japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi

+5
Ecthelion
Lenore
Shizuka
Megumi
shirayuri
9 posters
YazarMesaj
shirayuri

shirayuri

Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Empty
MesajKonu: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimePerş. 06 Ağus. 2009, 19:00

Bugün tam 64 yil önce Japonya'da büyük bir felaket yasanmisti ve TV'de de bugün anma törenleri gösterildi bende bir daha böyle bir felaktin yasanmamasini ve tüm nükleer silahlarin yok edilmesini dileyerek kisaca tarihsel özetini koyayim dedim...

birde haberleri okurken demin bir baslik beni cok duygulandirdi:

" Günesi gördügümüz an kötü rüyalar bitecek"

Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi DSC01700-81ddf

Hiroşima'ya atom bombası saldırısı; II. Dünya Savaşı'nın son aşamasında 6 Ağustos 1945 saat 08:15'te Amerika Birleşik Devletleri'nin Uranyum-235 tipi atom bombası "Little Boy" (Küçük Oğlan) ile gerçekleştirdiği toplu katliâm.

Amerika Birleşik Devletleri önceden Japonların hayat ve hareket tarzlarını araştırarak onların en çok dışarıda oldukları saatini saptamış[kaynak belirtilmeli] ve saldırı saatini sabah 08:15 olarak kararlaştırmıştı.

Japonya 10 Temmuz 1945'te Yüksek Savaş Yönetimi Kongresinde Sovyetler Birliği aracılığıyla mütareke yolunu aramak üzere Fumimaro Konoe'yi özel elçi olarak yollamayı kararlaştırarak Sovyetlere teklif ettiyse, 17 Temmuz 1945'te Almanya'nın Potsdam kentinde Müttefikler liderleri Harry S. Truman, Winston Churchill ve Josef Stalin'in katılımıyla Potsdam Konferansı açıldı ve ertesi gün Sovyetler Birliği Japon özel elçinin yollanmasını reddetti.

26 Temmuz 1945'de Müttefikler "Potsdam Demeci" ile Japonya'yı teslim olmaya çağırdı. Ancak ilanın taslağında varolan İmparatorluk sistemin korunmasına dair madde kaldırıldığı için Japon Başbakanı Kantarō Suzuki Potsdam Demecini kabul edemedi. Böylece Japonya'nın teslim isteği geri çevirmiş oldu. Bunun amacı iki çeşit atom bombasının etkisini canlı insanlarla denemek içindi. Amerika Birleşik Devletleri Hiroşima'daki katliâmından sadece 3 gün sonra 9 Ağustos 1945 saat 11:02'de Nagasaki'de Plütonyum-239 tipi atom bombası "Fat Man" (Şişko Adam) ile ikinci katliâmı gerçekleştirdi.

devamini buradan , yani VIKIPEDIA'dan okuyabilirsiniz...
Megumi

Megumi

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimePerş. 06 Ağus. 2009, 19:22

atom bombası -__-''
çok feci bişey ya

atom bombası atıLan bi üLkenin bu kadar çabuk bi şekiLde kendini toparLaması
ve şu anda dünyanın en güçLü üLkeLerinden biri oLmasıda çok şaşırtıcı...

Amerikaya sinir oLuyorum ya
aLLan cezaLarı
bi rahat duramıyoLar.

keşke japonya da onLara atom bombası atsa!

[abarttım tamam ..]
Shizuka
asistan sensei
Shizuka

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimePerş. 06 Ağus. 2009, 23:22

Neredee bi sürü japon genci amerika hayranı bi de =(
İlginç bu japon gençler..
Lenore

Lenore

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimePerş. 06 Ağus. 2009, 23:53

İnsanın aklının alası gelmiyor, ama atom bombasının atılmasında japon hükümetinin yanlış politikaları da etkili olmuş. fakat bu binlerce masum insanın ölmesini kesinlikle gerektirmezdi. o sıcaklık, insanların derilerinin eriyişi.. Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi 87031
Ecthelion

Ecthelion

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimeCuma 07 Ağus. 2009, 08:05

