japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

japonya hakkında nette anlatılanlar

+27
Koray
Lee
Orihara Maya
ese
pandora1990
KiyoKa ChaN
japonqoliq
efsane_rock
Kazuya99
SpotLiqht_
bleda
toma-chan<3
BooRock95
karanlık
Yagami Yasaki
moi-kun
diaboliksword
Aoi
asimo
Battousai
Shuunen
emrex
TrueMod
Desire
cengizhan
Admin
sakura
31 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
sakura

sakura

japonya hakkında nette anlatılanlar Empty
MesajKonu: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimeSalı 05 Şub. 2008, 21:18

Bir Japon'un sizi evine davet etmesi cok buyuk bir olaydir, genellikle bizdeki gibi misafircilik yoktur, gorusmek isteyen aileler disarida bir restoranda gorusur. Nadiren bir Japon'un evine davet edildiyseniz bu sizin icin buyuk bir onurdur, ama sakin ayakkabilarinizla iceri girmeye kalkmayin, bir cuval inciri berbat edersiniz.

Japonya'da eve kimse pabucla girmez, zaten kapidan girince onunuzde cin seddi gibi bir terlik ordusu ile karsilasirsiniz.

Ev sahibi size cay ikram ettiyse, bu artik gitme vaktinizin geldigini gosterir, cayi icip hemen kalkmaniz lazimdir.

Genellikle genc kizlar evlenir evlenmez isi birakir ve evinin hanimi olur. Yanlizca evin erkeginin kazanci ailenin gecimi icin yeterlidir. Hanimlar, cocuklari ve ev isleri ile ilgilenir, ailenin butun parasi hanimdadir, tum harcamalari hanimlar yapar, restoranlarda bile hanimlar ucreti oder.

Hanimlar arta kalan zamanlarinda spor yapar, arkadaslari ile disarida bulusur, magaza gezer. Gunduz saatlerinde cafelerde, restoranlarda 65-70 yasin altinda erkek gormek imkansizdir, cunku erkekler gunduz saatlerinde istedir.

Bu sefer Istanbul'a geldigimde bir gun arkadaslarimla disarida bulustum, oturdugumuz surece ben saskin saskin, "aa erkekler var" diye ust uste farkinda olmadan soylendim, arkadaslarim sonunda "ne var bunda rahatsiz mi oldun" dediler.

Aslinda rahatsiz olmamistim ama gunduz saatinde erkeklerin is harici bir yerde olmalari bana cok acayip gelmisti.

Japonya'da kimse kimseye karismaz, isterseniz en olmadik bir kiyafeti giyin ve ortada dolasin. Yanlizca caktirmadan bir kere bakarlar ve kafalarini cevirirler.

Gozunu dikip bakmak cok ayiptir, bu nedenle trenlerde uyumasalar bile herkes gozunu kapatir, uyuyor gibi davranir. En kalabalik trende bile kimse sizi rahatsiz etmez, hirsizlik olayi yoktur.

Bir hanim gece cok saatte bile yanliz basina dolasabilir, icki icmeye veya yemek yemege bir yere gidebilir kimse rahatsiz etmez.

Bisikletinize biraktiginiz bir canta aksama kadar kimse ellemeden ayni yerinde durur.

Japonlar ruzgar sorfu yapanlar haric denize girmeyi fazla sevmez ama kaplicalar onlar icin en buyuk zevk kaynagidir. Volkanik daglar cok oldugu icin, hemen hemen her yerde kaplicalar vardir.

Japonlar yanliz dus almaz, her gece evde bizdekilerden daha derin olan ozel kuvetleri su ile doldurulur ve butun aile tek tek bu suya girip keyif yaparlar.

Kisin bizdeki gibi evlerde butun odalar isitilmaz, evler kucuk oldugu ve fazla pahali olmadigi halde bunu israf sayarlar, yanliz oturduklari odayi isitirlar.

