japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Robot öğretmeni çıldırttılar

+2
Hitokiri Battousai
Maccha
6 posters
YazarMesaj
Maccha
japon forum muhabiri
Maccha

Robot öğretmeni çıldırttılar Empty
MesajKonu: Robot öğretmeni çıldırttılar   Robot öğretmeni çıldırttılar Icon_minitimeCuma 06 Mart 2009, 13:45

Japonya'da ilk robot öğretmen ders vermeye başladı. "Saya" adlı öğretmen birden fazla dil biliyor. İlk okulda pedagoji derslerine giren Saya, öğrenciler ders dinlemediğinde kızıyor. Ama çocuklar yine yaptı yapacağını. Gürültü yaptılar. Derslerini çalışmadılar. Söyleneni dinlemediler. Ta ki robot öğretmen çıldırana kadar. Robot öğretmenin şaşkınlık belirtme, mutlu olma ve övme gibi mimikleri yapma yeteneği de var. Ama o sadece kızgınlık moduna kilitlenip kaldı.

Robot öğretmen derse girdikten sonra yaptığı ilk iş yoklama oluyor. Yoklama bittikten sonra, öğrencilere kitaplarını açmasını söylüyor. Sonra onlara bir ödev veriyor. Çocuklar derslerine çalışmadığı zaman ve kaytardığında ise mimik hareketleriyle kızgınlığını gösteriyor.

Saya'nın masrafları ise yok denecek kadar az. Onun çalışması için sadece bir pile ihtiyaç var.

Robot öğretmeni çıldırttılar 7489975

Kaynak : hurriyet.com.tr
http://candynindunyasi.com
Hitokiri Battousai

Hitokiri Battousai

Nerden : İzmir,Mezzoberranzan ve bilumum orta çağ planelerinden.

MesajKonu: Geri: Robot öğretmeni çıldırttılar   Robot öğretmeni çıldırttılar Icon_minitimeCuma 06 Mart 2009, 13:57

Kesinlikle bu tür gelişmelerin yani robot barmen,işçi,öğretmen gibi, gelecek dünyamızın tamamen zararına olduğu kanısındayım,zaten günümüz dünyasında bizim yerimize hayatımızı yaşayan televizyon ve bilgisayarlar var başkalarının hayatlarını izleyip,başkalarının hayatlarına gülüyor ve ağlıyoruz bu tür gelişmeler einstien'ın atom enerjisini bulması gibi birilerine daha rahat yaşasın diye elektrik enerjisi sağlarken,diğer taraftan binlerce insanı yakıp kül ediyor bunun en büyük örneği japonyadır zaten.Konu ile alakasız oldu gibi ama yazmak ve paylaşmak istedim.
Maccha
japon forum muhabiri
Maccha

MesajKonu: Geri: Robot öğretmeni çıldırttılar   Robot öğretmeni çıldırttılar Icon_minitimeCuma 06 Mart 2009, 14:02

Ben de robotlarin insanlarin yerine geçmesini istemiyorum. Zaten dünyada yeterince issiz var. Ustelik maliyeti normal insandan daha azsa, is verenler de robotlari tercih eder. Sad
Hele ögretmenlik gibi meslekleri robotlara birakmamali bence, çocugun psikolojisi, vs bir insandan daha iyi anlayacagini sanmiyorum.
http://candynindunyasi.com
osaki nana

osaki nana

MesajKonu: Geri: Robot öğretmeni çıldırttılar   Robot öğretmeni çıldırttılar Icon_minitimeCuma 06 Mart 2009, 14:21

bir ogretmen adayi olarak oldukca gerildim ya bu haberi gorunce. hadi robotlar insan iliskileri gerektirmeyen isleri sanayi devriminden sonra (makinelesmeyle baslayan surec) yavas yavas kapattilar zaten. evet bana teknoloji dusmani diyebilirsiniz ama, geleneksel kafada biri olarak ogretmenlik gibi temeli insanlari anlamak olan bir meslegi robotlarin eline birakmak cok tehlikeli ve korkunc olur. o robotlarin egittigi ogrencilerin nasil olmasini beklersiniz ki?
hallahim dunya nerelere gidiyor (70 yasinda emekli ogretmen repligi)
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

MesajKonu: Geri: Robot öğretmeni çıldırttılar   Robot öğretmeni çıldırttılar Icon_minitimeCuma 06 Mart 2009, 14:37

Sahsen ben androidlere karsiyim...Bilimi gelistirmek yerine geriletecegine inaniyorum. Tersi kanitlanana kadar da böyle düsünecegim sanirim...
Admin
Admin
Admin

MesajKonu: Geri: Robot öğretmeni çıldırttılar   Robot öğretmeni çıldırttılar Icon_minitimeCuma 06 Mart 2009, 18:24

resim süper ama Robot öğretmeni çıldırttılar 654939 robotlar konusunda kafam çok karışık Robot öğretmeni çıldırttılar 491370 yorum yapamıyorum Robot öğretmeni çıldırttılar 984420
https://japon.yetkin-forum.com
memow

memow

MesajKonu: Geri: Robot öğretmeni çıldırttılar   Robot öğretmeni çıldırttılar Icon_minitimeSalı 10 Mart 2009, 11:06

Robotlar zaten sanayide yaygın şekilde kullanılıyor. Çoğu bizim düşündüğümüz anlamda android cyborg vs değil tabii. Daha çok makine diyeceğimiz türdeler. Ve kullanımları da zamanla artacak, özellikle sanayi üretimlerinde, hatta şu anda kullanılan makinelerin çoğu gitgide robotlaşıyor. Ama bu robotoların neredeyse hepsinde yapay zeka kullanımı ya yok ya da yok denecek kadar az. Faydaları da sayılmayacak kadar çok. o fişi tak bu vidayı sık, bu değeri oku şu vanayı aç Very Happy insan gerektirmeyen işlerdeler, ama hepsini nbaşında insanlar var.

