japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kokeshi

5 posters
YazarMesaj
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

Kokeshi Empty
MesajKonu: Kokeshi   Kokeshi Icon_minitimeCuma 09 Tem. 2010, 00:32

Kokeshi Kokeshimarch2008

"Kokeshi" tahtadan yapılan yöresel japon bebeklerine verilen addır.

Kokeshi'lerin hikayesi Edo devrine (1603-1867) dayanır. Günümüzde yöresel kokeshi üretiminin çoğunluğu Tohoku'da 6 ilde yapılmaktadır.
Edo devrinin sonuna doğru, kokeshi'ler "Kijiya" denilen japon tahta işçileri ve köylülerine artı kazanç sağlardı. Özellikle çok soğuk kış günlerinde kokeshi yapmaya başlayan işçiler bunları sıcak su tesislerini kullanmaya gelen zengin müşterilere satıp para kazanırlardı.
Bu bebeklerin farklı işlevleri vardı: sadece bir hatıra, çocuklar için oyuncak veya masaj aleti olarak kullanılabilirlerdi. Ayrıca bu bebeklerin aslında dini bir işlevi olduğunu düşünenler de var. Bu inanışa göre bu tahta bebekler ölenlerin ruhlarını barındırabilir ve onların hatırası için saklanırdı.

Kokeshi'ler böylece Japonya'da çok popüler oldu ve Japonya'nın her yerinde tahtadan oyuncak diye satılmaya başlandı, özellikle de porselen bebek almaya parası yetmeyenler için çok revaçtaydı. Genelde genç kız şeklinde üretilen kokeshi'ler bu şekilde her durumda vazgeçilmez bir hediye haline geldi.

İki tür kokeshi vardır: yöresel ve modern.

250'den fazla çeşit yöresel kokeshi vardır, ve geldikleri yörelere göre 10'a bölünmüştürler: Kijiyama, Nambu, Narugo, Hijori, Sakunami, Tsuchiyu, Tôgatta, Tsugaru, Yajiro ve Zaô.

Modern kokeshi'ler üretenin hayalgücüne bağlıdır. Yöresel kokeshi'lere göre modern kokeshi'lerin üretimi özgürdür ve hiçbir özel teknik gerektirmez. Her üreticinin kendi tarzı ve tekniği vardır. Modern kokeshi'ler 2. Dünya Savaşından sonra üretilmeye başlanmıştır. 1954'ten beri Gunma ili en çok modern kokeshi üretiminin yapıldığı yerdir (toplam üretimin yaklaşık yüzde 60'ı).

30 senedir her yıl eylül ayında kokeshi üretcilerini bir araya getiren bir yarışma yapılmaktadır. En iyi üreticiler Japonya başbakanı tarafından ödüllendirilirler.

Bir sürü kokeshi stili vardır, ama hepsinin temel felsefesi aynıdır: sadelikle güzelliği sürdürmek.

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Yabancı sitelerden alıntıdır
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

Kokeshi Empty
MesajKonu: Geri: Kokeshi   Kokeshi Icon_minitimeCuma 09 Tem. 2010, 00:46

Benim de bir kokeshi'lerden esinlenmiş bir kimmidoll bebeğim var I love you Hatta adı Shika Very Happy (bunlardan bir sürü çeşit var piyasada, tabii Türkiye'de var mı bilmiyorum...)
Bu da resmi:

Kokeshi Kimmidollshika1

Shika tatlılığı, iyiliği ve dikkati simgeliyor...
Lenore

Lenore

Kokeshi Empty
MesajKonu: Geri: Kokeshi   Kokeshi Icon_minitimeCuma 09 Tem. 2010, 01:08

Bi şekilde rastlarsam bu bebeklere -ki Trde hiç sanmıyorum, anca bi Hong Kong pazarı tarzı dükkanlarda,o da çakma olur heralde :/ - almadan gitmem.. O kadar tatlılar ki 3. spoilerdakileri çok sevdim özelikle Very Happy

Sensei Shika da tam sana uygunmuş, akai hihih :3

Bu arada aklıma takıldı sensei, japonların bir bebekleri daha var, küt saçlı kırmızlı kimonolu, şişman suratlı.. şuna çok benziyor :
Spoiler:
bir çok filmde gördüm o bebeği, çok korkunç xD acaba o da kokeshi sayılır mı? ya da özelliği ne?
diaboliksword

diaboliksword

Kokeshi Empty
MesajKonu: Geri: Kokeshi   Kokeshi Icon_minitimeCuma 09 Tem. 2010, 10:07

hehe çok güzeller ya Smile
http://www.diabolikss.com
Admin
Admin
Admin

Kokeshi Empty
MesajKonu: Geri: Kokeshi   Kokeshi Icon_minitimeCuma 09 Tem. 2010, 11:07

çok güzeller Kokeshi 922276 tuzluğa benziyolar ama Kokeshi 922276 Kokeshi 654939 paylaşım için teşekkürler sensei Kokeshi 922276
https://japon.yetkin-forum.com
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

Kokeshi Empty
MesajKonu: Geri: Kokeshi   Kokeshi Icon_minitimeCuma 09 Tem. 2010, 11:51

Tuzluk mu Kokeshi 654939 Ilahi admin XD

Lenore, o bebekleri ben de biliyorum ama sanırım onlar porselen bebek. Emin değilim ama, biraz araştırır yazarım Kokeshi 597419
-Mika-

-Mika-

Kokeshi Empty
MesajKonu: Geri: Kokeshi   Kokeshi Icon_minitimeÇarş. 04 Ağus. 2010, 16:11

Ben de kokeshileri hep tuzluğa benzetirim Kokeshi 654939
Çok tatlı oluyorlar, keşke Türkiye'de bulabilsem..
Güzel konu, teşekkürler Smile

Kokeshi
1 sayfadaki 1 sayfası