Is yeri evin erkegi ve aile icin herseydir, hanimlar eslerinin en verimli sekilde calisabilmesi icin ellerinden geleni yapar, erkegin isten gec gelmesi hicbir zaman problem edilmez.

Kari koca arasindaki en buyuk kavga belki kapiyi biraz kuvvetli kapatmak seklinde olur. Sozle kavga yoktur. Toplum hayatinda sozden ziyade, bakislarla kizginlik anlatilir. Evde de is yerinde de bu boyledir. Fazla konusulmaz ama hareket ve bakislar herseyi ifade eder. Is yerinde bir toplantida konusanlar genellikle genclerdir, yuksek rutbeliler yanlizca dinler ve sonunda karar verir.

Torpil diye birsey yoktur, yasi ve tecrubesi ustun olan ileridedir hep. (benim en cok bu dikaktimi cekti hatta hadi canim burada torpil gecmez sozlerini iyi biliriz biz diyesim bile geldi. kisaca inanamadim )

Tokalasma, sarilma, opusme yoktur. Hafifce egilerek selam verilir. El temasi yoktur. Bir cocugun bile basini severseniz size cok kizar, bu onu asagilamak demektir.

Kadinlar maddi olarak cok kuvvetli olduklari halde eslerine karsi cok saygilidir.

Kadinin ve erkegin arkadaslari farkli olabilir, bizideki gibi kari koca beraber toplantilara gidecek diye bir olay yoktur, cunku birinin sevip digerinin sevmedigi bir insanla, ikisinin de gorusmesine neden yoktur.

Esler arasinda hurriyet oldukca fazladir. Evin kadini gece arkadaslari ile bulusmaya esi olmadan gidip, istedigi saatte donebilir.

Saygi herseydir, evde, iste, toplumda herkes birbirine saygilidir, ulkesine saygilidir. Elbiselerinden kopan bir ip parcasini bile yere atmazlar, baskalarinin haklari kendi haklarindan once gelir.

Grup psikolojisi ile yasarlar, bu yuzden hic yanliz degillerdir

netten alıntıdır.. sakura...
Admin
Admin
Admin

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimeSalı 05 Şub. 2008, 21:25

genellikle güzel adetleri varmış Very Happy

bazı özellikleri bize çok benziyo En azından benim sülaleme Very Happy bizde de kapıda bi terlik ordusu sizi karşılar Very Happy

bu güzel bilgiler için teşekkürler sakura Wink

.
https://japon.yetkin-forum.com
cengizhan

cengizhan

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimeÇarş. 06 Şub. 2008, 19:59

başka kültürlerin,adetlerini öğrenmek çok ilgi çekici,bize bu dünyayı başkaları ilede paylaştığımızı hatırlatıyor.İnsanlık arasında köprüler kuralabildiğini,birbirimizi tanıdıkça düşmanlıkların yok olacağını hatırlatıyor.Bu forumu hazırlayan ve bizi buluşturanlara sonsuz tşk ler.
Desire

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimeC.tesi 09 Şub. 2008, 14:30

zatiin bi gitsemm japonyaya bi daha dönmem memleketime
hemen de sattim ülkemi yavv Laughing Laughing Laughing Laughing
TrueMod
mod
TrueMod

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimeC.tesi 09 Şub. 2008, 16:15

Alıntı :
Ev sahibi size cay ikram ettiyse, bu artik gitme vaktinizin geldigini gosterir, cayi icip hemen kalkmaniz lazimdir.

aaa ne kadar kötü ya, ya digeri bilmeyipte hemen cayi ikram ederse, ne olur bilemem Very Happy:D

ama sanirsam bu türkiyede'de oluyor, arkadaslar beni bilgilendirir misiniz Question Question bir daha kine, sevmedigim bir misafir gelirse, hemen cayi veririm Very Happy:D
Admin
Admin
Admin

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimeC.tesi 09 Şub. 2008, 16:26

türkiyede çay ikram emek git demek değil canım Very Happy hatta daha fazla otur gibi bile düşünebilirsin Razz Razz
emrex

