japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Hayao Miyazaki

+7
diaboliksword
dragonfly
rei
El Mariko
umi
Admin
masayuki
11 posters
YazarMesaj
masayuki

masayuki

Hayao Miyazaki Empty
MesajKonu: Hayao Miyazaki   Hayao Miyazaki Icon_minitimePaz 09 Mart 2008, 13:04

Hayao Miyazaki (Jap: 宮崎 駿, - Miyazaki Hayao)1 (doğum 5 Ocak 1941) Japon manga ve anime sanatçısıdır.

Japonca'da soyisim önce gelir, dolayısıyla Miyazaki'nin ismi Japonca'da Miyazaki Hayao olarak söylenir.

Yaşamı
1941 yılında Tokyo'da doğan Hayao Miyazaki kariyeri boyunca hem pek çok uzun metrajlı animeye, hem de Japonya'da manga olarak adlandırılan çok sayıda çizgi romana imza attı. Eserleri Japonya'da olağanüstü ilgi ve saygı gören Miyazaki, Oscar Ödülü'nü kazandığı 2002 yılına kadar çizgi film çevreleri dışında batıda pek tanınmıyordu. Kendisine bu ödülü getiren Ruhların Kaçışı filmi Japonya'da gişe rekorları kırdı. Bu rekor Titanik filminden önce, 1997'de yönetmenliğini yaptığı Prenses Mononoke filmi ile gene Miyazaki'ye aitti. Miyazaki Isao Takahata ile beraber yaptığı Heidi dizisi Türkiye'de tanınır.

Miyazaki özellikle son zamanlardaki eserlerinin büyük bir kısmının yönetmenliğinin yanısıra metin yazarlığını da yapmıştır. Bu türden ilk eserlerinden biri kendi yarattığı bir mangadan uyarlama olan Rüzgarın Vadisinin Nausicaä'sı 'dır. Bu eserinden sonra Stüdyo Ghibli'yi kuran Miyazaki eserlerini burada hazırlamaya başlamış ve bu stüdyo aracılığıyla hayranlarına ulaştırmıştır.

Miyazaki hakkında bazı bilgiler
Miyazaki, fotoğrafının çekilmesinden hoşlanmaz, dolayısıyla çok az fotoğrafı bulunmaktadır.
Miyazaki, Stüdyo Ghibli'yi kurduğu zaman İngilizce ismi yanlışlıkla Ghibli olarak koymuştur. Bu nedenle İngilizce'de bu stüdyonun ismi Ghibli olarak okunur.
Miyazaki'nin çoğu filminin başlığında no sözcüğü geçer. Beraber çalıştığı yapımcı Suzuki Prenses Mononoke'nin ilk adı olan Ashitaka'yı beğenmedi ve içinde no geçen adların daha çekici olduğunu söyledi. Bunun üzerine Miyazaki filmin adını Prenses Mononoke'ye çevirdi.

Filmleri
Yönetmenliğini yaptığı filmler
Kagliostro'nun Şatosu (Lupin III) - (Rupan sansei: Kariosutoro no Shiro; İng: The Castle of Cagliostro2), 1979
Rüzgarlı Vadili Nausicaä - (Kaze no tani no Nausicaä; İng: Nausicaä of the Valley of Wind ), 1984
Laputa: Gökteki Kale - (Tenku no Shiro Lapyuta; İng: Laputa: The Castle in the Sky), 1986
Komşum Totoro - (Tonari no Totoro; İng: My Neighbor Totoro), 1988
Cadı Dağıtım Servisi - (Majo no Takkyubin; İng: Kiki's Delivery Service), 1989
Kızıl Domuz - (Kurenai no buta; İng: Porco Rosso), 1992
On Your Mark (şarkı için video klip niteliğinde çizgifilm), 1995
Prenses Mononoke - (Mononoke Hime; İng: Princess Mononoke), 1997
Ruhların Kaçışı - (Sen to Chihiro no Kamikakushi; İng: Spirited Away), 2001
Hauru'nun Yürüyen Şatosu - (Hauru no Ugoku Şiro; İng: Howl's Moving Castle), 2004
2 Miyazaki'nin çoğu filmi Türkiye'de yayınlanmadığı için isimlerinin yerleşmiş Türkçe çevirileri yoktur. Bu ve diğer durumlarda kaynak bulmakta kolaylık olması için isimlerin İngilizceleri de verilmiştir.