Bence yapılması gereken (pek çok aklı başında ülkenin de yapmaya çalışacağı) özellikle ağır sanayi robot kullanımını artırıp buradan doğacak verim ve kazancı kullanmak. Seri üretim bantlarında ömrü çürüyen insanlara yazık.

I have a dream cheers

Androidler ise ayrı bir mevzu. İnsanı andıran robot yapılıyor zaten epeydır ama android dediğin andırmaktan fazlasını yapmalı. Asimov'un dedikleri ile olacak şeyler değil bunlar, arnie desen zaten fıss Very Happy Öğretmen denemesi süper olmuş ama ben çocuk olsam gider robot öğretmeni kurcalar vidalarını falan sökerdim meraktan Very Happy cyberpunk fantezileri değil bahsettiğim bilimsel merak Very Happy :study:

bu arada akailili-san androidler bilimi değil ama belki insanların sosyal durumunu, refahını geriletebilir ahlak anlayışlarını sarsabilir (keşke birileri sarssa bu ahlak meretini), sonuçta silah insanı öldürmez, insan insanı öldürür derler...
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

MesajKonu: Geri: Robot öğretmeni çıldırttılar   Robot öğretmeni çıldırttılar Icon_minitimeSalı 10 Mart 2009, 22:10

memow demiş ki:
bu arada akailili-san androidler bilimi değil ama belki insanların sosyal durumunu, refahını geriletebilir ahlak anlayışlarını sarsabilir (keşke birileri sarssa bu ahlak meretini), sonuçta silah insanı öldürmez, insan insanı öldürür derler...
Japonlar açisindan ahlaki bir sorun yok zaten. Cünkü onlara göre herseyin bir "tanrisi" var. Yani onlar için zaten robotlar "yasayan" seyler (biraz abartmis olabilirim ama tanri konusunda eminim). Diger ülkelerin de robotlarla fazla ugrasmama sebebi de (ekonomik nedenler disinda) ahlaki nedenler...
Ben bilimden söz ederken robotikle ilgilenen bilimden bahsediyordum. Daha dogrusu android-cyborg'larla ilgilenen robotikten. Cünkü onlarin öne sürdügü fikir su; robotlar insan ve doganin nasil çalistigini anlamamiza yardimci olur. Bu bir yere kadar dogru, ama içinde bulundugumuz "ne kadar çok tüketirsek o kadar çok getirisi olur" politikasiyla bu tür robotlarin yarardan çok bilime zararini görürüz. Cünkü bilim dedigin yaraticilik olmadan ilerleyemez. Cok fazla robotlara dayanirsak da yaraticiligimizin kisitlanacagini düsünüyorum. En azindan androidler için düsündügüm bu...

Ayrica, ahlak zaten bastan beri sarsilmis oldugu için silahlar bu kadar kolay kullanildi (ve kullaniliyor...). Daha fazla sarsmanin bir anlami olmaz...
memow

memow

MesajKonu: Geri: Robot öğretmeni çıldırttılar   Robot öğretmeni çıldırttılar Icon_minitimeÇarş. 11 Mart 2009, 09:26

Bir yandan haklısın, bir yandan da diğer şeyler var. O kadar muğlak ki bu dünyada herşey, birimizin ak dediği gerçekte kara olarak uygulanırken herkesin kara bildiği özünde ak olabiliyor. Nasrettin Hocanın dediği gibi sen de haklısın, sen de.

Aslında her yeni şey merak uyandırır, merak bilimi besler, gelişimi tetikler, yazılır çizilir. Birileri bir şeyler ile uğraştıkça yeni alanlar açılır. Ben bu alanda bilimi geliştirir demek istedim. Her halükarda bilim gelişir ama genel için iyi mi olur kötü mü? Üstelik diğer disiplinlere vaad ettikleri de çok ilginç olabilir. Ama ticari olan herşey eninde sonunda gelişimi frenleyerek, talep yaratmak uğruna herşeyi çöpe atar, bu da doğru. Gelişimi de kâra göre yönlendirir.

Ahlak konusu fazla öznel, nesnel alanda konuşmak çok yıpratır, hem anlamı da yok. Sen iyi niyet ve empati temelinde ahlak diyorsun ki haklısın, ben yerleşik kavram ve uygulama temelinde konuştum ki ben de haklıyım Very Happy işte o yüzden

Alıntı :
I have a dream cheers

Biz ne desek diyelim bu robotik işi çok uzun süre ilerleyecek gibi, Belki kamu baskısı patlamaya gelirse o zaman robotikten uzaklaşır başka alanlara ağırlık verirler kim bilir. Asimov'un "Sonsuzluğu Sonu" kitabını tavsiye ederim. Konu robotlar değil ama, bahsettiği olay bu.
memow

memow

MesajKonu: Geri: Robot öğretmeni çıldırttılar   Robot öğretmeni çıldırttılar Icon_minitimeÇarş. 11 Mart 2009, 09:27

Bu arada robotkami fikri ilginçmiş. Vardır heralde. Very Happy

Robot öğretmeni çıldırttılar
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-