japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana

+15
shirayuri
blade2705
Naomi-Mika
DEatH NoTE
dealen
Shizuka
Hikaru Matsuyama
ese
DeliManyak
Hikaru
leyli_
hangetsu
Kazuya99
kanarya-san
Orihara Maya
19 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Empty
MesajKonu: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimeÇarş. 27 Şub. 2008, 22:57

Bu ikinci derste en basit olarak kendimizi nasıl tanıtabiliriz onu göreceğiz.

0) Birkaç kelime öğrenelim...

Türkçe okunuşu : me
Rômaji : me
Hiragana :
Anlamı : göz

Türkçe okunuşu : te
Rômaji : te
Hiragana :
Anlamı : el

Hiragana:
Me め
Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Me10

Te て
Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Te10

1) Olmak - Desu

Türkçe okunuşu : desu
Rômaji : desu
Hiragana : です
Anlamı : olmak

Hiragana:

De で
Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana De10

Önceki derste de görmüş olduğumuz gibi, söz konusu olan hecenin sağ üst köşesine iki çizgi ekleyerek heceyi yumuşatıyoruz. Böylece, te (て) de (で)ye dönüşüyor.

Su す
Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Su10

Desu です
Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Desu10

Desu (です)’yu Türkçe'deki ‘olmak’ fiili olarak çevirebiliriz. Şu halde, Türkçe'deki gibi yüklem haline geldiğinde cümlenin sonuna gelir.

Örnek:
あなたです
Anata desu.
Sensin.

Not: Bu örnekte de gördüğünüz gibi, Japonca'da nokta (.) yerine küçük bir yuvarlak işareti ( 。) kullanılmaktadır.

2) İse - Wa

Türkçe okunuşu : va
Rômaji : wa
Hiragana :
Anlamı : ise, ...’na gelince, var ya...

Hiragana:

Ha は
Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Ha10

Gördüğünüz gibi ha (は) hecesi bu durumda okunması gerektiği gibi ‘ha’ diye değil de, ‘wa’ olarak okunup yazılmaktadır. Cümledeki anlamına gelince: wa (は) Türkçe'deki “ise, ...’na gelince, var ya” gibi tercüme edilebilir. Ama genelde tercüme edilmez, çünkü cümlede özneyle birleşik olarak algılanır.

Örnek:
わたし たなか です
Watashi wa Tanaka desu.
Ben Tanaka'yim. (Tanaka : Japonya’da çok yaygın olan bir soyadı)

Eğer wa (は)'yı tercüme etseydik “ben var ya/ ben de Tanaka'yım” gibi bir cümle elde ederdik.

Not : ‘Desu’ derken sondaki ‘su’ sanki tek harfmiş gibi duyulur. Yani ‘desu’ denilecek yerde ‘des’ denir. Japonlar çok ender sondaki bu ‘u’yu telaffuz ederler.

3) Memnun oldum - Hajimemashite

Türkçe okunuşu : hacimemaşite
Rômaji : hajimemashite
Hiragana : はじめまして
Anlamı : memnun oldum

Hiragana:
Ma ま
Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Ma10

Hajimemashite はじめまして
Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Hajime10

Biri kendini tanıtmadan önce hajimemashite (はじめまして) ile cümleye başlar. Türkçeye çevirdiğimizde, ‘sizi tanıdığıma memnun oldum’ anlamına gelir. Aynı şekilde, karşı taraf da hajimemashite (はじめまして) diye cevap verir.

4) Lütfen – Onegaishimasu

Türkçe okunuşu : onegaişimasu
Rômaji : onegaishimasu
Hiragana : おねがいします
Anlamı : lütfen (kibar formu. Normal formu için 'shimasu'yu kaldırabiliriz : eğer arkadaşınızla konuşuyorsanız onegai (おねがい) demeniz yeterli olur)

Hiragana:
O お
Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana O10

Ne ね
Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Ne10

I い
Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana I10

Onegaishimasu おねがいします
Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Onegai10

5) Bana iyi davranın - Yoroshiku

Türkçe okunuşu : yoroşiku
Rômaji : yoroshiku
Hiragana : よろしく
Anlamı : bana iyi davranın

Hiragana:

Ro ろ
Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Ro10

Ku く
Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Ku10

Yoroshiku よろしく
Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Yorosh10

Yoroshiku (よろしく)’yu türkçeye çevirirsek ‘bana iyi davranın, beni unutmayın, kendimi size emanet ediyorum’ anlamına gelebilir. Genellikle biri kendini tanıttıktan sonra ‘yoroshiku onegaishimasu’ (よろしく おねがいします) der.

