japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

NİNJUTSU

+36
WereRabbit
ninja
azaz1
mumuc
gaara98
Ninja17
4aslanwar
Zatoichi
YKA PROJECT
Pekanlar
ShyRain
TODD
susaka
Kazuya99
hackeRAP
shadow06
pschosilver
00avci
NiSH1
Torazo-Takeda
masato
animeStyle
MR.Kubidik
albertine
Hitokiri Battousai
Kirigakure
Illdan
diaboliksword
mustep
Nodame^^
moi-kun
El Mariko
Yagami Yasaki
hattab_38
zynb
mutafoglu
40 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4, 5
YazarMesaj
Hanshin

Hanshin

NİNJUTSU - Sayfa 5 Empty
MesajKonu: Geri: NİNJUTSU   NİNJUTSU - Sayfa 5 Icon_minitimeC.tesi 22 Haz. 2013, 08:31

Ben yanlis anlasilmak istemem ve korkarim.

Ayrica Bujinkan Taijutsu disinda bazi durumlar var ama bu iste tam dogrulugu ispat edilmeyen durum ama anlatmak isterim. Jinichi Kawakami San in gelistirdigi akrobasi agirlikli Ashuragi Taijutsu Kouga Ninjutsu egitimi var deniyor ve bunun temsilcilerinden Fred Dux un da oldugu soyleniyor yani Blood Sport filminde konu edilen hayata sahip Martial Art Uzman i Frank Dux. ama en goze ve kulaga duyulan durum Bujinkan Taijutsu bu sebeble Kouga Denshou Taijutsu nun varligi halen ispatlanabilmis degil fakat egitildigi yonunde Youtube da videolara da yer veriliyor. Yani Kouga ya ait te bir Ninpou taijutsu oldugu var sayiliyor ve Ukemileri gercekten videolarda cok farklilik gosteriyor.

ilgili kaynak

wikipedia.org/wiki/Frank_Dux

Ayrica bu yapida da California ve Thailand egitim veren yerler var yani Ninpou taijutsu yu kendi fikrinde yorumlayip gelistiren cell durumlari var.

youtube.com/watch?v=DukiBFiEHyE

En son Hanshin tarafından C.tesi 22 Haz. 2013, 08:36 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Zatoichi

Zatoichi

NİNJUTSU - Sayfa 5 Empty
MesajKonu: Geri: NİNJUTSU   NİNJUTSU - Sayfa 5 Icon_minitimeC.tesi 22 Haz. 2013, 08:39

Hanshin demiş ki:
Ben yanlis anlasilmak istemem ve korkarim.

Ayrica Bujinkan Taijutsu disinda bazi durumlar var ama bu iste tam dogrulugu ispat edilmeyen durum ama anlatmak isterim. Jinichi Kawakami San in gelistirdigi akrobasi agirlikli Ashuragi Taijutsu Kouga Ninjutsu egitimi var deniyor ve bunun temsilcilerinden Fred Dux un da oldugu soyleniyor yani Blood Sport filminde konu edilen hayata sahip Martial Art Uzman i Frank Dux. ama en goze ve kulaga duyulan durum Bujinkan Taijutsu bu sebeble Kouga Denshou Taijutsu nun varligi halen ispatlanabilmis degil fakat egitildigi yonunde Youtube da videolara da yer veriliyor. Yani Kouga ya ait te bir Ninpou taijutsu oldugu var sayiliyor ve Ukemileri gercekten videolarda cok farklilik gosteriyor.

ilgili kaynak

wikipedia.org/wiki/Frank_Dux

Ayrica bu yapida da California ve Thailand egitim veren yerler var yani Ninpou taijutsu yu kendi fikrinde yorumlayip gelistiren cell durumlari var.

youtube.com/watch?v=DukiBFiEHyE

+1

Nihayet biri beni anladı..

