japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

RAMEN

+22
japaaneese_finland_korea
Admin
albertine
OosakiNana666
mamoruko
japonqoliq
Zabuza
Kazuya99
halitosan
Kikiruki
kyramia
haruna
Orihara Maya
osaki nana
hokkyokusei
ninjin
umi
diaboliksword
Aoi
Battousai
kazemaru
R-huN
26 posters
Sayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
R-huN

R-huN

RAMEN Empty
MesajKonu: RAMEN   RAMEN Icon_minitimePtsi 11 Şub. 2008, 03:17

Uzun zamandır merak ettiğim bir şeyi size sormak istiyorum ev ortamında ramen yapan var mı? yapan varsa nasıl yapıyor? Beni aydınlatmanızı rica edicem. Şu zaman kadar 3.23ytl karşılığında hazır ramen yedim hep malesef =/
http://www.yoturk.com
kazemaru

kazemaru

RAMEN Empty
MesajKonu: Geri: RAMEN   RAMEN Icon_minitimePtsi 11 Şub. 2008, 05:35

Ben yapıyorum Very Happy
Öncelikle çok az süper markette bulunabilen "çin eriştesi" adı altında satılan ramen eriştesini bulmak gerekiyor. Bizim buralarda (çapa civarı) bir süpermarketten alıyordum ama 1 aydır getirmiyorlar ramensiz kaldım. Yine de biraz araştırmak lazım.
Tarifini de yarın vereceğim şu an sabahın 5 buçuğu da Sleep Laughing
Battousai

Battousai

RAMEN Empty
MesajKonu: Geri: RAMEN   RAMEN Icon_minitimeSalı 12 Şub. 2008, 15:00

kazemaru çok merak ettim ver şu tarifide bakıyım nasıl bişimiş biz de yiyebiliriz demi japon mutfağına uzağım da
kazemaru

kazemaru

RAMEN Empty
MesajKonu: Geri: RAMEN   RAMEN Icon_minitimeSalı 12 Şub. 2008, 16:44

Aslında ramen ucu açık bir tarif. Bir japon arkadaşın gösterdiği gibi yapıyordum. Ama kendim bir şeyler de ekledim. Özellikle animelerde ve filmlerde gördüklerimi de kopyaladım. Biraz olsun yemek yapmayı bilen herkes için çocuk oyuncağı.

Bir paket ramen eriştesini tavuk bulyonlu suda ve geniş bir tencerede haşlıyoruz (göz kararı yaptığım için ölçü vermiyorum ama ramen şehriyeleri suyun içinde iyice gömülecek) Ayrı bir tavada isteğe göre tavuk veya kuşbaşı et (hatta tüketiyorsanız domuz eti) pırasa, havuç, turp gibi sebzelerle kızartıyoruz (sıvı yağda). Sizin için en uygun et soteyi de hazırlayabilirsiniz. Etler iyice pişip sebzeler ölünce ateşten alıyoruz. (etlerin üzerine kekik iyi gidiyor) Biraz soya sosuyla birlikte, yumuşamaya başlayan şehriyelerin olduğu tencereye hepsini boşaltıyoruz. (ben sebze bulyon da kullanıyorum) Bir süre birlikte kaynadıktan sonra derin çukur kaselere çorbası ve kendisini aynı anda servis ediyoruz. (süre olayını tadına bakarak ayarlıyorum zaten çok kolay fakat ateşin altını çok açmamak en iyisi)

Malzemeleri değiştirmek sizin elinizde. Kaplara aldıktan sonra biber, baharat, domates ... vs ile süsleyebilirsiniz. :orbasına ekstradan malzeme katabilirsiiz ama asla hazır çorba denemeyin. Ramenin en sevdiğim yönü bu. Bir gün balıklı diğer gün tavuklu, mantarlı ve sebzeli hatta hepsi karışık yapıp afiyetle yiyorum Very Happy (mısır, yeşil soğan, wasabi, soya sosu, yeşil biber... bunlar yemeğinizi mükemmelleştirebilecek alternatifler)

Bu arada benim kullandığım ramen eriştesi yumurtalı olduğu için gerek duymuyorum ama eğer isterseniz kaynayan ramenin üzerine diğer malzemeleri koymadan önce yumurta kırabilirsiniz (evet suya).

