japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Güzel bir atasözü

+2
Orihara Maya
mamoruko
6 posters
YazarMesaj
mamoruko

mamoruko

Güzel bir atasözü Empty
MesajKonu: Güzel bir atasözü   Güzel bir atasözü Icon_minitimeÇarş. 03 Şub. 2010, 20:13

Arkadaşlar ben sizlerle takvimde okuduğum bir ata sözünü paylaşmak istiyorum.
Ata sözü Afrikalıların ama herkesin bilmesi gerekir diye düşündüm.

Her sabah Afrika da bir ceylan uyanır.En hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini bilir, yoksa öldürülecektir.

Her sabah Afrika da bir aslan uyanır.En hızlı ceylandan bile daha hızlı koşması gerektiğini bilir, yoksa aç kalacaktır.

Aslan veya ceylan olmanız fark etmez. Güneş doğduğunda koşmaya başlasanız iyi olur
http://dusuntasin.blogspot.com/
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

Güzel bir atasözü Empty
MesajKonu: Geri: Güzel bir atasözü   Güzel bir atasözü Icon_minitimeC.tesi 06 Şub. 2010, 12:58

Güzelmis Very Happy
albertine

albertine

Güzel bir atasözü Empty
MesajKonu: Geri: Güzel bir atasözü   Güzel bir atasözü Icon_minitimeC.tesi 06 Şub. 2010, 16:43

tuttum bunu Wink
Zatoichi

Zatoichi

Güzel bir atasözü Empty
MesajKonu: Geri: Güzel bir atasözü   Güzel bir atasözü Icon_minitimePerş. 06 Mayıs 2010, 15:12

Akıllı insanlar aptalca sorulardan, aptalların akıllı cevaplardan öğrendiğinden daha fazlasını öğrenirler.
孔夫子
gozluklu

gozluklu

Güzel bir atasözü Empty
MesajKonu: Geri: Güzel bir atasözü   Güzel bir atasözü Icon_minitimePerş. 06 Mayıs 2010, 16:53

Bu söz Konfüçyüs'e mi ait?
Zatoichi

Zatoichi

Güzel bir atasözü Empty
MesajKonu: Geri: Güzel bir atasözü   Güzel bir atasözü Icon_minitimePerş. 06 Mayıs 2010, 16:58

Hayır Bruce Lee'ye ait. Lee'ye pek saygı duymuyorum da. Very Happy
gozluklu

gozluklu

Güzel bir atasözü Empty
MesajKonu: Geri: Güzel bir atasözü   Güzel bir atasözü Icon_minitimePerş. 06 Mayıs 2010, 17:45

Hadi ya Very Happy ama sözün altındaki kanjilerde konfuyüs geçmiyor mu?
Zatoichi

Zatoichi

Güzel bir atasözü Empty
MesajKonu: Geri: Güzel bir atasözü   Güzel bir atasözü Icon_minitimeCuma 07 Mayıs 2010, 07:43

Evet Konfüçyus yazıyor. Böyle daha havalı görüneceğini düşündüğüm için konfüçyus yazdım, anlaşılmayacağını düşündüğüm için değil. Very Happy
Sonuçta 30'lu yaşlarda kendi stilimi yarattım diyen komik bir adamın adını yazmak içimden gelmedi. Very Happy
Tüm bu saçmalıkları bi kenarı bırakırsak; sözü kimin söylediğinle değil, anlamıyla ilgileniyorum
gozluklu

gozluklu

Güzel bir atasözü Empty
MesajKonu: Geri: Güzel bir atasözü   Güzel bir atasözü Icon_minitimeCuma 07 Mayıs 2010, 15:40

Sözü kimin söylediği değil sözün ne anlatmak istediği ile ilgilenmen güzel ama emin ol en azından ben bu sözün altına komik bir adamın adını yazsan bile asla garip bulmam ya da yadırgamam Smile
Zatoichi

Zatoichi

Güzel bir atasözü Empty
MesajKonu: Geri: Güzel bir atasözü   Güzel bir atasözü Icon_minitimeCuma 07 Mayıs 2010, 15:59

Sanırım küçük bir yanlış anlaşılma var. Bruce Lee’nin adını yazsaydım yadırganıp komik duruma düşerdim gibi bir kaygım yoktu ki zaten. Sadece Lee ‘nin efsane değil şehir efsanesi olduğunu düşündüğüm için, bir nevi kişisel anti bruce lee veya protesto amacıyla adını yazmadığımı söylemeye çalışıyorum. Ayrıca lütfen kişisel ve düşmanca alma ama; Kimsenin yadırgayıp yadırgamamasıylada ilgilenmiyorum.
gozluklu

gozluklu

Güzel bir atasözü Empty
MesajKonu: Geri: Güzel bir atasözü   Güzel bir atasözü Icon_minitimeCuma 07 Mayıs 2010, 16:21

Benim kafama takılan eğer konfuçyüs söylemediyse neden altına onun adının yazıldığıydı. Yani kaynak göstermesi bakımından aldatıcı olmasıydı.

