japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Osmangazi Belediyesi Çocuklara Geri Dönüşümü Japon Kültürüyle Anlatıyor

2 posters
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Osmangazi Belediyesi Çocuklara Geri Dönüşümü Japon Kültürüyle Anlatıyor Empty
MesajKonu: Osmangazi Belediyesi Çocuklara Geri Dönüşümü Japon Kültürüyle Anlatıyor   Osmangazi Belediyesi Çocuklara Geri Dönüşümü Japon Kültürüyle Anlatıyor Icon_minitimeSalı 22 Nis. 2008, 17:16

Çocukların Öğrenme Gelişimine Büyük Katkı Sağlayan Japon Kağıt Katlama Sanatı "Origami", Osmangazi Belediyesi Yerel Gündem 21'in ve AB Koordinasyon Merkezi'nin İşbirliğiyle İlköğretim Öğrencileriyle Buluşuyor.

Çocukların öğrenme gelişimine büyük katkı sağlayan Japon kağıt katlama sanatı "Origami", Osmangazi Belediyesi Yerel Gündem 21'in ve AB Koordinasyon Merkezi'nin işbirliğiyle ilköğretim öğrencileriyle buluşuyor.
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen "Geri Dönüşüm Dostu Okullar" projesi, Osmangazi Belediyesi, Osmangazi Yerel Gündem 21 Çocuk Meclisi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEMA Vakfı Bursa İl Temsilciliği tarafından yürütülüyor. "Her şey Çöp Değil, Dünyamız da Çöplük Değil" sloganını taşıyan projeye, destek çalışma olarak verilen ücretsiz Origami Kursu'nda tüm origami eserleri geri dönüşüm için ayrılmış kâğıtlardan yapılıyor.

Japon uzman eğitmen Ryoko Asano'nun her hafta Bursa'ya özel olarak gelip verdiği kursta, yaklaşık 100 öğrenci öğrendiklerini okullarında aktarabilecekleri şekilde eğitim alıyor. Tamamı kullanılmış kağıtlardan yapılan kursta öğrenciler çöp kutusu, bardak, şapka ve hayvan figürleri gibi eserler yaparak kağıtların kullanıldıktan sonra bile değersiz olmadığını öğreniyor.

OSYEG 21 Genel Sekreteri Rıfat Bakan, Tema Vakfı Bursa Temsilcisi Şaban Uyar ve Yerel Gündem 21 ile AB Koordinasyon Merkezi ekibi origami kurslarından birine katılarak çocuklardan origami yapmayı öğrendi. Renkli görüntülere sahne olan eğitimde, çocuklar öğrendikleri figürleri gösterebilmek için birbirleriyle yarıştılar. Çocuklarla geri dönüşüm ile ilgili bol bol sohbet etme fırsatı bulan Rıfat Bakan, origaminin çocuklara sağladığı yararların yanında, Japon bir öğretmene sahip olmanın farklı kültürleri tanıma açısından da çok faydalı olduğunu ifade etti. Uyar, "Burada eğitim alan çocuklarımızın, artık dışarıda yabancı uyruklu bir insan gördüklerinde parmakları ile onları göstererek, rahatsız edici davranışlarda bulunmayacaklarını da düşünüyorum" dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ORİGAMİLERİNİ OSMANGAZİ YAPACAK

Kursun Haziran ayının ilk haftası düzenlenecek bir yarışma ve sergiyle sona ermesi planlanıyor. Yarışma sonucunda başarılı olan öğrencilerle dünyanın en büyük origami eserlerinin yapılması ve halka açık bir mekanda sergilenmesi hedefleniyor.

Origami, Japonca bir kelime olup, "katlanmış kâğıt" anlamına geliyor. Kâğıdı yapıştırıcı ve makas kullanmadan sadece katlayarak çeşitli figürler oluşturmaya dayanıyor. Japonya'da çocuklara küçük yaşlardan itibaren öğretilen bu sanatın davranışsal, sosyal ve duygusal gelişime, psiko-motor gelişime, dil gelişimine ve matematik eğitimine büyük katkıları bulunuyor. Uzmanlara göre, origami öğrenilmesi zorunlu bir dersten çok bir oyun olarak algılandığı için anne babaların çocukları için kullanabileceği en etkili eğitsel araçlardan biri olma özelliğini taşıyor.

Origami kursunda çocuklarla buluşan Geri Dönüşüm Dostu Okullar Projesi Koordinatörü ve aynı zamanda Tema Vakfı Bursa Temsilcisi Şaban Uyar, Geri Dönüşüm Projesi'nin okullar tarafından benimsenerek yürütüldüğünü belirtti. 75 ilköğretim okulunda, 84 bin 56 öğrenciye geri dönüşüm ile ilgili eğitim verdiklerini vurgulayan Uyar, "Bu çalışmaların başarılı olduğunu sonuçlar da bize gösteriyor. Toplanan plastik ve kağıt atıklar ilk haftalarda toplamda 4 bin 150 ton iken, şimdi ise bu miktar yaklaşık 10 katına, 41 bin 43 tona ulaştı. Çocuklarımızın bu kadar bilinçli olması bizleri çok mutlu ediyor." diyerek memnuniyetini dile getirdi.

Kaynak: http://www.haberler.com/osmangazi-belediyesi-cocuklara-geri-donusumu-japon-haberi/
https://japon.yetkin-forum.com
ChunLiFan

ChunLiFan

Osmangazi Belediyesi Çocuklara Geri Dönüşümü Japon Kültürüyle Anlatıyor Empty
MesajKonu: Geri: Osmangazi Belediyesi Çocuklara Geri Dönüşümü Japon Kültürüyle Anlatıyor   Osmangazi Belediyesi Çocuklara Geri Dönüşümü Japon Kültürüyle Anlatıyor Icon_minitimeCuma 12 Eyl. 2008, 15:58

Doğduğumda yerde böyle bişey yapılması beni çok mutlu etti.....
https://japon.yetkin-forum.com

Osmangazi Belediyesi Çocuklara Geri Dönüşümü Japon Kültürüyle Anlatıyor
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-