En son Zatoichi tarafından C.tesi 22 Haz. 2013, 09:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Hanshin

Hanshin

NİNJUTSU - Sayfa 5 Empty
MesajKonu: Geri: NİNJUTSU   NİNJUTSU - Sayfa 5 Icon_minitimeC.tesi 22 Haz. 2013, 08:43

Ben dis gorunus olarak tamamen bir otaku olarak algilanabilirim. Cunku tek giydigim giysi shouzoku ninja tabi ve tshirt tur. ama bu nerdeyse elemantery school dan beri giydigim vazgecilmez outfitim :)ayrica running parkour ve Bujinkan taijutsu dersindeki yaptigim sirada da gercekten buyuk rahatlik sagliyor ve her daima esneklik veriyor ama bu demek degildir ki ben NINJA yim diye dolasiyorum :)Ninja Yashiki ve Restaurant ta calismama ragmen NINJA yim demiyoruz :)Kisaca geleneksel giysilere saygi duyarak giyiyoruz.

Oncelikle Bujinkan olmayan bir kac Ninjutsu Dojo su gostermek istiyorum
KYOTO
youtube.com/watch?v=n4MUG6--MSg

AKBAN ACADEMY
youtube.com/watch?v=74LM64K7wrQ&feature=c4-overview-vl&list=PL480FCB17FD69A212

KOUGA JUTSU
youtube.com/watch?v=4b1p-GpF3Gs

SHINBUKAN
youtube.com/watch?v=kBJ3GYQn2A0

ve sayamadigim bir cok Asya ulkesinde kendi adlarina acilmis Ninjutsu dojo lari.

(Neden Bujinkan i onerdigime gelince. Cunku iclerinde sadece Bujinkan belirtiyor biz Ninjalik ogretmiyoruz diye. Eger ki bir egitimci ben Ninja yetistiriyorum diye ogretiyorsa zaten psikolojik sorunlara sahip demektir. Cunku egitimciye aktarilan da Nin ve Jutsu kanjilerinin birlesimi degil 9 ryu Taijutsu ve Kenjutsu dur. Bunlara aciklik getirmek istedim. Kimse durup Goemon no jutsu yada Kirigakure Saizou no Kage no Gundan Jutsu yada Hattori Hanzou Masanari no Oni no Jutsu ogretmiyor. Varolan geleneksel prensiblere sahip sanat aktariliyor.)

Zatoichi San;
Sizi anlamak konusu normalde sadece gercek olan bir konuyu anlamak konusu. Kisaca Ninja konusundan para kazanmak yada ekonomi olarak goren bunyeler gunumuzde cok fazla. Ben cok ulkede tanistigim her martial art uzmani bir donem Ninjutsu ile ugrastigini belirtti. Ama gosterdikleri her Taijutsu Variation lar farklilik gostermisti. Anlatmak istedigim normalde Bujinkan Soke sinin yada Kurucusunun da dedigi gibi var olan bir gelenegi yasatmak icin bu isim secilmis. Yani normalde Ninjutsu yada Ninja yada Shinobi tam olarak aktarilan bir sanata sahip degil gunumuzde eger bu yonde Ninja olmayi ogreniyorum diye giden ve ogrenmeye calisan varsa once Psikolojik tedavi onerceklerini belirtmek isterim. Cunku Bujinkan Taijutsu bir ailedir ve ogrettikleri her temiz kalp icin bir bireysel gelisimden ibarettir. Yoksa kimse full shouzoku giyinip geceleri roof da ninja leap calismaz. Bu Roof Ninja Leap ne yazik ki gunumuz Wakai Mono yani Holywood ile buyumus nesilin paradoksu ve Naruto fashion yada Cosplayer yada Roleplayer anlayistan bir ibarettir. Ben kisaca bir ani paylasayim. Ozel derse basladigim ilk gun bir Amerikali ve bir Italyan ogrenci geldi. Duzgun sekilde Kaiten yani taklalari gosterdi Sensei. Ogrencilerin sordugu ise ne zaman kilic sanati ogrenecekleri oldu yada ne zaman giysi giyecekleri. Ama normalde Holywood un aksine tum Japon Ninja dizilerinde bir Shinobi iri yani normal halk goruntusu ve espiyonaj icin giysilerin kullanildigi sceneler mevcuttur. Shinobi no mono serisinde oldugu gibi. Benimde bu foruma uye olma sebebim bu yanlis anlayisi biraz olsun orneklerle onleyebilmek. Cunku Anthony Cummings yada benzeri Gaijinler insanlara anlatirken Ninjalar varmis gibi anlattiklari icin insanlar Roof Ninja Leap varliklar olarak algilayarak gercek Ninja tradition in dan uzaklasiyorlar.

