japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Tempura

+2
shirayuri
PiNaTSu
6 posters
YazarMesaj
PiNaTSu

PiNaTSu

Tempura Empty
MesajKonu: Tempura   Tempura Icon_minitimePerş. 09 Ekim 2008, 19:31

8 iri karidesin sırtındaki siyah damarı bir kürdan yardımıyla çıkarın. Kabuklarını yıkayın. Kuyruğunun ucunu kesip sıkarak fazla suyunu çıkarın. Alt kısmına 3-4 çizik atın. 4 dil balığının (veya istavrit) iskeletini çıkarıp kılçıklarını temizleyin. 4 Çin mantarının saplarını kesip tepesine çapraz çizikler atın. 2 patlıcanı 1 cm kalınlığında dilimleyin. Yarım patatesi soyup 1 cm kalınlığında doğrayın ve 5 dakika suda bekletin. 2 sivribiberi temizleyip dörde kesin.
Sos için; 1 su bardağı su, yarım çay bardağı soya sosu, 1 tablet tavuk bulyon, 1 tatlı kaşığı tozşeker (veya mirin), 1 rendelenmiş beyaz turp 1 çorba kaşığı rendelenmiş zencefili bir kapta karıştırıp kaynatın. Kısık ateşte bir taşım daha pişirip kâselere paylaştırın. Hamurlu karışım için; 1 yumurta ve 1 su bardağı suyu bir kapta çırpın.1 su bardağı un ve 1/3 su bardağı mısır nişastasını ayrı bir kaba eleyip yumurtalı karışımı ekleyin. Çırpıp sıvı bir hamur hazırlayın. Hazırladığınız sebze, balık ve karidesleri hamura tek tek bulayıp kızartın. Sos ile sıcak servis yapın.
PiNaTSu

PiNaTSu

Tempura Empty
MesajKonu: Geri: Tempura   Tempura Icon_minitimeCuma 10 Ekim 2008, 09:24

Malzemeler
1 adet kalamar
1 adet kabak
1 adet patlıcan
1 adet havuç
100 gr maydanoz
1/4 adet deniz yosunu
Koromo için (kaplama malzemeleri): 120 gr yumurta ve soğuk su (birbirine karıştırılmış), 100 gr un, 1 adet buz
Tent suyu için: 120 gr su, 12 gr dashinomoto, 45 ml mirin, 50 ml soya sosu, 50 gr rendelenmiş Japon turbu, 7 gr rendelenmiş zencefil, 500 ml ayçiçek yağı
Yapılışı
Kalamarı ufak bir kart şeklinde kesip ortasını yosunla sarın. Kabağı 5-6 mm kalınlığında kesin. Patlıcanı 5-6 cm boyunda kesip 5-6 mm kalınlığında yandan kesin, bir tarafını yelpaze gibi kesip açın. Havucu 5-6 cm boyunda kesip 2-3 mm kalınlığında yandan kesin. Maydanozları iyice yıkadıktan sonra yaprağındaki suyu peçeteyle silin. Tent suyu malzemelerini kaynatın. Soğuyunca süzün. Japon turbunu ve zencefili rendeleyin. Yağı tencereye koyup ısıtırken koromo yapın. Yumurtayı kırıp soğuk suyla karıştırın ve ununu ekleyerek ilave edin. Buz da ekleyip çubukla yavaş yavaş karıştırın. Malzemeleri önce una basarak sonra koromoyla kaplayın. 180 derece sıcaklığındaki yağa bırakın. Süs olarak çubuktan koromoyu malzemenin üstüne damlatabilirsiniz. Önce sebzeler, sonra deniz mahsullerini kızartın. 2-3 kere çevirip iyice kızarınca kaldırın, bir süzgeçle üzerine kağıt havlu serili bir tabağa alın. Tabağa kağıt koyup tempurayı boy boy güzel bir şekilde serin. Tempuranın yanında bir kaseyle tent suyu (sos), küçük tabakta rendelenmiş Japon turbu, zencefil de koyun. Tent suyu içine rendelenmiş Japon turbu, zencefil ekleyerek sıcakken tempurayı sosa batırıp yiyebilirsiniz.
shirayuri