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimeÇarş. 13 Şub. 2008, 17:50

arkadaslar japonyada cay ikrami bizdekinin aynisidir yani cay gelince artik git ilk defa duydum cunku bi yere gittginizde ilk once cay gelir bide boyle internette yazilan seyler pek dogru degil yani burdaki hayat cok baska nette yazilanlar cok baska
Admin
Admin
Admin

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimeÇarş. 13 Şub. 2008, 18:06

aramıza yeniden hoş geldin emrex Very Happy sanırım bize japonyadaki yaşamı en iyi japonyada yaşayanlar anlatır Very Happy bu konuda katkılarını bekliyoruz Embarassed
emrex

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimeÇarş. 13 Şub. 2008, 18:31

yeniden hosbulduk Smile
Shuunen

Shuunen

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimeÇarş. 13 Şub. 2008, 22:51

Bi de bu Japonların garip bir çay törenleri vardı sanırım Very Happy Kursdaki sensei anlatmıştı ama aklımda pek kalmadı. Bayaa uzun sürüomuş hazırlamak >.<
http://dokudoshiikinoko.deviantart.com
Battousai

Battousai

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimePerş. 14 Şub. 2008, 00:00

Admin demiş ki:
türkiyede çay ikram emek git demek değil canım Very Happy hatta daha fazla otur gibi bile düşünebilirsin Razz Razz

evet bizde de böyle sevdiğimiz bi insan gelince hadi bi çay içelim aaa daha kalkamazsınız çay demledim wallahi içmeden bırakmam gibi sözler çok olur

japonlara gelince gerçekten çoğu adetleri bizimkilere benziyo yani gitsem fazla yabancılık çekmem ah şu aç kalma korkusu olmasa
asimo

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimePtsi 18 Şub. 2008, 21:14

arkadaşın anlattığı konular içersinden sadece çay ikramı ilgi çekmiş gibi görünüyor.Japonların en hoşuma giden özelliklerinde biri, kesinlikle %100 ü diyebileceğim kadar çoğu yardımseverdirler.
Aoi

Aoi

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimeÇarş. 27 Şub. 2008, 06:15

japon adetleri
cengizhan

cengizhan

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimeÇarş. 27 Şub. 2008, 21:46

Shuunen demiş ki:
Bi de bu Japonların garip bir çay törenleri vardı sanırım Very Happy Kursdaki sensei anlatmıştı ama aklımda pek kalmadı. Bayaa uzun sürüomuş hazırlamak >.<

Bir Japon mühendis gelmişti,kalite uygulamaları konusunda ders verecekti,bir arkadaşın evinde misafir olarak kalacaktı,tşk etmek için çay töreni düzenlemiş.Fincanlara çayları koymuş,birer yudumluk.Bizim arkadaş bir seferde içmiş,Japon misafir çok kızmış;meğerse sadece dilini değdirerek içicekmişsin,ve bir saaten fazla sürüyormuş.Arkadaş adeti bilmediğini söyleyip özür dilemiş. Smile

Birde evinin büyüklüğünü ve eşyaları görünce çok şaşırmış,burada kaç kişi kalıyorsunuz diye sormuş.. Laughing
diaboliksword

diaboliksword

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimeSalı 25 Mart 2008, 20:04

benimde gitmek istedigim ve yaşamak istedigim yer japonya özellikle kyoto istiyorum ben umarım birgun bu adetlerini yaşam şekillerini bizzat tadma fırsatım olur
http://www.diabolikss.com
moi-kun

moi-kun

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimePtsi 16 Haz. 2008, 14:16

ben bu forumda yeniyim arkadaşlar . ve her cevabı okumak zorunda hissediyorum .ama internette yazılan her şeye inanmamak lazım .arkadasımızın dedigi gibi, orada yaşayanlar bize daha dogru bilgiler verirler.benim korktugun ise bu denli kökllü kültüre sahip bir toplugun degişmasi .yani bu gün televizyonda görüyoruz avrupalılar gibi giyinen japon gençligi canımı sıkıyor .zaten bizimkiler çoktan bitmiş.tabiki sonradan görme bir kulturun ( avrupa ve amerikan kulturleri ) köklu japon ve turk kulturunu tamamen silemez ama 'sinek küçüktür fakat mide bulandırır 'sözünü hatırlatmak isterim . yinede teşşekurler konuya katılan herkese .saçmaladı isem kusura bakmayınız Smile japonya hakkında nette anlatılanlar 597419
Yagami Yasaki