Domou Arigatou.
Zatoichi

Zatoichi

NİNJUTSU - Sayfa 5 Empty
MesajKonu: Geri: NİNJUTSU   NİNJUTSU - Sayfa 5 Icon_minitimeC.tesi 22 Haz. 2013, 13:46

Sayın Ercan Şarbat Shidoshi, Türkiye temsilciliğini yaptığınız Ninjutsunun bugunkü
Originliği hakkında yukarıdakilerden farklı bir yorumunuz varmı?

Ya da yanlış  bir nokta varmı sizce?
Hanshin

Hanshin

NİNJUTSU - Sayfa 5 Empty
MesajKonu: Geri: NİNJUTSU   NİNJUTSU - Sayfa 5 Icon_minitimeC.tesi 22 Haz. 2013, 17:23

O donemde yani bushidou doneminde efsaneye gore Yama no Tengu ninjutsu ogretiyor tabi bu tamamen mitoloji kisim cunku karga kafali insanlar olamaz bu gibi hikayeler cok bu sebeble ninjalar olarak adlandirilan kisiler halki korkutmak icin cok hikayeler uydurmuslardir bunlari tarihi bolumde ileride anlatacagim  Ninja nin gunun James Bond dan tek farki farkli donemler olmasi yoksa amac ayni bir amac icin sessiz defans ve atak kisaca her ninja usta diye birsey yoktu kisinin yetenegi ile alakaliydi. Ayrica hic bir shinobi iri yani full shouzoku birey samurai karsisina dikilmez cunku cogu samurai onmitsuken olma olasiligi vardi bu sebeble sessiz halletmek istenirdi eger ki sartlar uygunsa shukou kullanilip samurai korkutulup efsane yayilmasina izin verilir ertesi gece o efsane yayan kisi oldurulurdu. cok anlatim var zamanla aktaricamve tekrar belkide dunyada en cok ugrasan benimdir ama dedigim gibi holywood un belirttigi turde ninja kavrami yok. Ninja kavrami normalde de holywood olarak yok :]
eger inanmiyorsaniz izleyiniz  Ninja lik Assassin likten cok Masonluga benzetebiliriz cunku her turlu benzesiyorlar.Masonluga benzetmekteki en buyuk sebeb disarida herkesin bir fikri olmasi ama normalde bilenlerin susmasidir. Ayrica Bujinkan T. Sonsuzdur bitmez.

youtube.com/watch?v=qmTxrrsBNe0

almanca icin;

youtube.com/watch?v=vZy09UhTxb0
Zatoichi

Zatoichi

NİNJUTSU - Sayfa 5 Empty
MesajKonu: Geri: NİNJUTSU   NİNJUTSU - Sayfa 5 Icon_minitimePtsi 24 Haz. 2013, 09:59

Bu arada sakın yanlış anlaşılmasın Sayın Şarbat, son sorum bir misilleme kinayesi taşımamakta..

Öğrendiğimiz kadarı ile Sayın Şarbat kendini Budo'ya adamış bu işe gönül vermiş, ve yıllardır bu işe
zaman ve emek vermiş bir eğitmen. Ben Kendisinin yazdıklarından ve samimiyetinden şüphe duymadım.