Bu şehriyeyi makarna reyonlarında bulabilirsiniz. İçini iyi kontrol edin. Ambalajı şeffaf.

RAMEN Ramen

Bakınız çeşitli ramen örnekleri Very Happy Ağzımın suyu aktı valla :S

RAMEN Ramen-noodles

RAMEN Hot-and-sour-beef-ramen
RAMEN Ramen
Aoi

Aoi

RAMEN Empty
MesajKonu: Geri: RAMEN   RAMEN Icon_minitimeÇarş. 27 Şub. 2008, 14:16

hazır ramenler satıyorlar
diaboliksword

diaboliksword

RAMEN Empty
MesajKonu: Geri: RAMEN   RAMEN Icon_minitimeSalı 25 Mart 2008, 20:19

cagdaş marketlerde satıyorlar ama hiiç tavsiye etmiyorum arap yapımı ve tadı cok kötü yani en azından ben pek begenmedim kendim yapıcam bi ara artık
http://www.diabolikss.com
umi

umi

RAMEN Empty
MesajKonu: Geri: RAMEN   RAMEN Icon_minitimePerş. 27 Mart 2008, 19:25

çok güzel ve lezzetli görünüyor. acıktım -_-
tarif için teşekkürler kazemaru
http://site.anime.web.tr/girugamesh/
ninjin

ninjin

RAMEN Empty
MesajKonu: Geri: RAMEN   RAMEN Icon_minitimeCuma 28 Mart 2008, 07:08

bir alternatif de ben vereyim barii... bu da göz kararı. tencerede suyu kaynatın havucu, taze soğan'ın yeşil kısmını ve bir kırmızı biberle yeşil biberi robotton geçirin. taze soğan'ın beyaz kısmını doğrayın. kuşbaşı etle yapacaksanız et bulyon tavukla yapacaksanız tavuk bulyon atın suya iyice eridikten soonra sebzeleri koyun ve kaynamaya devam etsin (altı kısık olcak ama) çorbaya biraz da soya sosu ekleyin.
tavaya az su koyun (cidden çok az) ve tavuk etini ya da kuşbaşı eti soya sosuyla soteleyin. çorba kaynadıktan sonra erişteleri atın (inanılmaz miktarda su çekiyorlar dikkat!) tabağa servisini yaptıktan sonra da etleri koyun. çin usulü erişteyle japon ramen'inin karışımı birşey oluyor bu. isterseniz çin usulü erişte tarifi de verebilirim aynı başlık altında Smile
kazemaru

kazemaru

RAMEN Empty
MesajKonu: Geri: RAMEN   RAMEN Icon_minitimeCuma 28 Mart 2008, 21:29

ninjin demiş ki:
bir alternatif de ben vereyim barii... bu da göz kararı. tencerede suyu kaynatın havucu, taze soğan'ın yeşil kısmını ve bir kırmızı biberle yeşil biberi robotton geçirin. taze soğan'ın beyaz kısmını doğrayın. kuşbaşı etle yapacaksanız et bulyon tavukla yapacaksanız tavuk bulyon atın suya iyice eridikten soonra sebzeleri koyun ve kaynamaya devam etsin (altı kısık olcak ama) çorbaya biraz da soya sosu ekleyin.
tavaya az su koyun (cidden çok az) ve tavuk etini ya da kuşbaşı eti soya sosuyla soteleyin. çorba kaynadıktan sonra erişteleri atın (inanılmaz miktarda su çekiyorlar dikkat!) tabağa servisini yaptıktan sonra da etleri koyun. çin usulü erişteyle japon ramen'inin karışımı birşey oluyor bu. isterseniz çin usulü erişte tarifi de verebilirim aynı başlık altında Smile

