japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Maneki Neko

+3
Orihara Maya
Ecthelion
Nodame^^
7 posters
YazarMesaj
Nodame^^

Maneki Neko Empty
MesajKonu: Maneki Neko   Maneki Neko Icon_minitimePerş. 06 Ağus. 2009, 14:44

Maneki Neko, Japon kültüründe çok önemli yeri olan ve özellikle tüccarların dükkânlarına bolluk ve bereket çağırdığına inandığı bir japon halk sembolüdür. Anlamı çağıran kedi olan maneki nekonun bir çok farklı versyonunu halen Japonya'da bir çok dükkânın kapısında ya da kasanın yanında görmek mümkündür.
Maneki Neko 180px-10
Japonlar, Maneki Neko'nun uğur, şans ve iyi talih getirdiğine inanırlar. Rivayete göre 17. yüzyılda yaşayan yoksul bir Japon rahibin Tama isimli bir kedisi varmış. Bir gün zengin bir adam Tama'nın yaşadığı tapınağın yakınlarından geçerken yağmura yakalanmış ve ıslanmamak için bir ağacın altına sığınmış. O sıra ortaya çıkan Tama zengin adama sol patisini kaldırıp bir şeyler anlatmaya çalışıyormuş. Zengin adam Tama'nın kendisini çağrırdığını düşünüp kediye doğru gitmiş. İşte o sıra ağaca bir yıldırım düşmüş. Adam eğer Tama olmasa imiş o ağacın altında kalıp yıldırım çarpmasından dolayı ölecekmiş. Bunu fark eden zengin adam tapınağa yüklü bir bağış yapmış.

Yine rivayete göre Tama hala Goutokouji'deki tapınakta gömülü imiş. 17. yüzyılda geçtiği rivayet olunan bu öyküye karşın Maneki Neko çok daha eski tarihlerde de bilinen bir mit. Ama Japonya'da yaygınlaşmasında Samuray döneminde başlayan Batılılaşma Hareketi'nin de önemli bir etkisi olduğu düşünülüyor. Çünkü birçok dinde olduğu gibi Japonya'da da erkeklik organı uzun yıllar bereket simgesiolarak kullanılmış. Ama Batı ahlakının da etkisi ile Japonya'da bereket simgeleri yerini hızla Maneki Neko'ya bırakmaya başlamış. Orijinalinde sol patisini kaldırmış olan Maneki Neko'ya karşı bugün sağ patisini kaldırmış olan Maneki neko'lar da oldukça yaygın. Patisinin kaldırmasının da altında ilginç bir gözlem yatıyor.

Bilindiği üzere kediler havadaki değişimleri hisseden yaratıklardır. Özellikle birçok toplumda kedilerin yüzlerini yıkamaya başlamaları ile yağmur yağması arasında bir ilinti kurulur. Yine bu sebeple birçok toplumda 'Kedi yüzünü yıkıyorsa yağmurun arkası gelir' atasözü oldukça yaygındır.

Japonlara göre, Maneki Neko, bereket getirecek yağmuru yüzünü temizlemek için kaldırdığı patisi ile müjdelemektedir. Maneki Neko kültürüne göre sol el, müşteriyi, insanları çağırır; sağ el ise para ve iyi talihi. Hatta Maneki Neko'lar renklerine göre de anlam kazanmış durumda, siyah olanlar kötü güçlere karşı güvenliği, sarı olanlar parayı, kırmızı olanlar hastalıklara karşı sağlığı ve pembe olanlar ise aşkı temsil ediyorlar.

Japonya'da Maneki Neko'ların satıldığı yüzlerce dükkan bulmak mümkün. Hatta internetten bile sipariş kabul edenler var. Maneki Neko kültürünün gerçeklerle olan bağlantısını bilemesek de dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olan Japonlar'ın bu kedi sevgisi örenk alınmaya değer. Belki siz de ihtiyacınıza göre bir Maneki Neko edinmelisiniz. Belli mi olur bakarsınız talihiniz değişir.