shirayuri

Tempura Empty
MesajKonu: Geri: Tempura   Tempura Icon_minitimePerş. 16 Nis. 2009, 18:12

off ya bir tempura yemek nasip olmadı bana Sad

her restorana gidişimde sushi diyte takılıyorum çıktıktan sonra ''Aaa ben tempura yiyecektim'' diyerek çıkıyorum Tempura 608300

tarifi de varmış ama ben beceremem ki yaa batırır koyarım Sad
efsane nerdesin tamagoyaki yi bırakta bana tempura yap yaa Tempura 654939

gözüm açık gideceğim valla Tempura 654939
albertine

albertine

Tempura Empty
MesajKonu: Geri: Tempura   Tempura Icon_minitimePerş. 16 Nis. 2009, 20:49

bence pinatsu ile efsane mutfağa girsinler bize şöyle güzel bi sofra hazırlasınlar ben de içkileri hazırlarım cheers
WhiteAngelboy18

WhiteAngelboy18

Tempura Empty
MesajKonu: Geri: Tempura   Tempura Icon_minitimePerş. 16 Nis. 2009, 20:54

jumbo karides tompura denedim gerçektende lezetliydi Very Happy 4 5 parça tüm karides ve 1 adet yosun ile servis edilmişti biraz pahalı ama çok lezettliydi Very Happy 30 TL cik ti 1 porsiyonu Ankarada Gazi Osman Paşada.
halitosan

halitosan

Tempura Empty
MesajKonu: Geri: Tempura   Tempura Icon_minitimePerş. 16 Nis. 2009, 22:39

arkadaşlar mükemmel bi lezzet.helede benim gibi karides hastasıysanız kaçırmayın.bu arada benim profil resmine bakın Very Happy
shirayuri

shirayuri

Tempura Empty
MesajKonu: Geri: Tempura   Tempura Icon_minitimeC.tesi 18 Nis. 2009, 01:32

aa evet profil resmin tempura
her gördüğümde profilini daha da bir kederleniyorum yiyemedim diye yaa canım çekiyor sende gözüme sokuyorsun olmaz ki halitosan ayıp ettin valla Tempura 126451
Tempura 654939 bana kastın mı var gece gece karnım acıktı aaaaaa...
albertine

albertine

Tempura Empty
MesajKonu: Geri: Tempura   Tempura Icon_minitimeC.tesi 18 Nis. 2009, 01:49

halitosan senin yemekleri özledik be kardeşim.
efsane

efsane

Tempura Empty
MesajKonu: Geri: Tempura   Tempura Icon_minitimePaz 17 Mayıs 2009, 23:36

merry demiş ki:
off ya bir tempura yemek nasip olmadı bana Sad

her restorana gidişimde sushi diyte takılıyorum çıktıktan sonra ''Aaa ben tempura yiyecektim'' diyerek çıkıyorum Tempura 608300

tarifi de varmış ama ben beceremem ki yaa batırır koyarım Sad
efsane nerdesin tamagoyaki yi bırakta bana tempura yap yaa Tempura 654939

gözüm açık gideceğim valla Tempura 654939

yettim merry gec de olsa Tempura 654939

kiz ben öyle seyler elliyemem ki baligi bile tamizlenmis kafasiz halde alip pisiriyorum ben kusraim bir yerden onu öyle butun halinde görür ellersem. Surda balik 4 senedir yine yiyebiliyorum birak kafasiz temizlenmis baliktan sana birseyler edigim. Yada dun buzlukta gördüm calamirs var hazir sen gel kizartir yetirtirim sana

Tempura
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Tempura