japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ

3 posters
YazarMesaj
yuriko-yumi

yuriko-yumi

JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ Empty
MesajKonu: JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ   JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ Icon_minitimeSalı 03 Ağus. 2010, 22:16

Japoncanın İlginç Yanları
* Japoncada nokta ve virgül dışında başka noktolama işaretleri, büyük-küçük harf ayrımı yoktur.

* Japoncada imza atılmaz. Mühür kullanılır. Ama bizim hat sanatı benzeri onlarda da süslü yazma sanatı var.

* Soldan sağa yazaldığı gibi yukarıdan aşağı da yazılabilir. Ama ikinci durumda yazmaya kağıdın sağ üst köşesinden başlanır.

* 45 temel sesleri ama 51 harfleri var. Bu harflerden bazıları için yanına ufak çizik atınca ince okunuyorlar. Bazıları da küçültüp diğerinin altına yazılınca birleşik okunuyorlar. Ve bazıları da hem ince hem birleşik okunabiliyorlar.

* Her harfin kolay çizilmesi için geliştirilmiş çizim sırası-tarzı vardır.

* Aynı okunuşlara sahip 3 farklı alfabe seti kullanırlar.

Japonlar Çinlilerden öğrendikleri alfabe ile ilk yazmaya başlamışlardır. Çinlilierin hanzisinden kendileri kanjiyi geliştirmişlerdir. Günümüzde kanjiyi Japonlar isimleri, sıfat ve fiil köklerini yazmak için kullanıyorlar. Dünya ise logo ve dövme tasarımlarında

Ve zamanında da kadınların kullanması için hiragana alfabesini geliştirmişlerdir. Çünkü erkekler ile aynı eğitimi alamıyorlardı. Günümüzde hiragana çekimli fiil ve sıfatları, Japon kökenli kelimeler ve kanji ile yazılması zor olan kelimeler için kullanılıyor.

Son olarak katakana alfabesi, çizimi en kolay alfabe ve yabancı kökenli kelimeler ile taklit sesler (ding-dong gibi) yazımında kullanılıyor.

Bir de romanji vardır. Japon seslerinin latin alfabesi ile yazılmasıdır. Sadece bilgisayara yazı girerken kullanırlar. (Bilg. otamatik onu Japon karekterine döndürür)

* Dil kuralı olarak üç zamanları vardır. Geçmiş, gelecek-geniş, şimdiki zaman. Yani Türkçede ki gibi geçmiş zamanın hikayesi gibi bir kuralları yoktur.

* Çoğul ekleri yoktur. Yani araba ile arabalar aynı yazılır.

* Türkçede ama, lakin, fakat anlamlarına gelen, birbirlerinin yerini tutmayan, farklı yerlerde kullanılan 15 kadar "ama" vardır.

* -ne, -yo şeklinde anlamı olmayan sadece konuşmayı süslemeye yarayan ve cümlenin sonuna eklenen sesleri vardır. Argo değil, herkes kullanır.

* Japonlar kendilerine Nihonjin, Türklere ise Torukojin derler. (j'yi c diye okuyun)

* Japoncada küfür yoktur. Elbetde anlamı kötü olan sıfatlar vardır. Ya da hakaret olarak algılanabilen kaba kelimeler vardır ama cümleye anlam katmadan, duygu katan bizim ki gibi küfürleri yoktur. Kızgınlıklarını cümledeki kibar ekleri atarak belirtirler. Japonca küfüre yakın olan şeyler:

hayvan, lanet olsun (chikusho)
defol git (dete ike)
sen lan, sana lan (temee)
salak (baka)

Bir de aptal domuz sevdikleri bir hakaret.

* Üstünüz ile, kendinizden mevkice yüksek biri ile konuşurken mesela patronunuz; onun yapacağı fiilleri üstünlük belirtecek şekilde çekerken, kendinizi tanımlayan fiillerde alçaltma şeklinde fiili kullanmalısınız.

eşitlik anlamlı "gelmek" ikimasu
alçak anlamlı mairimasu
yüksek anlamlı irasshaimasu (teşrif etmek)

Düzgün şekilde sen demediğiniz için işten pekala kovulabilirsiniz.

* Cümle öğelerinin sıralanışı Türkçe ile aynı; özne + nesne + yüklem . Öyle ki ekler bile aynı sırada denk geliyor, ve vurgu yapılacak nesne Türkçe'deki gibi yükleme yakın söyleniyor.

* Siyah (kuroi), beyaz (shiroi), kırmızı (akai), mavi (aoi), yeşil (midori), sarı (kiiroi) dışındaki renklerin Japoncası, İngilizceden çakma. Mesela pembe için pinko gibi...