Yanlış anladığım için özür diliyorum.
akmedivh

akmedivh

Güzel bir atasözü Empty
MesajKonu: Geri: Güzel bir atasözü   Güzel bir atasözü Icon_minitimeCuma 07 Mayıs 2010, 16:23

ama sonuçta sözün sahibine saygı göstermen gerektiğini de unutmaman gerekiyor bence.

bu da benden

"It's not that I'm afraid to die, I just don't want to be there when it happens."
Woody Allen

"It's better to die on your feet, to live on your kness."
Zapata
Zatoichi

Zatoichi

Güzel bir atasözü Empty
MesajKonu: Geri: Güzel bir atasözü   Güzel bir atasözü Icon_minitimeCuma 07 Mayıs 2010, 16:50

Özür dilenecek birşey kesinlikle yok. Kaynak gösterici açısından aldatıcı olduğunu düşünmüyorum. Eğer duruma böyle bakarsak; (hemde ortada tartışılacak veya üzerinde bu kadar durulacak birşey yokken ) sadece ‘’fark ettiğimizi sandığımız şeyle övünüp başkaların zekalarını küçümsemiş oluruz.’’
Ayrıca kayıtlara geçsin Very Happy , bende başkalarının zekasını küçümsemiş gibi görünmemek için ne demek istediğimi özellikle daha basit örneklerle anlatmıyorum çünkü demek istediğim birşeyde yok zaten.

Bu arada Saygı; mecburuyetten gösterilmez, Shibumi şeklinde kendiliğinden oluşur.
Yani bu biraz saygı göstermeyi unutmak kavramını aşıp insiyatifik bir davranış'a giriyor.

Domo.
akmedivh

akmedivh

Güzel bir atasözü Empty
MesajKonu: Geri: Güzel bir atasözü   Güzel bir atasözü Icon_minitimeCuma 07 Mayıs 2010, 17:06

bir laf vardır, bildin mi?

"Yiğidi öldür, hakkını yeme."

Sırf sen bir kişiyi sevmiyorsun veya saygı göstermiyorsun diye ona ait bir sözü başkasınınmış gibi gösterip, sonrada haklı çıkamazsın. Kayıtlara geçsin, kimse senin zekana birşey demedi, alındığına göre bir problem var demek ki.

Ayrıca evet, japonlarda en güzel duygu sen söylemeden karşındakinin hissettiği duygudur diye bir söz vardır. Ama kimse bu sözü bahane edip başkalarına ait olan birşeyi hor görmüyor veya saygısızlık etmiyor. Tam tersine Japonların günümüzde en çok yakındığı noktadır. Duygularını paylaşmaktan ne kadar aciz kütük japonlar gördüm, bir bilsen şaşarsın.

Birde; İnsiyatif senin haklarını kötüye kullanman değildir ayrıca. Demokrasinin limiti benim yumruğumun senin burnunda patladığı noktadır. Eğer sen Bruce Lee'nin sözünü Konfuçyüs söyledi diyorsan bilerek, bundan dolayı özür dilemelisin. Başkalarını aldatmak, kaynakta sahtecilik yapmak övünülecek bir nokta değildir.

Arz Ederim.
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

Güzel bir atasözü Empty
MesajKonu: Geri: Güzel bir atasözü   Güzel bir atasözü Icon_minitimeCuma 07 Mayıs 2010, 21:29

Konuya dalaraktan sakin olunmasini öneriyorum Very Happy

Yazdigin eger Bruce Lee'nin lafiysa, altina Bruce Lee'nin imzasinin atilmasini ben de tercih ederdim. Yanlis kaynak vermek hos birsey degildir kanimca...
Ancak söyle birsey de var; Bruce Lee'yi sevmemene ragmen bu lafini Konfiçyus'a layik bulmussun. O kisiye saygi duymasan da, o sende bu lafiyla bir etki birakmis bence, o yüzden en azindan sirf bu lafi için Bruce Lee'ye saygi duyman dogru olur diye düsünüyorum. Saygi duymadigin birinin lafini çok degerliymis gibi alinti yapip da "bu kisi sehir efsanesi" demek ne kadar dogru bilemiyorum sahsen...
Ayrica, bir kisiye saygi duymamak o kisiye saygisizlik edebilmek anlamina da gelmez. Bruce Lee'ye saygi duymak zorunda degilsin, ama Bruce Lee hayranlarini da göz önünde bulundurup, onlara saygisizlikta bulunmamaya çalisirsan sevinirim Wink

Not: Elimden geldigince itham etmeden ve suçlamadan yazmaya çalistim. Cünkü konu tartismaya veya ahkam kesmeye dönüssün istemiyorum. Üstelik japon forumda neden çinlilerden bu kadar uzun tartisiliyor anlamis degilim?
gozluklu

gozluklu

Güzel bir atasözü Empty
MesajKonu: Geri: Güzel bir atasözü   Güzel bir atasözü Icon_minitimeCuma 07 Mayıs 2010, 23:59

Zatoichi demiş ki:

Alıntı :
‘’fark ettiğimizi sandığımız şeyle övünüp başkaların zekalarını küçümsemiş oluruz.’’