Metin yazarlığını yaptığı filmler
Dobutsu takarajima, 1971, (Metin danışmanlığı)
Panda kopanda, 1972
Panda kopanda amefuri saakasu no maki, 1973
Cagliostro'nun Şatosu (Lupin III), 1979
Rüzgarlı Vadi Nausicaä, 1984
Laputa: Gökteki Kale, 1986
Komşum Totoro, 1988
Cadı Dağıtım Servisi, 1989
Kızıl Domuz, 1992
On Your Mark, 1995
Mimi wo sumaseba, İng: Whisper of the Heart, 1995
Prenses Mononoke, 1997
Ruhların Kaçışı, 2001
Hauru'nun Yürüyen Şatosu, 2004

Görev aldığı filmler
Taiyo no Oji Horus no Daiboken, İng: The Little Norse Prince Valiant, 1965, (Isao Takahata ve Yasuo Otsuka ile ortak çalışması)
Çizmeli Kedi, Nagagutsu wo Haita Neko, İng: Puss in Boots, 1969, (çeşitli görevler)
Ruhların Kaçışı'nın Yapımı, The Art of 'Spirited Away' , 2003, (belgesel filmde kendisi rolünde)

Televizyon Dizileri
Dünya Şaheserleri Serisi (Sekai Meisaku Gekijou; İng: World Masterpiece Series)'nin parçası olarak:

Heidi - (Alps no Shoujo Heidi, İng: Heidi, Girl of the Alps): 6 Ocak 1974'ten 29 Aralık 1974'e kadar 52 bölüm. Miyazaki bu serinin sahne tasarım ve düzenlemesini yaptı.
- (Furandaazu no Inu, İng: A Dog of Flanders), 5 Ocak 1975'ten 28 Aralık 1975'e kadar 52 bölüm. Miyazaki 15. bölümün baş animatörlüğünü yaptı.
Marko - (Haha wo Tazunete Sanzenri, İng: 3000 Miles in Search of Mother): 4 Ocak 1976'dan 26 Aralık 1976'a kadar 52 bölüm. Miyazaki bu dizinin sahne tasarım ve düzenlemesini yaptı.
- (Araiguma Rasukaru, İng: Rascal the Raccoon): 2 Ocak 1977'den 25 Aralık 1977'e kadar 52 bölüm. Miyazaki 4-6, 10, 12-22, 24-28 no.lu bölümlerde baş animatörlük yaptı.
Kızıl Saçlı Anna - (Akage no An, İng: Anne of Green Gables), 7 Ocak 1979'dan 30 Aralık 1979'a kadar 50 bölüm. Miyazaki ilk 15 bölümün sahne tasarım ve düzenlemesini yaptı.

Diğer:

Lupin III - Rupan Sansei), 1971, (Isao Takahata'yla beraber yönetmen)
Yeni Lupin III - (新ルパン3世 Shin Rupan Sansei), (145. ve 155. bölümler), 1977, (yönetmen)
Geleceğin Çocuğu Konan - (Mirai Shounen Konan; İng: Future Boy Conan), 1978, (Isao Takahata'yla beraber yönetmen)
Meitantei Holmes - (İng: Sherlock Hound, the Detective), (2., 4., 5., 12., 17. ve 26. bölümler), 1984, (yönetmen; 2., 17. ve 26. bölümler Tatsuo Hayakava'yla beraber)
Admin
Admin
Admin

Hayao Miyazaki Empty
MesajKonu: Geri: Hayao Miyazaki   Hayao Miyazaki Icon_minitimePaz 09 Mart 2008, 14:00

küçükken heidi yi izlerdim:) aslında hala tekrarlarına bakarım:) Kızıl saçlı anna i "çiftlik kızı anna" olarak hatırlıyorum:) ama en çok yürüyen şatoyu sevdim Very Happy
https://japon.yetkin-forum.com
Admin
Admin
Admin

Hayao Miyazaki Empty
MesajKonu: Geri: Hayao Miyazaki   Hayao Miyazaki Icon_minitimePaz 09 Mart 2008, 14:02

masayuki demiş ki:

Miyazaki, fotoğrafının çekilmesinden hoşlanmaz, dolayısıyla çok az fotoğrafı bulunmaktadır.

bu özelliğini kendime benzettim Razz
umi

umi

Hayao Miyazaki Empty
MesajKonu: Geri: Hayao Miyazaki   Hayao Miyazaki Icon_minitimePerş. 27 Mart 2008, 19:37

çok başarılı bir yönetmen ben mononoke hime'ye bayılıyorum Very Happy
http://site.anime.web.tr/girugamesh/
El Mariko

Hayao Miyazaki Empty
MesajKonu: Geri: Hayao Miyazaki   Hayao Miyazaki Icon_minitimePerş. 24 Nis. 2008, 15:18

bende mononoke himeye bayiliyorum
http://www.kyokukanacke.tr.gg
umi

umi

Hayao Miyazaki Empty
MesajKonu: Geri: Hayao Miyazaki   Hayao Miyazaki Icon_minitimePerş. 03 Tem. 2008, 21:13

ülkemizde hayao miyazaki yapımlarının dvdleri de gün geçtikçe artıyor. bu gerçekten çok güzel bir haber. dvd satan bi ryere gidersem ilk işim the cat returns filmini almak olacak Smile
http://site.anime.web.tr/girugamesh/
rei

rei

Hayao Miyazaki Empty
MesajKonu: Geri: Hayao Miyazaki   Hayao Miyazaki Icon_minitimePerş. 31 Tem. 2008, 12:08

mononoke hime en sevdiğim filmidir, diğerlerine de bayılıyorum ama.

