil, direk japon konsolosluguna sorarak ara bence Wink
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

MesajKonu: Geri: Japonyaya Gidiyorum    Japonyaya Gidiyorum  Icon_minitimePtsi 09 Ağus. 2010, 21:40

Aynen merry gibi düşündüğümü belirtmeden edemeyeceğim Smile

Japonyaya Gidiyorum
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Japonyaya gitmek istiyorum.
» Japonyaya gitmek isteyenler ( BenLe beraber :D)