* Tarihi söylerken Gün-Ay-Yıl sırasında söylemek yerine Ay-Gün-Yıl tercih ediyorlar.

* Ayların özel isimleri yok. Mart yerine "3. ay" diyorlar. (sangatsu)

* Ayın ilk 10 gününün özel isimleri var. 3 Mart yerine sangatsu mikka gibi.

* Türkçede rakamları okurkan yüz-bin-milyon diye ayırırken Japonlar yüz-bin-onbin şeklinde ayırıyorlar.

* Japonca'da L sesi yok. L yerine r, ru ve ya eru diyorlar. İsutanburu gibi... (Bak şimdi merak ettim, adam müslüman olsa nasıl tekbir getirecek!?)

* İsim söylerken önce soyismi ardından adı söylemek adetleri...

* İsimlerin sonuna saygı, sevgi için -san, -sama, -chan, -kun gibi ekler takıyorlar. Ve Fuji dağından bahsederken de -san ekliyorlar.

* Bazı kelimelerin başına o- getirerek sözü kibarlaştırıyorlar.

* Cha kelimesi çay demek. Ama kastettikleri yeşil çay.

* Haftanın günleri

Pzr - güneş
Pzt - ay
Sl - ateş
Çrş - su
Prş - ağaç
Cm - altın
Cmt - toprak

köklerinden geliyor.

* Japonca öğrenen biri Çinceyi daha rahat öğrenmez. İkisi farklı dil ailesinden. Japonca ile Türkçe aynı dil ailesinden. Japoncayı öğrenmek alfabesini saymazsak İngilizce öğrenmekten daha kolay.

yuriko-yumi

yuriko-yumi

MesajKonu: Geri: JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ   JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ Icon_minitimeSalı 03 Ağus. 2010, 22:20

biraz uzun oldu ama kusura bakmayın aslında burdakilerin hepsini biliyosunuzdur siz yinede yazıyım dedim..
Lenore

Lenore

MesajKonu: Geri: JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ   JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ Icon_minitimeÇarş. 04 Ağus. 2010, 10:20

Güzelmiş, hepsi bir arada Smile

sağol yumi ^^
yuriko-yumi

yuriko-yumi

MesajKonu: Geri: JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ   JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ Icon_minitimeÇarş. 04 Ağus. 2010, 12:31

önemli değil lenore.. JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ Icon_smile
imajuku

imajuku

MesajKonu: Geri: JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ   JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ Icon_minitimeÇarş. 04 Ağus. 2010, 12:58

Yanlıs hatırlamıosam japonlar topraklarına ilk geldiklerinde güneşi kızıl gormusler. bu yuzden bayrakları kızıl gunes seklindedir ...belki yararlı bir bilgi olur diye dusundum..
yuriko-yumi

yuriko-yumi

MesajKonu: Geri: JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ   JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ Icon_minitimeÇarş. 04 Ağus. 2010, 13:09

imajuku demiş ki:
Yanlıs hatırlamıosam japonlar topraklarına ilk geldiklerinde güneşi kızıl gormusler. bu yuzden bayrakları kızıl gunes seklindedir ...belki yararlı bir bilgi olur diye dusundum..

öylemi bende yeni duyuyorum bunu teşekkürler bende biryerde okumuştum japonyanın anlamı 'doğan güneşin ülkesi' diye doğrumu bilmiyorum ama çok hoşuma gitmişti..
imajuku

imajuku

MesajKonu: Geri: JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ   JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ Icon_minitimeÇarş. 04 Ağus. 2010, 13:17

onemli değil edebiyat ogretmenimden ogrenmistim bende artık daha cok sey ogrenmek ıstıorum japonya hakkında daha 3 ay oncesine kadar universitede hangi bolume gitmek istediğimi bilmiodum ya da ne yapmak istediğimi simdi tek istediğim japon dili bolumunu okumak japonya ya gitmek ve keyfini çıkarmak kısacası gunesin gercekten dogdugu bir yerde olmayı istiyorum ...ilk ogrendigimde etkilenmistim baya..
yuriko-yumi

yuriko-yumi

MesajKonu: Geri: JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ   JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ Icon_minitimeÇarş. 04 Ağus. 2010, 23:29

şimdide ben etkileniyorum her yeni öğrendiğim bilgi aklıma kazınıyor bu arada sen şu anda sanırım lisedesin hangi bölümdesin
imajuku

imajuku

MesajKonu: Geri: JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ   JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ Icon_minitimePerş. 05 Ağus. 2010, 13:21

Lise bitti işte tercih yaptım sonucları bekliorm tutarsa japon dili ve ebd. bolumune gidecegim...

JAPONcANIN İLGİNÇ YÖNLERİ
1 sayfadaki 1 sayfası