japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

geisha kültürü...

3 posters
YazarMesaj
hyakumanen

hyakumanen

geisha kültürü... Empty
MesajKonu: geisha kültürü...   geisha kültürü... Icon_minitimePtsi 23 Haz. 2008, 17:39

Japonya eğlence dünyasında çalışan diğer kadınlardan farklı olarak, geyşalar mesleklerini ömür boyu sürdürebilir. İyi bir geyşa olmak için güzellik ve gençlikten çok, güzel sanatlara ve müziğe olan yetenek, tatlı dil ve müşteriyi iyi ağırlama gibi özellikler önemlidir. Bu yüzden ileri yaşlarda da geyşalığı sürdürmek mümkündür. Mesleği bırakan geyşalar genellikle, bar ya da restoran işletmek gibi eski işleriyle bağlantılı işler yaparlar. Müşterileriyle evlenip işi bırakan geyşalara da rastlanır.

Geleneksel geyşalık mesleğinde her geyşanın duygusal, cinsel ve ekonomik olarak ilişkide olduğu bir dannası, yani koruyucusu vardır. Ancak günümüzde koruyucuya sahip olmak ya da olmamak geyşanın kararına kalmıştır.

2. Dünya Savaşı'na kadar olan dönemde geyşa olarak yetiştirilmiş bir kızın, geyşalık seviyesine gelebilmesi için mizuage töreni yapılırdı. Mizuage töreninde geyşa, tam bir eğitim aldıktan sonra hatırlı bir müşteriye çok büyük paralar karşılığında bekâretini verir; çoğunlukla aldığı paranın büyük kısmını kendini yetiştiren geyşa evine eğitim masrafları olarak öderdi.

Bugünkü geyşa evlerindeki kurallar çok sıkı değildir. Sadece müşterilerden alınan bahşiş ve hediyelerle bile geçinmek mümkün hâle gelmiştir. Bu yüzden bütünüyle geyşa evine bağlı olarak çalışanların sayısı azalmaktadır
hyakumanen

hyakumanen

geisha kültürü... Empty
MesajKonu: Geri: geisha kültürü...   geisha kültürü... Icon_minitimePtsi 23 Haz. 2008, 17:41

Eğitim

Nerede olursa olsun, bir geyşa en az birkaç sanat dalında eğitim görmek zorundadır. Bu eğitim genel olarak birkaç tür geleneksel dans, şamisen çalma ve birkaç makamda şarkı söylemeyi kapsar.
Geyşa olacak kızlar, küçük yaşta yetişmesi için geyşa evlerine verilir. Şikomi denen bu kızlar tüm ev işleriyle ilgilenir. Kızlar, disiplin edilmesi için çok ağır şartlar altında çalıştırılırlar.

13 yaşından 18 yaşına kadar olan dönemde kızlar, acemi geyşa olarak çalışırlar. Bu yaşlardaki acemi geyşalara Tokyo ve çevresinde hangyoku yani yarı-mücevher, Osaka ve Kyoto çevresinde maiko yani çocuk dansöz denir. Acemi geyşalık döneminde giyilen özel bir kimono ve özel bir saç şekli vardır.
hyakumanen

hyakumanen

geisha kültürü... Empty
MesajKonu: Geri: geisha kültürü...   geisha kültürü... Icon_minitimePtsi 23 Haz. 2008, 17:44

Günümüzde
Geleneksel geyşalık günümüzde Tokyo'da tamamen ortadan kalkmış olup, Kyoto'da ise giderek azalmaktadır. Japonya'da kanun gereği herkesin ilk ve ortaeğitim görmesi zorunludur. Yani bugün geyşa eğitimi en erken 15 yaşında başlayabilmektedir ki bu yaş eskiden bir geyşanın maiko luktan geyşalığa geçtiği dönemdi. Bu yüzden geyşa evlerindeki kurallar ve uygulamalar eskiye oranla değişikliğe uğramış, modern sosyal, ahlaki kurallar ve kanunlara uygun hale gelmiştir
El Mariko

geisha kültürü... Empty
MesajKonu: Geri: geisha kültürü...   geisha kültürü... Icon_minitimePtsi 23 Haz. 2008, 18:02

Geisha kültürü cok ilgincmis gercektende. ama azalmasi biraz üzücü geldi bana. Bilgi icin sagol hyakumanen
http://www.kyokukanacke.tr.gg
hyakumanen

hyakumanen

geisha kültürü... Empty
MesajKonu: Geri: geisha kültürü...   geisha kültürü... Icon_minitimePtsi 23 Haz. 2008, 18:42

işte japon hükümetinin yasaları yüzünden azalmak zorunda kalmış..birde zaten avrupayla olan ilişkiler geisha kültüründe oldugu gibi diger geleneksel kültürlerinde de değişime yol açmış.
Admin
Admin
Admin

geisha kültürü... Empty
MesajKonu: Geri: geisha kültürü...   geisha kültürü... Icon_minitimeÇarş. 25 Haz. 2008, 10:39

bilgiler için teşekkürler hyakumanen geisha kültürü... 597419 geisha kültürü... 510855
https://japon.yetkin-forum.com

geisha kültürü...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-