Ağızımın suyu aktı RAMEN 454460 Onun da tarifini isteriz evet RAMEN 191126
ninjin

ninjin

RAMEN Empty
MesajKonu: Geri: RAMEN   RAMEN Icon_minitimeCuma 28 Mart 2008, 22:52

350 gr noodle, 2 yemek kaşığı sıvı yağ, 2diş sarımsak, 1 ince doğranmış soğan (taze kuru farketmez), 100 gr haşlanmış havuç, 100 gr küp kesilmiş- haşlanmış tavuk göğüs, 100 gr soya filizi, 7-8 adet mantar, 6-7 yemek kaşığı soya sosu, 1 yemek kaşığı sulandırılmış mısır nişastası, 1 tatlı kaşığı susam yağı

noodle'ı kaynamış suda 5-6 dk haşlayın. süzerek soğuk sudan geçirin ve bir kaba koyun. tavada (wok) yağı ısıtın. soğan, sarımsak ve mantar ekleyerek pişirin. havuç, soya sosu, tavuk soya filizi ve nişasta'yı ilave edip sos koylaşana kadar 1-2 dk bekleyin. noodle'ı karışıma ekleyip 1-2 dk daha yüksek ateşte çevirin. en son susam yağını ilave edip bir tur daha çevirin ve ateşten alın.

kendim denemedim, noodle'ın üstünde yazanı yazdım... 350 gr 6 parça noodle ediyor... ortalama bir insan (yani bu ülkedeki genel porsiyonları düşünürsek) 2 parça rahatlıkla yer anca doyar (amerikan porsiyonu 3 parça felam olur herhalde) haberiniz olsun Smile
kazemaru

kazemaru

RAMEN Empty
MesajKonu: Geri: RAMEN   RAMEN Icon_minitimeC.tesi 29 Mart 2008, 01:09

Ben onu kendim için 4 parça yapayım ne olur ne olmaz Very Happy
hokkyokusei

RAMEN Empty
MesajKonu: Geri: RAMEN   RAMEN Icon_minitimeC.tesi 19 Tem. 2008, 17:51

ramen sever arkadaslar bana kizacak ama....
hazir ramen ler yapim asamasinda...once domuzun kemigi tencerede kaynatilir sonra kaynatilan su atilip tekrar dan yeni suda kaynatilir.kaynattiktan sonra ramen bu su ile soslanir ve kurutulur.diger baharatlari ile satisa sunulur.ben televizyonda yapim asamasini izledigim zamandan beri yiyemiyorum sicak ramen yaaaa
o gun den beri ramen eristesi alip soguk ramen yemeye basladim onun tadida bayaca guzel yazin icinizi ferahlatiyor. drunken
osaki nana

osaki nana

RAMEN Empty
MesajKonu: Geri: RAMEN   RAMEN Icon_minitimePaz 28 Eyl. 2008, 21:27

kazemaru-san, az once senin tarifini uygulayarak ilk ramenimi yaptim. gercekten cok guzel oldu. sebze olarak mantar' ispanak ve yesil sogan kullandim. mantari et ile kavurdum, yesil soganin yesil kisimlarini noodle ile hasladim ve ispanagi en son servis yaparken sicak suya ekledim boylece iyice erimedi.
resmini cekip sizinle paylasmak isterdim ama guzel bir tabagim olmadigi icin kotu gorunecegini dusundum. RAMEN 851721
kazemaru

kazemaru

RAMEN Empty
MesajKonu: Geri: RAMEN   RAMEN Icon_minitimePtsi 29 Eyl. 2008, 01:37

se7enteenager demiş ki:
kazemaru-san, az once senin tarifini uygulayarak ilk ramenimi yaptim. gercekten cok guzel oldu. sebze olarak mantar' ispanak ve yesil sogan kullandim. mantari et ile kavurdum, yesil soganin yesil kisimlarini noodle ile hasladim ve ispanagi en son servis yaparken sicak suya ekledim boylece iyice erimedi.
resmini cekip sizinle paylasmak isterdim ama guzel bir tabagim olmadigi icin kotu gorunecegini dusundum. RAMEN 851721