Egzersiz:
I)Aşağıdaki kelimeleri hiragana'yla yazınız:
1)Me
2)Hajime (başlangıç)
3)Yoroshiku
4)Akai (kırmızı)
5)Deguchi (çıkış)
6)Oshiire (dolap)
7)Hajimemashite
8 )İnaka (kırsal kesim)
9)Desu
10)Shokuji (yemek)

II)Aşağıdaki kelimeleri rômaji olarak yazınız:
1) あす (yarın)
2) おねがいします
3) あい (aşk)
4) たかい (yüksek)
5) くち (ağız)
6) あおい (mavi)
7) はかいし (mezar taşı)
8 ) はしら (direk, kazık)
9) たのしい (eğlenceli)
10) また (tekrar, yine)

Cevaplar:
Spoiler:

En son Orihara Maya tarafından Çarş. 13 Nis. 2011, 10:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 6 kere değiştirildi
kanarya-san

kanarya-san

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimeÇarş. 01 Tem. 2009, 16:34

merhaba,ben yeniyim(:
peki bu ha hecesinin wa olarak okunması sadece bu durumda mı geçerli yoksa diğer kelimeleri de yazarken durum böyle mi?? Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana 491370
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimePerş. 02 Tem. 2009, 11:02

Bu durumda geçerli Smile
Kazuya99

Kazuya99

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimePaz 05 Tem. 2009, 01:56

akilili sensei wa ekini anlamadım Sad tam olarak ne anlama geliyor
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimePaz 05 Tem. 2009, 23:27

は (wa) cümlede anlatilmak istenen konuyu betimlemeye yarar. Cümlede bir isim grubundan sonra gelir, ve bu grubu anlatmaya, betimlemeye yarar. は (wa)'nin betimledigi sey illa ki cümlenin öznesi olmak zorunda degildir, ama ilk etapta ben öyle olmasina dikkat ettim (ki anlatim daha kolay olsun).
は (wa)'yi türkçeye çevirmek gerekirse, "var ya" anlaminda oldugunu söyleyebiliriz. Tek fark, japoncada wa'nin sürekli kullanilmasi, türkçedeyse "var ya"nin kullanimi bazi cümlelerle sınırlıdır. Mesela, "sen (var ya) çok güzelsin" cümlesi japoncada: あなた は とても きれい です。 (anata wa totemo kirei desu) olur. Nasil türkçede "var ya" derken bahsettigimiz seyin üzerinde durmak isteriz, wa baglaci da onun gibi biraz. Cümlede asil önemli olan seyi vurgulamaya yarar yani.

En son Orihara Maya tarafından Ptsi 15 Kas. 2010, 14:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Kazuya99

Kazuya99

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimePtsi 06 Tem. 2009, 00:02

anladım Smile arigatoo akailili sensei
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimePtsi 06 Tem. 2009, 00:06

Bu kadar karisik bir anlatimdan sonra anlamis olman çok iyi Very Happy
Ganbatte ne Wink
Kazuya99

Kazuya99

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimePtsi 06 Tem. 2009, 02:44

hai Very Happy egsersizi başarıyla tamamladım arigatoo sensei Smile
hangetsu

hangetsu

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimeÇarş. 29 Tem. 2009, 09:59

Sizin gösterdiğiniz şekilde değil de kafamıza göre yazsak bi sakıncası var mı?
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimeÇarş. 29 Tem. 2009, 12:36

Tabii ki yok Very Happy Hiragana'lari belirli bir sekilde ögretmeye çalisiyorum ki sonradan kanji'leri ögrenirken daha kolay olsun diye. Ancak istedigin gibi yazabilirsin, benim için bir sakincasi yok Very Happy Amacim çok zorlanan arkadaslara adim adim çizgileri göstermekti Wink
leyli_

leyli_

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimeCuma 31 Tem. 2009, 15:11

Benimde kafama takılan birşey var :
hajimemashite de Türkçe okunuşu j de c diye vermişsiniz ya hani Very Happy o gerçekten Türkçe de ki c gibimi okunacak ?? çünkü ben o zaman yanlış öğrenmişim ^.^ ben hep j diye okuyordum Very Happy
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimeCuma 31 Tem. 2009, 15:30

