japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ben Dünyalı Değilim

YazarMesaj
KıyoKısho

KıyoKısho

Ben Dünyalı Değilim Empty
MesajKonu: Ben Dünyalı Değilim   Ben Dünyalı Değilim Icon_minitimePtsi 25 Ocak 2010, 13:47

ve arkadaşlar size yeni bir yazı daha bu yazıya bir çoğunuz bir anlam veremeye bilir. zaten bir anlam çıkarmanız için yazmadım. sadece düşünün, cevap bulup bulamamanız önemli değil. cevap bulduğunu düşünenler büyük ihtimalle ne demek istediğimi anlamıştır

Ben dünyalı değilim!...

Hiç düşündün mü, ya da kendine sordun mu? Ben dünyalı mıyım? Biliyorum ki sormadın ya da aklına geldi ama delirdiğini düşündün. O zaman ben sorayım. Sen dünyalı mısın? Biliyorum hemen “Elbette ben dünyalıyım” diyeceksin. Peki bir şey daha sorayım dünyalı ne demek. Sorsan herkesin cevabı benzer olacaktır. Dünya üzerinde yaşayan geçmişi geleceği dünyada olanlar. Peki bedeni dünyada olup aklı başka yerde olanlar ne oluyor.

İnsanlar ortak mekanlar da, evlerde, köylerde, şehirlerde yaşayabilirler. Ama hepsinin iç dünyası düşünceleri farklıdır. Hepsi kendi dünyasını ister. Söylesene tek bir dünya gezegeni olduğuna göre bu insanlar hangi gezegenden. Sorsan onlarda aynı şeyi söyleyecek “Elbette ben dünyalıyım”.

Yüz yılla boyu insanlar tek bir imparatorluk kurmak istemişlerdir. Bütün insanların barış içinde yaşaya bileceği savaşların olmadığı bir dünya. Peki bu insanların dünya anlayışı nasıl. Biraz düşünelim. Asyalılar yüz yıllar boyu içine kapanık Avrupalılardan uzak bir Dünya yaratmaya çalışmışlar. Bunun aksine Avrupalılar her şeyi öğrenmek her yere gitmek istemişlerdir. Amerikalı Kızılderililer ise 15.yy kadar bilinmiyordu bile. Bu insanların da dünya anlayışları farklı. Sen hangi dünyadansın. Asyalıların içine kapanık dünyası mı? Avrupalıların her şeyi isteyen dünyası mı? Yoksa Kızılderililerin bilinmeyen dünyası mı? Evrende bilinen tek dünya gezegeni varsa bunların hangisi gerçek dünyalı.

Dünyada sayabileceğim daha birçok farklılık var. En basiti iyi-kötü ayrımı. Bu insanlarda en başından beri bu dünyanın kendilerine ait olduğunu söylemiştir. Kötü insanlar kendi bildiklerini, iyi insanlar kendi bildiklerini yaymaya, kabul ettirmeye çalışmıştır. Burada karşımıza bir soru daha çıkıyor. İyi ve kötü. Ne yapmak iyi ne yapmak kötü. Bu sorunun cevabı da tartışılan bir durum. Çünkü her toplumun soruya cevabı farklı olmuştur. İyilerin ve kötülerin dünyaları bile kendi içinde farklılık gösterirken kimler gerçek dünyalı.

Ben bunları seni bir cevaba ulaştırmak için yazmadım. Bu sorunun cevabın sen kendin bulacaksın. Hatta bütün insanlar birlikte bulacaklar. Gerçek dünyalı kim? Bu dünya kimler için yaratıldı. Bu anlattıklarımdan sonra ben bir cevaba vardım. Ve sana bir daha soruyorum sen dünyalı mısın?

Ben Dünyalı Değilim Ya Sen

Ben Dünyalı Değilim
1 sayfadaki 1 sayfası