japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

185000 yen ile japonyada yaşanır mı ?

3 posters
YazarMesaj
konfucyus

konfucyus

185000 yen ile japonyada yaşanır mı ? Empty
MesajKonu: 185000 yen ile japonyada yaşanır mı ?   185000 yen ile japonyada yaşanır mı ? Icon_minitimeC.tesi 22 Eyl. 2012, 19:36

adaşlar ben ylys ile yurtdışına çıkmaya hak kazANMIŞ BİR ÖĞRENCİYİM. Japonyaya gelmeyi düşünüyorum. Devlet bana oradaki ihtiyaçlarımı karşılayabilmem için aylık 185000 japon yeni veriyor. Acaba bu mebla japonyada normal şartlar altında yaşamak için yeterli midir ? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Hepinize şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Maccha
japon forum muhabiri
Maccha

MesajKonu: Geri: 185000 yen ile japonyada yaşanır mı ?   185000 yen ile japonyada yaşanır mı ? Icon_minitimePaz 23 Eyl. 2012, 19:56

Merhaba,
Öncelikle tebrikler Smile
Japonya'ya hiç gitmedim ama biraz netten baktım. Hangi şehire gideceğini yazmamışsın. Bir blogta Tokyo'da tek odalı ve bir salonlu bir daire için ayda en az 70000 yen ön görün demiş orada yaşayan biri. Ayrıca kiraya ek olarak 7-8000 yen su, gaz, elektrik masrafları, telefon ve internet için ayda yaklaşık 10 000 yen, yol için (metro, tren...) yaklaşık 10 000 yen, sigorta ve sağlık sigortası için yaklaşık 23000 yen, yemek falan için ise yaklaşık 15 000 yen ödediğini yazmış. Yani 185000 yetebilir de ama gideceğin yere de bağlı. Bir de kira, yemek falan için ucuz yerler de olsa gerek. Orada yaşayanlar cevap verirse daha iyi tabi Smile
http://candynindunyasi.com
Zatoichi

Zatoichi

MesajKonu: Geri: 185000 yen ile japonyada yaşanır mı ?   185000 yen ile japonyada yaşanır mı ? Icon_minitimeCuma 05 Ekim 2012, 11:05

Merhaba,
Maccha durumu gayet ıyı özetlemiş aslında.. ama ben de ufak tefek şeyler eklemek istedim.
Japonya'ya kaç kez gittiğimi gerçekten hatırlamıyorum. Ancak Japonya'da yerleşik düzen planı yapmak gerçekten kolay değildir. 185.000 Y. = 4.250 TL'ye denk.
Maccha'nın verileri doğru ama bunlar en standart yaşam normları'nın ortalama maaliyeti..
Sanki, 2-3 öğrenci aynı evde yaşamak masrafları paylaşmak daha mantıklı gibi..
Bunun için Google'da students in Japan roommate araması yapabilirsiniz.
Seçiminiz bu yönde olur ise www.tokyoroomfinder.com bunu kesinlikle çözebilir.
(site sadece Tokyo ile sınırlı değil)

Gerçi Japonya'da Üniversiteler ve dil okulları kendilerine ait olan Residence imkanları sunar. Genelde 2 kişilik odalarda sadece barınma olanağı verir. Bazı Residence'lar, + olarak
kahvaltı veya diğer yemek olanakları da sunabiliyor. Masraflarınız belki düşebilir.
Ama giriş çıkış saatleriniz kısıtlanabilir. Yinede bunu araştırmanızda fayda var derim..

Domo.

185000 yen ile japonyada yaşanır mı ?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Japonyada is ve oturum
» Japonyada Gobek Dansi