japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ders 10 : saat kaç ?

3 posters
YazarMesaj
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

Ders 10 : saat kaç ? Empty
MesajKonu: Ders 10 : saat kaç ?   Ders 10 : saat kaç ? Icon_minitimePtsi 30 Haz. 2008, 22:54

Onuncu dersimiz, ve bu ders konumuz saatler. Ayrıca katakana'lara devam edeceğiz.

1) Saatler

Saati söylemek için Japonca'da sayıların sonuna じ (ji) ekini ekliyoruz. Böylece:
Saat 1 : いちじ (ichiji)
Saat 2 : にじ (niji)
Saat 3 : さんじ (sanji)
Saat 4 : よじ (yoji)
Saat 5 : ごじ (goji)
Saat 6 : ろくじ (rokuji)
Saat 7 : しちじ (shichiji)
Saat 8 : はちじ (hachiji)
Saat 9 : くじ (kuji)
Saat 10 : じゅうじ (juuji)
Saat 11 : じゅういちじ (juu ichiji)
Saat 12 : じゅうにじ (juu niji)

(Sayılardan farklı olarak kullanılanlar, yani dikkat edilmesi gerekenler, kalın harfle yazılmıştır.)

2) Dakikalar
ふん (fun) eki ile söylenir. Burada da dikkat etmemiz gereken yerler vardır :
1 dakika : いっぷん (ippun)
2 dakika : にふん (nifun)
3 dakika : さんぷん (sanpun)
4 dakika : よんぷん (yonpun)
5 dakika : ごふん (gofun)
6 dakika : ろっぷん (roppun)
7 dakika : ななふん (nanafun)
8 dakika : はっぷん (happun)
9 dakika : きゅうふん (kyuufun)
10 dakika : じゅっぷん (juppun)
...

3) Saat kaç?

Bu soruyu sormak için です (desu) fiilini kullanıyoruz, doğal olarak. Onun önüne, Japonca'daki 'ne' anlamını taşıyan なに (nani) sözcüğü konur. Ancak, なに (nani) yerine yazılan kanji'nin okunuş farklılıklarından dolayı, なに (nani) yerine なん (nan) okunur. Böylece, "saat kaç ?" diye sormak için şu cümleyi söyleriz:
なん じ です か。 (Nan ji desu ka?) Türkçe'ye kelime kelime çevirirsek, bu cümle, 'ne saatiz' gibi birşey olur.

"Saat üç buçuk" demek için, 'buçuk' kelimesini ya さんじゅっぷん (sanjuppun), yani 30 dakika, olarak çevirebiliriz, ya da はん (han) kelimesi ile.
Yani, ya: "さんじ さんじゅっぷん です" (sanji sanjuppun desu) ya da : "さんじ はん です" (sanji han desu) olur.

4) まえ (mae)

"Saat beşe yirmi var" demek için "'e ... var" kısmını まえ (mae) kelimesi ile dile getiriyoruz. Böylece cümlemiz :
ごじ にじゅっぷん まえ です。(goji nijuppun mae desu.) oluyor.
Aslında, まえ (mae) 'nin asıl anlamı 'önce'dir. Yani, aslında 'beşten yirmi dakika önce' demiş oluyoruz kurduğumuz bu cümleyle.

5) Gece yarısı

よなかです。(yo naka desu.)

6) ノート (nôto)

Anime ve manga olan Death Note'daki ikinci kelimenin katakana ile yazılımını göreceğiz. Bildiğiniz gibi, 'Note' kelimesi ingilizceden gelir, ve 'defter' anlamındadır.

Katakana:

ノ No
Ders 10 : saat kaç ? No_kat10

ト To
Ders 10 : saat kaç ? To_kat10

En son Orihara Maya tarafından Cuma 19 Kas. 2010, 00:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
turkonam

turkonam

MesajKonu: Geri: Ders 10 : saat kaç ?   Ders 10 : saat kaç ? Icon_minitimePtsi 16 Ağus. 2010, 15:30

hocam 7 ıyıde koyu yazmıssnız ama ben bı fark veya ayrı bisi goremedım shıchıji kuraldan farklı olrak ne var ?
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

MesajKonu: Geri: Ders 10 : saat kaç ?   Ders 10 : saat kaç ? Icon_minitimeÇarş. 18 Ağus. 2010, 00:56

Shichiji diyebilirsin ama nanaji diyemezsin, o açıdan öyle yazdım. Doğrusu shichiji yani Smile
turkonam

turkonam

MesajKonu: Geri: Ders 10 : saat kaç ?   Ders 10 : saat kaç ? Icon_minitimeÇarş. 18 Ağus. 2010, 13:06

mm ok çaktım eywallah hocam
tugsat

tugsat

MesajKonu: Geri: Ders 10 : saat kaç ?   Ders 10 : saat kaç ? Icon_minitimeSalı 21 Ara. 2010, 08:25

Ayrıntılı örnek cümleler isteyenler siteme yazdığım örnek cümlelere bakabilir ;

http://www.tugsatbaris.com.tr/egitim-ogretim/yabanci-diller/japonca/japoncada-zaman-ornek-cumleler/

Ders 10 : saat kaç ?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ek ders 7
» Ek Ders 6: Fiil Listesi (2)
» Ek ders 8: yapabilmek
» Ek Ders 5: Fiil listesi (1)