Türkçedeki c gibi okunuyor evet..
leyli_

leyli_

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimeCuma 31 Tem. 2009, 16:11

çok teşekkürler o zaman :DD baya bi yanlışım düzelmiş oldu
Hikaru

Hikaru

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimePerş. 06 Ağus. 2009, 14:06

çok sağoll gerçekten böle net üzerinden birazcık Japonca öğrenebilir miim? öğrenirsem çok mutlu olcam, İngilizcem hiç iyi olmadığı için İng altyazılı bile olsa pek anlayamıorum internette izlediğim alt yazılı animelerii Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana 3098
http://www.maron.azbuz.com
DeliManyak

DeliManyak

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimeCuma 28 Ağus. 2009, 20:07

akailili, japoncama güvenmediğim için japonca sıfatlar kullanamıyorum. hacimemeşite yi günlük hayatta kullanırken "hajimemaşite, watashi wa DeliManyak desu." mu demeliyiz, yoksa "watashi wa DeliManyak desu, hajimemaşhite." mi?
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimeCuma 28 Ağus. 2009, 21:19

İkisi de olabilir, farketmez Wink
ese

ese

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimePaz 13 Eyl. 2009, 17:35

ano akaili sensei, bir sorum olacaktı da,

"yarın" iki şekilde mi bulunur ? あす ile あした ?

bi şey daha .. eğer "bekle" "matte" ise, また (tekrar, yine)' den farklı olarak nasıl yazılır ?

birde alıştırmaların cevapları silinmiş, tekrar yazar mısın ?
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimePaz 13 Eyl. 2009, 22:09

Matte: まって diye yazılıyor. "Yarın" için ya asu ya da ashita var dediğin gibi.
Alıştırmaların cevapları bende hala gözüküyor ayrıca, silinmemiş yani...
ese

ese

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimePtsi 14 Eyl. 2009, 05:29

hee doğru ya .. pardon Smile

dersin sonuna doğru kaçırmaya başlamışım heralde .. sağol ..

cevaplar bende neden gözükmüyor peki ?!

sadece spoiler yazar altında da bir satırlık boş kutu !
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimePtsi 14 Eyl. 2009, 11:52

:scratch: Valla niye öyle bilemeyeceğim, bende spoiler içindeki herşey gözüküyor...
Hikaru Matsuyama

Hikaru Matsuyama

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimeCuma 13 Kas. 2009, 22:36

Uoo, sugoi, arigatou gozaimasu, sensei. Smile

Küçük bir sorum olacak; ben bu "Yoroshiku"yu izlediğim İngilizce alt yazılı animelerden öğrenmiştim; "Memnun oldum" diye. (Bakınız: Bleach, Renji vs Ichigo, ilk karşılaşmaları). ?

Yoroshiku oneigaishimasu ne demek oluyor bu durumda.
Shizuka
asistan sensei
Shizuka

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimeCuma 13 Kas. 2009, 23:28

Yoroshiku'nun asıl anlamı aslında "bana iyi davranın". Japonlar tanıştıkları zaman kullandıklarından animelerde "memnun oldum" diye çeviriyorlar. Onegaishimasu "lütfen" anlamı getiriyor: "Lütfen, bana iyi davranın"oluyor ve yoroshiku'dan daha kibar oluyor.
Hikaru Matsuyama

Hikaru Matsuyama

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimeCuma 13 Kas. 2009, 23:40

O zaman Bleach'te o sahne için söylenmiş esprili bir söz, aksi halde birbirini öldürmeye hazırlanan iki kişinin "Bana iyi davran lütfen" demesi biraz garip kaçıyor. Smile

Maa ii desho, sore o wakarimashita, arigatou gozaimashita, asistan sensei. Smile
dealen

dealen

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimePtsi 16 Kas. 2009, 12:01

yayy akailili sensei'nin imzasını bile okudum ^^
http://dealenki.blogspot.com
DEatH NoTE

DEatH NoTE

MesajKonu: Geri: Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana   Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana Icon_minitimeC.tesi 27 Mart 2010, 10:57

Ya Japonca çok kolay yada Akailili SenSeicim sen çok güzel alatıyorsun Razz

Ders 2 : kısaca kendimizi tanıtalım + birkaç hiragana
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-