"http://tr.wikipedia.org/wiki/Maneki_Neko" adresinden alındı.
Ecthelion

Ecthelion

Maneki Neko Empty
MesajKonu: Geri: Maneki Neko   Maneki Neko Icon_minitimePerş. 06 Ağus. 2009, 15:02

Aklıma yattı iki patisi havada bir Maneki Neko almayı düşünüyorum. Very Happy Teşekkürler bilgi için.
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

Maneki Neko Empty
MesajKonu: Geri: Maneki Neko   Maneki Neko Icon_minitimeCuma 07 Ağus. 2009, 01:43

Bende bir tane maneki neko var. Hatta Admin'e de bir tane yollamistim Very Happy
Bendeki kirmizi renk, askta sans getirmesi gerekiyormus, tabii ben onu alali 4 sene oldu hala tik yok o ayri konu Maneki Neko 654939
Bu arada benim bildigim kirmizi veya turuncu olan ask için, mavi olan saglik için, yesil olan sans için, sari olan para için ve mor olan da basari için...
Admin
Admin
Admin

Maneki Neko Empty
MesajKonu: Geri: Maneki Neko   Maneki Neko Icon_minitimeCuma 07 Ağus. 2009, 12:06

ben de sorcaktım sensei bu kedi bizim kediden mi diye Very Happy hep bilgisayarın yanında duruyo Maneki Neko 922276
https://japon.yetkin-forum.com
Megumi

Megumi

Maneki Neko Empty
MesajKonu: Geri: Maneki Neko   Maneki Neko Icon_minitimeCuma 07 Ağus. 2009, 12:15

akailili demiş ki:
Bendeki kirmizi renk, askta sans getirmesi gerekiyormus, tabii ben onu alali 4 sene oldu hala tik yok o ayri konu Maneki Neko 654939
...
"kırmızı olanlar hastalıklara karşı sağlığı "
bu kedi pek işe yaramıyor sanırım o_O
sensei bi hasta oLuyo bayada uzun sürüyo o_O
xD
Lenore

Lenore

Maneki Neko Empty
MesajKonu: Geri: Maneki Neko   Maneki Neko Icon_minitimeCuma 07 Ağus. 2009, 12:23

Çoğu animede ve filmde görürdüm ve merak ediyodum, bilgiler için sağol Nodame^^ Smile
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

Maneki Neko Empty
MesajKonu: Geri: Maneki Neko   Maneki Neko Icon_minitimeÇarş. 19 Ağus. 2009, 11:25

MeGuMi demiş ki:
"kırmızı olanlar hastalıklara karşı sağlığı "
bu kedi pek işe yaramıyor sanırım o_O
sensei bi hasta oLuyo bayada uzun sürüyo o_O
xD
Evet ya :O Kandirikçi maneki'leeeer Maneki Neko 203193
Megumi

Megumi

Maneki Neko Empty
MesajKonu: Geri: Maneki Neko   Maneki Neko Icon_minitimeÇarş. 19 Ağus. 2009, 11:43

geçti ama demi artık öksürük sensei ^^
yok yani haLa devam ediyorsa yuh demek istiyorum xD
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

Maneki Neko Empty
MesajKonu: Geri: Maneki Neko   Maneki Neko Icon_minitimeÇarş. 19 Ağus. 2009, 11:49

Etmez olur mu Sad Kan aldirdim yine sabah sabah, test yaptiracagim bakalim ne çikacak Rolling Eyes Allerjiyse hiç sasmam...
Megumi

Megumi

Maneki Neko Empty
MesajKonu: Geri: Maneki Neko   Maneki Neko Icon_minitimeÇarş. 19 Ağus. 2009, 12:03

o zaman müsadenLe sensei bir "YUH" diyim ben

aLerjiyse bu zamana kadar nasıL anLamadıLar?
nasıL doktor bunLar ya?

pabucumun doktorLarı -___-''
-Mika-

-Mika-

Maneki Neko Empty
MesajKonu: Geri: Maneki Neko   Maneki Neko Icon_minitimeÇarş. 04 Ağus. 2010, 17:30

Sarı ve sağ patisi havada bi kedicik almalıyım. Babam 3 gündür -kendi çapında çaktırmadan-harçlığımdan kesiyor. Farketmiyorum sanıyor ama yanılıyor. Maneki Neko 942747

Maneki Neko
1 sayfadaki 1 sayfası