Teşekkürler bilgi için bugün ben eklemeyi düşünüyordum ama kısmet değilmiş. Smile Atom bombası insanlık tarihindeki en büyük utançlardan biridir bence. Tek bir anda binlerce yaşama son verebilecek bir gücü hangi sorunlu zihin isteyebilir ki? Kayıpları anlatmada kelimeler bile yetersiz kalıyor. O binlerin her birini bir yakınınız bir dostunuz olarak düşünün bir. Ancak o zaman boyutunu bir nebze olsun anlayabilir insan. Ama bu savaşları başlatan ve insanları bir satranç taşı gibi kullanan insanlar bunları düşünemeyecek kadar beyinsiz oluyorlar. SAVAŞA HAYIR diyorum!!
Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Smiley-peace2-t
ninjin

ninjin

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimeCuma 07 Ağus. 2009, 11:20

Japonya'daki arkadaşımın anlattığı bir nokta var (daha önce başka bir başlık altında yazmıştım. Bir nesil ABD'ye duacı, minnettar. bu atom bombası sayesinde hırslanıp geliştiklerinden iyi ki atmışlar düşüncesine sahip japonlar da var.... devamı hakkında daha sonra yazarım
Ecthelion

Ecthelion

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimeCuma 07 Ağus. 2009, 11:58

Çok saçma bir mantık bence. Hırslarını doyurmak için insanların can vermesi onlara basit gelen bir şey. Ölen insanların kendileri arasından olacağını söylesek ne yaparlardı acaba?
Daha sonra yazmanı bekliyoruz ninjin Very Happy
Megumi

Megumi

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimeCuma 07 Ağus. 2009, 12:07

ABD ye karşı minnettarLık duyuyoLar diyeLim tamam [ki buda bir acayip deLi midirLer nedirLer?] minnettarLıkLa kaLmıyo ama

herşeyLerini örnek aLıyoLar
aynı onLar gibi oLmak istiyoLar
amerika hayranLığı çok yüksek onLarda

amerikan gençLer nasıL asi
herşeye karşıLar
japon gençLeride onLarı örnek aLmaya başLamış

okuLa karşı ayakLanmaya başLamışLar
ama tüm gençLer değiL tabii

bir acayipLar cidden o_O
ama seviyoruz xD
shirayuri

shirayuri

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimeCuma 07 Ağus. 2009, 17:05

japon genclerinin hepsinin sempati duydugunu sanmiyorum amerikalilara ve genelde yabancilara karsi..
sevdikleri yönleri belki amerikalilarin özgürce kafalarina göre takilmalari...
cunku japon gelenekleri cogu yerde hala cok sIki!

amerikayi suclamakta birsey getirmez sonucta onlarda bozulmus gencligi ile ugrasiyor tipki burda oldugu gibi... bir ahlaki cöküntü heryerde var ve herseyde amerikayi suclamakta yanlis.

bu atom bombasi konusunda tabii ki de amerika suclu ama o zamandan beri iliskiler düzeltilmeye calisiyor... yani yeni bir baslangic...
hatanin neresinden dönersen kar derler ve japon hükümeti de kendi yarari icin amerika ile düsman degil artik, niye olsun?
sonucta obama'nin bile ilk yurtdisi ziyareti japonya'ya olmustu... bu da iki ülke arasindaki dostlugu gösterir...
ninjin

ninjin

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimeCuma 07 Ağus. 2009, 22:12

düşünceyi anladığımı ya da böyle bir pozitifliğe inandığımı söyleyemem (söylesem de yalan olur)

gençliğin taklit unsuruna gelince kapalı toplumlarda yaşanan sosyolojik bir tepki aynen japonların inanılmaz abartılı moda akımlarını günlük yaşamlarına bir şekilde yansıtabilmeleri gibi. bu sadece kapalı toplumlarda değil genç nesilin yani üretim bayrağını devralacak nesilin umutsuzluğundan kaynaklanıyor.

hatalıysam düzeltsin bilen birisi ama japon gençliği bizden daha apolitik. yani amerikalılar gibi ve kadar apolitikler. hayatları veya geleceklerinde neyin olduğunu bilememek çok zor (her insan için) bir şekilde tepki duymaları normal.

bir de ikinci dünya savaşı'na kadar ABD hep saklanıyordu. ilk savaşta çıktı, savaşı sonandırdı (alman deniz kuvvetlerinin tamamını imha etti) wilson ilkelerini yayınladı ve geri çekildi. ikinci savaşta ise girip girmemek konusunda çekimserken Japonya yüzünden savaşa girdi ve savaş ısonlandırdı.