Orihara Maya demiş ki:

Alıntı :
Üstelik japon forumda neden çinlilerden bu kadar uzun tartisiliyor anlamis degilim?

Dikkat edin Sensei, fark ettiğiniz şeyden dolayı yargılanabilirsiniz Very Happy Olay şu kral çıplak dememem gerekirdi Very Happy
Zatoichi

Zatoichi

Güzel bir atasözü Empty
MesajKonu: Geri: Güzel bir atasözü   Güzel bir atasözü Icon_minitimeC.tesi 08 Mayıs 2010, 09:38

Bu konuşmayı; son sözü söyleyen haklı çıkar ve kazanır gibi müsabaka mantığıyla yürüttüğümüze inanamıyorum.
Hiç espiri anlayışı olmadığını görmek üzücü. Espiri olarak söylenmesede Kaynakta sahtecilik lafı çok komikti.
Eğer yukarıdaki mesajlardan söylediklerimi anlayamadıysanız konuşulacak birşey yok.
Beni üzen şey ise kimseye atak yapmadığım halde saldırıya uğramak ve kendimi savunma amaçlı karşı atak yapmak zorunda kalmak.
Yinede kimseye saldırmadığımı düşünüyorum.

Bu sohbet, olaylar karşısında ne kadar esnek olunabilidiğini görmeme de yardımcı oldu.
Ama yinede kimsenin kötü niyetli olmadığını düşünüyorum yada enazından böyle düşünmek istiyorum.

Demokrasi yumruk atmak birine saldırmak olarak değerlendirilemez. (Gerçi Çin felsefesinde mantık budur )
Ancak insiyatif ying-yang tır. Asıl insiyatife müdahale demokrasi anlayışına ters düşer.
Seninki gibi bir demokrasi anlayışı ile karşılaştığımda;
Yumruğunu attığın anda isabet ettiremeyeceğini garanti eder ve oradan sana karşılık vermeden uzaklaşırım.
Buna 合気道 denir.

Not: Bruce Lee hayranlarından özür dilerim. Very Happy
gozluklu

gozluklu

Güzel bir atasözü Empty
MesajKonu: Geri: Güzel bir atasözü   Güzel bir atasözü Icon_minitimeC.tesi 08 Mayıs 2010, 11:15

Zatoichi demiş ki:

Alıntı :
Bu konuşmayı; son sözü söyleyen haklı çıkar ve kazanır gibi müsabaka mantığıyla yürüttüğümüze inanamıyorum.

EVET ASIL BEN İNANAMIYORUM Güzel bir atasözü 654939

Emin ol kimse kötü niyetli değil. Seni belki bu ortam haricinde asla görmeyeceğim ya da karşılaşamayacağım ki ben öyle biri değilim. Karşılaşsam bile belki de dostum olursun.

Sadece şunu belirtmek isterim ki espri yapılacak ortam vardır yapılmayacak ortam vardır. Kimi insan seni tanır ve espri yaptığını anlar. Yani bağlam önemlidir.

Bu başlık altında da bir kez daha sanırım kaynak belirtmenin nelere mal olduğunu az çok anlamışsındır.
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

Güzel bir atasözü Empty
MesajKonu: Geri: Güzel bir atasözü   Güzel bir atasözü Icon_minitimeC.tesi 08 Mayıs 2010, 11:17

Zatoichi demiş ki:
Bence biraz alingan davranmissin bu konuda. Sadece birinin lafini baskasina uygun gördügün için bazi arkadaslar bunu yadirgadi. "Ben en iyi bilirim" diye birsey diyen olmadi bence (diyeni ben oyarim bir kere Razz çünkü bu forumda ben varken kimse kimseyi asagilayamaz Güzel bir atasözü 160985).
Kaynaktaki 'espri' olayina gelince, eminim sen de kötü bir amaçla yapmadin bu 'espriyi', ama unutma ki, gozluklu arkadasimizin da dedigi gibi, burada birbirimizi tanimiyoruz, ve yazarkenki ruh halimizi veya konusma tonumuzu buraya yansitamadigimiz için de yanlis anlasmalar çabuk dogabiliyor. O yüzden umarim ileride birbirimize karsi daha anlayisli oluruz Güzel bir atasözü 597419

Bruce Lee hayranlarindan özür diledigine göre mod olarak baska diyecegim de kalmadi zaten Very Happy

Konu basligi "güzel bir atasözü"ydü. Ben de sizleri güzel bir japon atasözüyle basbasa birakayim:

猿も木から落ちる。 (Saru mo ki kara ochiru.)
= Maymunlar bile ağaçtan düşebilir.
Yani herkes hata yapabilir =)

En son Orihara Maya tarafından C.tesi 11 Eyl. 2010, 12:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Güzel bir atasözü
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-