Yagami Yasaki

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimeSalı 17 Haz. 2008, 19:00

çok neşeli bulduğum başka bir anlatım oldu buda gerçi gitmeden yorum yapmam mümkün değil ama türk-japon dostluğu sitesinden gerekli bilgilerin büyük bir çoğunluğunu bulabilir sorularınızı sorabilirsiniz.kyoto konusunda katılıyorum zaten konuşulanları anlayabiliceğim yegane yer diye düşünüyorum tüm Japonyada bunun dışında dünyanın yiyeceği en pahalı 2. ülkesi idi sanırım ben çok abes bir örnek olsada bi kere bütün bir karpuzu almayı yiyemediğimi buzdolabında saklamayı tercih ediyorum sevdiğim yönleri kültürlerini ve doğalarını korumaları genede ömür boyu Türkiye'yi bırakabilicemi sanmıyorum dünyanın en güzel şartlarını sağlayan ülke burası benim için sorun içten kaynaklı ne yazıkki..ama bu iki ülke arası istediğimde gidip gelmeyi çok isterdim
karanlık

karanlık

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimeÇarş. 06 Ağus. 2008, 20:03

güzel adetleri varmış.paylaşımın için teşkk. Smile
BooRock95

BooRock95

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimeSalı 12 Ağus. 2008, 23:22

adetlerimiz benzermiş ama çayın gidin anlamına gelmesi bana garip geldi ve misaafirperver olmamaları bnce hiç hoş deil
toma-chan<3

toma-chan<3

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimeÇarş. 22 Ekim 2008, 17:10

bence çok gzll adetleri varmış ^^tam benlik Razz
bleda

bleda

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimePtsi 16 Mart 2009, 23:10

Ben bu siteye yeni üye oldum ve buda ilk 5 yazımdan biridir. Neyse... Benim demek istediğim bir kaç kişinin de vurguladığı gibi duyduğuna değil gördüğüne inanacaksın ama tabii bu site yanlış olacağını sanmıyorum ne de olsa gezip görmüş insanlarda var... Bir diğeri kültürleri de güzel de sahip çıkıyorlar mı acaba? Yani bizimde çok köklü bir kültürümüz vardır ama ülkemizdeki insanların yarısından fazlasında bir Amerikan-İngiliz özentiliği var... O nedenle bence önemli olan kültürünün olması değil ona sahip çıkmaktır diyorum... Ve tekrarlayarak söylüyorum ki bu sitede emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.
SpotLiqht_

SpotLiqht_

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimeC.tesi 13 Haz. 2009, 13:20

asLında güzeL fikir şu Çay işi xD Hadi çok Oturdun aL bi çay İç xD
Kazuya99

Kazuya99

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimePaz 21 Haz. 2009, 01:58

vay be süper gelenekleri var çok hosuma gitti
efsane_rock

efsane_rock

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimeÇarş. 12 Ağus. 2009, 23:36

ama karı kocalar sanki biraz sıkıcı gibi ya birbirlerini biraz kıskansalar güzel olurdu What a Face
japonqoliq

japonqoliq

MesajKonu: Geri: japonya hakkında nette anlatılanlar   japonya hakkında nette anlatılanlar Icon_minitimePerş. 13 Ağus. 2009, 09:03

süperya japonya da doğsaymışm keşke yaaaa ühühühühü Sad

japonya hakkında nette anlatılanlar
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-