japonya almanya gibi cezalandırılıp askeri güçleri alındıktan sonra baskı unusuru olarak kolluk kuvveti olarak uzunca bir süre amerikalılarla yüzgöz oldu. çok sorun yaşandı (tecavüzler, cinayetler) ama 40 ve 50'li yıllarda küllerinden doğan amerika ışıl ışıldı ve ikinci savaşı bitirmenin gücüyle uluslaraarası anlamda "siz doğru düzgün bu dünyayı paylaşamıyorsunuz bırakın ben sizi yöneteyim" dedi. sscb'nin de dağılmasıyla önünde engel kalmamıştı ki kültürel anlamda miladını doldurdu.

bu yazdıklarım konuyla alakasız gelebilir ama uluslararası süreçte bakıldığında neden japonya'nın amerika'ya hayran kaldığı, gölgesinden yeni yeni çıktığı, bombanın kişisel ve insansal etkilerinden ayrı etkileri açısından şeytanın avukatlığını yamaya çalıştım bir nevi.

önemli bir detay da şu: ekonomik olarak kapitalizim kapalı ve belirli şartlar altında avrupa'da gelişti (fransa,ingiltere, ispanya önderliğinde, takiben almanya ve italya) bu sreçten sonra tamamen yeni kurallarla kuruldu amerika. rusya ve diğer ülkeler ise bir şekilde gerekli sınıfları yaratıp (misal bizde hala bir sermaye sınıfı bir burjuva sınıfı yaratılamadı) sürece uyum sağlamaya çalışıyorlar. oysa ki japonya dünyanın öbür ucunda bu süreci kendi kapalı bünyesinde yaşayıp kendi kapital sistemini yarattı. bu sebeple amerika ve japonya arasında ekonomik açıdan da çok güçlü bir bağ ve yakınlık var
ninjin

ninjin

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimeCuma 07 Ağus. 2009, 22:13

uzun ve sıkıcı yazdıysam özür dilerim elimden geldiğince sıkıcılıktan uzaklaştırmaya çalıştım ama konu bayık ben ne yapayım XD
shirayuri

shirayuri

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimeCuma 07 Ağus. 2009, 22:45

yok türkcem yettigi kadariyla anladim demek istediklerini galiba...

birde bence gecmise takili kalmanin anlami yok ki...
ninjin

ninjin

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimeCuma 07 Ağus. 2009, 23:14

geçmiş bugünden çok da farklı değildir. tarih 100 yılda bir aynı şeyleri yaşar. birebir olmasa bile çok benzer gelişmeler.

ne yazık ki her seferinde daha da kötüye gider
Ecthelion

Ecthelion

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimeC.tesi 08 Ağus. 2009, 09:52

Son 50 yılda gelişen teknoloji tarih çağları boyunca gelişen teknoloji ile eşdeğermiş. Kimbilir dünyanın başına daha kaç atom bombası beteri olay gelecek. İnsan iyimser olmak istiyor ama yaratılıştan mıdır nedir insanlar iyi yönde değişmiyor. Aksine güç ve hırs yeyip bitiriyor insanı. Geçmişte takılmak değilde bence tarihten ders çıkarmamak kötü ne yazık ki.
shirayuri

shirayuri

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimeC.tesi 08 Ağus. 2009, 13:06

tarihin tekrarladigina katilmiyorum ben. benzer olaylar olabilir belki ama bu BENZERdir, aynisi degil. onun icin dünyada hicbirsey tekrarlanmaz!

bunu Hiroshima'daki anitta yazan yazi da diyor zaten:
"Rahatca uyuyun lütfen. Hatalar tekrarlanmayacagi icin..."

o kadar da negatif düsünmemek lazim bence .
Ecthelion

Ecthelion

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimeC.tesi 08 Ağus. 2009, 13:18

Benzer olaylar da eğer insanların canını alacaksa yine kötü. Negatif düşünmek değilde hani sonuçta savaşların bitmeyeceği aşikar değil mi? Yine olacak ama belki bu sefer japonyaya değilde başka bir devlete. İnşallah bizim zamanımızda olmaz diye düşünelim bence Sad
ninjin

ninjin

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimeC.tesi 08 Ağus. 2009, 18:45

ben dirseğimi çürütürken gözlemlediklerini syledim sadece... hatalar tekrar edilir hem de nasıl hatalar yapılır, bazen bilerek bazen bilmeden.