bir filmin herangi bir yerinde hayao miyazaki adı görüldüğünde o filmin konusu falan okunmaz, direk indirilir izlenir XD
dragonfly

dragonfly

Hayao Miyazaki Empty
MesajKonu: Geri: Hayao Miyazaki   Hayao Miyazaki Icon_minitimePerş. 11 Eyl. 2008, 15:00

çok fazla oturmuş bi tarzı var gibime geliyo.tvde gökteki kaleyi verdiler.kanalları geziyodum tam atlarken aa miyazaki diyip kaldım.bu iyi bişey mi kötü bişey mi.bence bi sanatçı için kötü bişey. sizce?
diaboliksword

diaboliksword

Hayao Miyazaki Empty
MesajKonu: Geri: Hayao Miyazaki   Hayao Miyazaki Icon_minitimePerş. 11 Eyl. 2008, 17:49

rei demiş ki:
mononoke hime en sevdiğim filmidir, diğerlerine de bayılıyorum ama.

bir filmin herangi bir yerinde hayao miyazaki adı görüldüğünde o filmin konusu falan okunmaz, direk indirilir izlenir XD

kesinlikle katılıyorum bu konuda aşmış bi amca izlenmesi gerekli
http://www.diabolikss.com
osaki nana

osaki nana

Hayao Miyazaki Empty
MesajKonu: Geri: Hayao Miyazaki   Hayao Miyazaki Icon_minitimePtsi 22 Eyl. 2008, 17:50

bu sene film ekiminde yeni filmini en sonunda izleyebilecegiz.adi "gake no ue Ponyo". Insan olmak isteyen bi japon baligiyla 5 yasindaki bi cocugun dostlugunu anlatiyor. ayrintili bilgi ve program icin;
http://www.iksv.org/filmekimi_2008/
albertine

albertine

Hayao Miyazaki Empty
MesajKonu: Geri: Hayao Miyazaki   Hayao Miyazaki Icon_minitimePtsi 22 Eyl. 2008, 18:49

Benim de en sevdiğim filmi Lupin III dir.
Maccha
japon forum muhabiri
Maccha

Hayao Miyazaki Empty
MesajKonu: Geri: Hayao Miyazaki   Hayao Miyazaki Icon_minitimeSalı 13 Nis. 2010, 13:46

"Prenses Mononoke"'yi begenmistim ben de. Su son iki haftadir televizyonda 3 filmi yayinlandi
"Komşum Totoro", "Ruhların Kaçışı" ve "Hauru'nun Yürüyen Şatosu".
"Ruhların Kaçışı"ni ilk izledigimde garip bulmustum, o zamanlar anime dunyasina yeni girmistim. Simdi belki daha aliskin oldugum için daha fazla hosuma gitti bu ikinci defa. "Hauru'nun Yürüyen Şatosu"nu dun izledim, oldukça hostu, ancak bazi yerleri daha iyi anlayabilmem için tekrar izlemem gerekecek. "Komşum Totoro"yu da çok begendim, Mei çok tatliydi, Totoro'nun da mimikleri çok komikti. Her filmde beni duygulandiran sahneler var.

Adamlarin hayal gucune sasirmamak elde degil Very Happy
http://candynindunyasi.com
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

Hayao Miyazaki Empty
MesajKonu: Geri: Hayao Miyazaki   Hayao Miyazaki Icon_minitimePerş. 15 Nis. 2010, 21:33

Hauru'nun Yürüyen Satosu gerçekten de güzeldi evet. Ruhlarin Kaçisi'ni da ben de bu defa çok begendim. Eskiden Miyazaki'nin dünyasini pek anlamazdim, ama simdi sanirim beni daha bir etkiliyor Smile
Maccha
japon forum muhabiri
Maccha

Hayao Miyazaki Empty
MesajKonu: Geri: Hayao Miyazaki   Hayao Miyazaki Icon_minitimeÇarş. 04 Eyl. 2013, 21:11

Geçtiğimiz Pazar günü,  Ghibli stüdyosunun başkanı  Kôji Hoshino, Venedik Film Festivali sırasında, Hayao Miyazaki'nin artık uzun metrajlı filmler yapmayacağını açıkladı. Festivalde rekabete katılan Kaze Tachinu, Miyazaki'nin son uzun filmi olacak.

Miyazaki'nin konu hakkında bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.
Admin
Admin
Admin

Hayao Miyazaki Empty
MesajKonu: Geri: Hayao Miyazaki   Hayao Miyazaki Icon_minitimeCuma 06 Eyl. 2013, 16:43

çok şaşırdım :O
Maccha
japon forum muhabiri
Maccha

Hayao Miyazaki Empty
MesajKonu: Geri: Hayao Miyazaki   Hayao Miyazaki Icon_minitimeC.tesi 23 Kas. 2013, 22:12

Hayao Miyazaki'nin yeni projesi Sengoku döneminde geçen bir mangaymış :
Hayao Miyazaki Hayao_samourai02

Hayao Miyazaki
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kaze tachinu (2013) - Miyazaki'den bir film daha