Ispanak mı? Çok merak ettim. Ispanak ile mantar nasıl gider acaba? Bu aerada gece gece canım ramen çekti Sad
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

RAMEN Empty
MesajKonu: Geri: RAMEN   RAMEN Icon_minitimePaz 05 Ekim 2008, 14:29

Ben isin kolayina kaciyorum... Yagsiz tavaya havuclari (genelde 4 kisiye 2 buyuk) ortadan ikiye bolup ince ince cubuklar halinde dogruyorum. Kirmizi, sari veya yesil (aci olmayan) biberleri uzunlamasina dogruyorum. Sonra (dondurulmus veya taze) brokoli ekliyorum. Ustune koyu soya sosu ekliyorum bir yemek kasigi. Bir yemek kasigi da sivi yag. Benim aldigim ramen'lerin icinde baharati da oluyor, onu ekliyorum. Altini yakiyorum, isinmaya basladiginda kaynar su ekliyorum. Havuçlar ve biberler yumusamaya basladiginda bir tane kirmizi elma dogruyorum. Arada gerekirse daha kaynar su ekliyorum. Iki dakika sonra da ramen'leri atiyorum icine, ve ramen'ler yumusayip suyu iyice çektiginde altini sonduruyorum. Bence baya guzel oluyor, denemelisiniz.

Not: Ayni sosu yagsiz pilav pisirip ona da ekleyebilirsiniz (oyle de cok guzel oluyor). Ayrica isteyen icine et de dograyabilir, veya (dondurulmus veya taze, kabuksuz) karides te ekleyebilir (karides eklerseniz icine bir cay kasigi sirke ekleyin ve sogan dograyin (dogranmis ve dondurulmus sogan da olabilir Wink).

Buyrun bu da bu oglenki yemegimin resmi (karidesli sebzeli...) : (cep telefonumun kamerasi berbat o yuzden idare edin Wink):
Spoiler:
haruna

haruna

RAMEN Empty
MesajKonu: Geri: RAMEN   RAMEN Icon_minitimePerş. 11 Ara. 2008, 19:33

ramen bnde yaptım ama haşlanmış tavukla yaptım içine sarmısakta koydum kızartınca hoş bir koku verio feslehenlen birlikte tavsiye ederim :Smile
kyramia

kyramia

RAMEN Empty
MesajKonu: Geri: RAMEN   RAMEN Icon_minitimePaz 14 Ara. 2008, 22:48

öneri için saol bende yarın akşam ilk defa deniyecem bakalım ... inş güzel olur RAMEN 151828
Kikiruki

RAMEN Empty
MesajKonu: Geri: RAMEN   RAMEN Icon_minitimeÇarş. 22 Tem. 2009, 13:50

yukardan başladım okumaya.. ilk mesajlarda ağzım sulandı.. sonra dokmuz mevzuuna gelince bi an durakladım :S ben de en çok karidesli seviyorum ramen, ama her zaman alamıyorum karides acı ve tavukla yapıyorum o da nefis oluyo. bi de kendi başıma bile olsm özeniyorum japon yemek moduna geçebiliyim diye şimdi yeni nişantaşındaki mujiden aldığım hakuji'leri çıkarıyorum falan bi ortam yaratıyorum güzel oluyo. çok yemek bilmem zaten arada bi bişiler yapınca iyi oluyo Very Happy
halitosan

halitosan

RAMEN Empty
MesajKonu: Geri: RAMEN   RAMEN Icon_minitimeÇarş. 22 Tem. 2009, 19:12

haruna sen baya yaratıcıymışsın bravo sana :alkış3:
Kazuya99

Kazuya99

RAMEN Empty
MesajKonu: Geri: RAMEN   RAMEN Icon_minitimeCuma 24 Tem. 2009, 05:25

rameni hiç bir yerde bulamıyorum off ne yapıcam bennn Sad confused
Zabuza

Zabuza