çok umutluyum bizim görmeyeceğimizden.... ama aynı umutu 2 nesil sonrası için yaşamıyorum ben. işin daha acı yanı sadece atom bombası gibi birşey değil bizi tehdit eden. SALT ve SARS bu konuda uluslararası nitelikteler sadece iki ülke arasında imzalanmış olsa dahi.

bu arada kıtalar arası füzeler, hedefe kilitlenen füzeler hepsi bugün kullanılan füzelerin çoğunda nükleeer başlığa uydurulabilecek bir yapı var.

işin acı yanı bu silahların kullanılacağı savaş hemen yanıbaşımızda, orta doğuda gerçekleşecek muhtemelen.

hepsinden önemlisi dünyamız bizi terketmekte. canlılar yokolmakta, insanlar her yere yayılmakta. insanın doğal seleksiyondan bağımsızlaşması ve kontrolsüz çoğalması her canlıyı atom bombasından daha acı şekillerd etkilemekte.

Napalm bombasından kaçan çocuklar atom bombasının etkisiyle o anda toza dönüşen çocuktan daha çok acıtmıştır içimi herzaman. ölüm hayatın gerçeği, ve aslında savaş insanlığın gerçeği. savaşın en acı yüzü sivillerdedir herzaman. ölümün yüzü de kalanlardadır.

sevdiğim ve doğruluğuna yürekten katıldığım bi sözü tekrar aktarayım, biraz karışık ama Smile

Savaş, birbirini hiç tanımayan genç çocukların, birbirini çok iyi tanıyan yaşlı adamlar yüzünden birbirlerini öldürmesidir.

hepimiz yürektan isterz ki insanlar tarihlerinden, geçmişlerinden ders alsın akıllansın, ama tarihte 17. yy'da oynanan oyunların tıpıtıpına bugün de oynandığını gördükten sonra ve aynı saflıkla düşüldüğünü kandığını basitçe farkettikten sonra çok da açık bakamıyorum.. insan kavramına inanmıyorum ve güvenmiyorum
Megumi

Megumi

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimeC.tesi 08 Ağus. 2009, 19:39

konu hiroşimadan nerLere geLdi Smile

bende bişeyLer dicemde son zamanLarda çok siyaset yapıyorum susmaLıyım xD
ama br iki şey söyLemeLiyim xD

şu varki ortadoğu savaşı demişsin ya ninjin
o savaş zaten başLadı ve bizide etkiLiyicek ne yazıkki
hatta amerikanın pis pLanLarı var ,
hedefi ortadoğu değiL..

neyse sustum..
xD

yazdıkLarım obamaya gitmesin bide hii xD
Hikaru

Hikaru

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimePaz 09 Ağus. 2009, 06:43

gerçkten çok kötü bir şeyy bu olaydan sonra o kadar çok hastalıklı çocuk doğmuş ki hepsi de ölüyorrr
http://www.maron.azbuz.com
Zatoichi

Zatoichi

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimePtsi 25 Ekim 2010, 11:19

Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Adolf_Hitler_Hideki_tojo_Propaganda_poster
Anti-Japon duygusu II. Dünya Savaşı sırasında Birleşik Devletlerde hat safaya çıkmıştı.
Hükümet maddi yardımları ile ırkçı basmakalıpları içeren propaganda posterlerinin yapılmasını desteklemişti.
Amerika'nın Japonya düşmanlığını aşılama amaçlı sokak ve cadde duvarlarına astığı fiş'te Adolf Hitler ve Japon İmparatorluk
Kara Kuvvetleri'nin orgenerali ve Japonya'nın 40. başbakanı Hideki Tojo görülmektedir.

Japonya 8 Aralık 1941'den beri ABD ve müttefikleri ile savaştaydı. 26 Temmuz 1945 günü, ABD Başkanı Truman,
Japonya’nın koşulsuz teslim olmasını isteyen Potsdam Deklarasyonu’nu yayınladı. Hiroşima’ya atom bombası atılmadan
iki hafta önce, New Mexico Alamogordo’da ABD, atom bombasının ilk denemesini yapmıştı. Japonya ültimatomu reddedince,
Truman nükleer saldırı emrini verdi. 6 Ağustos 1945'te yerel saatle 08:15'de Amerika Birleşik Devletleri "Enola Gay" adlı bir
B-29 bombardıman uçağından bıraktığı little boy (küçük çocuk) isimli atom bombasıyla ilk anda 70 bin kişilik katliamı gerçekleştirdi.
Sonrasında radiasyon hastalıkları sebebiyle ölenlerle birlikte bu sayı 90 bini geçti. Bazı bilimadamları ve çevrelere göre bu bombanın
radyasyon etkileri halen sürmektedir. Sakat doğumlar gibi..

Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi 175px-Avenge_Pearl_Harbor-Our_Bullets_Will_Do_It
O dönemlerde Amerika duvarlarını dolduran posterlerden biri daha.. Afişte,"Pearl Harbor intikamı - mermilerimiz bunu yapacak" yazılı.

2001 yılında Amerika ve Hollywood stüdyoları bu gibi olayları malzeme olarak kullanıp para kazanırken,Japonya'ya yeni nesil düşmanlar kazandırmakta da geri kalmadı. Pearl Harbour filmi tam bir gereksizlik abidesiydi. 2.5 saatlik süresi ve ilk 1,5 saati'nin anlamsız bir aşk
hikayesinde geçmesi yetmiyormuş gibi, filmin söz konusu Japon saldırısı sahnelerinde, hastanedeki hemşirelerin, yaralı sayısının çok olması
ve tedavi malzemesi'nin yetişmemesi nedeniyle cocacola şişeleri'ni serum şişesi niyetiyle kullanılması kadar ucuz bir duygu sömürüsü görmemiştim. Bu sömürü de bile bir reklam kaygısı var. Tam Amerikan tarzı.
keyif

keyif

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimePaz 07 Kas. 2010, 13:28

merry demiş ki:
tarihin tekrarladigina katilmiyorum ben. benzer olaylar olabilir belki ama bu BENZERdir, aynisi degil. onun icin dünyada hicbirsey tekrarlanmaz!

bunu Hiroshima'daki anitta yazan yazi da diyor zaten:
"Rahatca uyuyun lütfen. Hatalar tekrarlanmayacagi icin..."

o kadar da negatif düsünmemek lazim bence .

ders alınsaydı hiç tekerrür eder miydi tarih...denir...

tekrar edilecek olan olayın kendisidir biçimi değil...

mayın, misket bombası, biyolojik silah vs vs ne farkı vardır atom bombasından...niteliksel olarak hepsi aynıdır...fark olsa olsa niceliksel olur ki acı hepsinde aynıdır...

keyif

keyif

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimePaz 07 Kas. 2010, 13:40

büyük balığın küçük balığı yemesinden başka birşey değil aslında olanlar ve pek tabii ki acılar...

1 günlük hiroshima ziyaretimde belki de etkilendiğim en önemli olay atom bombasının atılmasından ziyade neden japonya'ya atıldığı sorusuydu...

insanlar her yerde, en iğrenç şekillerde günümüzde de ölüyor ve bunu öyle ya da böyle kanıksadık...ortadoğu'da veya ırak'ta ölüm haberleri kimi etkiliyor ki artık...ya da afrika'daki susuzluk kimin umrunda...avrupa'nın göbeğinde bosna'da neler yaşandı...hotel rwanda ya da hunting party filmlerinde artık bu tarz olayların ne kadar kanıksandığını görmedik mi...

sonuçta hayat devam ediyor, etmek zorunda...

istersen şehri şimdiki gibi çok hızlı inşa et, istersen daha derin etki bırakacak şekilde o günkü gibi bırak hiç farketmez...dün dündü, bugün bugün...

zaman...en sihirli olay...

Zatoichi

Zatoichi

MesajKonu: Geri: Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi   Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi Icon_minitimeÇarş. 26 Mart 2014, 09:37

keyif demiş ki:
büyük balığın küçük balığı yemesinden başka birşey değil aslında olanlar ve pek tabii ki acılar...
1 günlük hiroshima ziyaretimde belki de etkilendiğim en önemli olay atom bombasının atılmasından ziyade neden japonya'ya atıldığı sorusuydu...

Bu neyin kafası bilmiyorum ama Smile Neden saldırıldığını özetleyelim.

Japonya 8 Aralık 1941'den beri (Yani 2. Dünya Savaşı) ABD ve müttefikleri ile savaştaydı.
26 Temmuz 1945 günü, 33. ABD Başkanı Harry S.Truman, Japonya’nın koşulsuz teslim olmasını isteyen Potsdam Deklarasyonu’nu yayınladı. Hiroşima’ya atom bombası atılmadan iki hafta önce, New Mexico Alamogordo’da ABD, atom bombasının ilk denemesini yapmıştı. Japonya ültimatomu reddedince, Truman nükleer saldırı emrini verdi.

Hiroshima'ya atom bombasi saldirisi
1 sayfadaki 1 sayfası