japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime

3 posters
YazarMesaj
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime Empty
MesajKonu: Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime   Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime Icon_minitimePerş. 23 Ekim 2008, 16:52

Evet bu ondördüncü dersimizde biraz değişiklik yapmak istedim Smile Katakana'ların öğrenimi zor olduğundan, işinizi daha kolay kılmak için japon dizilerinden ve anime'lerden yararlanalım dedim.

Önceki derslerimizde Death Note anime'sinden yararlanmıştım. Bu sayede bu katakana'ları öğrenmiştik:

Spoiler:

Böylece デス ノート yazabilmiştik:
Spoiler:

1)ヒカル (Hikaru)

カ Ka
Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime Ka10

ヒカル (Hikaru) ismine genellikle anime'lerde çok rastlanır. Örneğin Hikaru no go animesi:
Spoiler:

2)ライバル (rival)

ラ Ra
Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime Ra10

Anime veya dizilerde aşk üçgeni söz konusu olduğunda, aynı kişiyi elde etmeye çalışanlar için ライバル (raibaru) yani İngilizce'deki 'rival' (rakip) terimi kullanılır.
Örneğin Zettai Kareshi dizisinde Night ile Soshi rakiptirler:
Spoiler:

3)ナイト (Night)

ナ Na
Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime Na10

ナイト (naito) İngilizce 'night' (gece) demektir. Zettai kareshi dizisindeki baş karakterlerden birinin adıdır...

4)Birkaç kelime: hayvanlar

[Aranızda Fruits Basket animesini izlemiş olanlar bilir ki anime'de sürekli hayvanlardan bahsedilir... Yani bu kelimeleri öğrenmenizi kolaylaştırabilir Wink]

うま (uma): at
ぶた (buta): domuz
うし (ushi): inek
さる (saru): maymun
しし (shishi): aslan
とら (tora): kaplan
ひょう (hyou): panter
くま (kuma): ayı
きつね (kitsune): tilki
ひつじ (hitsuji): koyun
うさぎ (usagi): tavşan
ろば (roba): eşek
ぞう (zou): fil
おおかみ (ookami): kurt
ねずみ (nezumi): fare
ちょう (chou): kelebek
りす (risu): sincap
はりねずみ (harinezumi): kirpi

En son Orihara Maya tarafından Çarş. 13 Nis. 2011, 12:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
shirayuri

shirayuri

MesajKonu: Geri: Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime   Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime Icon_minitimePerş. 12 Mart 2009, 23:56

ookami おおかみ tilki mi demekmiş
Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime 654939 nedense tilki kelimesi yerine ilk duyduğumda tilki yerine 'büyük tanrı' kelimesi geldi aklıma
şu eş anlamlar yok mu öldürüyor beni resmen

birde kelebeğe sadece chou değilde chouchou ちょうちょう(蝶々)denildiğini de duydum ...

yine süper olmuş ellerine sağlık!
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

MesajKonu: Geri: Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime   Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime Icon_minitimeCuma 13 Mart 2009, 10:05

akailili demiş ki:
おおかみ (ookami): kurt
Yaziyor zaten, tilki demek degil yani Very Happy Zaten Kami (神)'nin kanji'si ile yazilmiyor, o yüzden Tanri anlamina gelemez (kurt (ookami)'un kanji'si su :狼).
Kelebek hakkinda haklisin ama Smile
shirayuri

shirayuri

MesajKonu: Geri: Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime   Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime Icon_minitimeCuma 13 Mart 2009, 15:55

haha ben tilkiyi nerden çıkarmışım ya Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime 654939 kurtmuş anlamı tilki nerden okudum ben .. gece gece gözüm görmedi herhalde Very Happy
yok yani eğer yazılışını görmeyip bu kelimeyi de tanımadığım için おおかみ denseydi büyük tanrı 大神 gelirdi aklıma, öyle demek istemiştim...
turkonam

turkonam

MesajKonu: Geri: Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime   Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime Icon_minitimePtsi 16 Ağus. 2010, 17:58

hocam hikaru ışıltı yada parlama gibi bişi deil mi ?
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

MesajKonu: Geri: Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime   Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime Icon_minitimeÇarş. 18 Ağus. 2010, 00:59

Evet olabilir

Japonca dersi - ders 14 : drama ve anime'lerle katakana + birkaç kelime
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Japonca dersi - ders 16 : aru / iru ve wa / ga + katakana