Sadece öğretinin özünü ne derecede kaybettiği konusunda fikrini almak istedim..
Hanshin

Hanshin

NİNJUTSU - Sayfa 5 Empty
MesajKonu: Geri: NİNJUTSU   NİNJUTSU - Sayfa 5 Icon_minitimeSalı 25 Haz. 2013, 07:59

sanirim artik burada degiller.
ercan şarbat

ercan şarbat

NİNJUTSU - Sayfa 5 Empty
MesajKonu: Geri: NİNJUTSU   NİNJUTSU - Sayfa 5 Icon_minitimePtsi 09 Ara. 2013, 17:49

Merhaba arkadaşlar,
Temel bilgilere ilk kaynaklardan sahip olmadığınız için sanırım kaybolmuş durumdasınız ki bu çok normal. Japonların bile zar zor kabul edebildiği ve tarihte ellerinden geldiğince yok etmeye çalıştıkları Ninja kültürü hakkında sağlıklı bir bilgi edinmek zor.
Tarih araştorması yapıyor iseniz sayın Zatoichi size Japon tarihi konusunda Japon üniversitelerinde ders veren ve tarihi denşoları okumakta usta olan KACEM ZOUGHARİ nin THE NINJA kitabını tavsiye ederim, birçok sorunuzun cevabı orada bulunmakta.
Hanshin bey,
Koga Ryu'nun bilinen son hocası Fujita Seiko bir vasi bırkamadan ölmüştür. Şu an şu veya bu sanatı çalışıp ta Ninjutsu adını kullanmak isteyenlerin baş vurduğu Koga Ryu safsatasına sakın kanmayın Smile yok öyle birşey. Tarihte tabii ki vardı ve İga Ryu dan az bir fark gösterirdi.
Ninjutsu nun ne olduğunu bilmekte yarar var...şu an 600 yıl önceki Ninjutsu yu kullanırsanız veya çalışırsanız sadece komik duruma düşersiniz. Ninjutsu tarihte takılıp kalmak değil, devamlı ilerlemektir. O çağlarda bile Ninjalar en ileri teknolojiyi ve yenilikleri kullanmışlar, hatta birçok icada imza atmışlardır. Sanırım tüp teknolojisi var iken bambu ile nefes almaya çalışmayacaksınız Wink
Bujinkan daha çok bir Samuray okuludur..Bujinkan Budo Taijutsu dur ismi de...Ninjutsu değil. Takamatsu Toşitsugu son yaşamış Ninja olarak bilinmektedir, Samuray ve Ninja sanatları arasında ise çok büyük farklar yoktur. Bizim okulumuz ruh olarak Ninjadır, teknik ise devamlı gelişmektedir. Hatsumi sensei'nin 30 yıl öncesi ile bugün arasında dağlar vardır, nedeni ise basit...İlerleme!
Sayın Hanshin'in verdiği linklere bakmadım ama mesela Akban ismini seçtim..onlar zaten eski Bujinkan. Arkadaşlar bir Budo okulu şu veya bu tekniği ile değil, ruhu ile yaşar...Ninjutsu sevenlerin ve onu öğrenmek isteyenlerin ana kaynağı Bujinkan'dır. Bunun kısa yolu yoktur, yoksa ben de kolayını seçmeyi iyi bilirdim.
Kusura bakmayın çok az buraya giriyorum ve bir daha ne zaman girebilirim bilmiyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Sevgiler
Ercan
http://www.bujinkanturkey.com
Zatoichi

Zatoichi

NİNJUTSU - Sayfa 5 Empty
MesajKonu: Geri: NİNJUTSU   NİNJUTSU - Sayfa 5 Icon_minitimeSalı 10 Ara. 2013, 11:43

Sayın Şarbat, tekrar katılımınız memnun edici..
Resmini görunce hatırladım; Yanlış hatırlamıyorsam, Kacem Zoughari Nihon Budo Gakkai üyesiydi..
Hatta bir seminerine  izleyici olarak katılmıştım sanırım..  Ama The Ninja kitabını okumadan pek
yorum yapmayacağım.
  Yine de Tarih araştırmasında edinilen bilgiler kısmen ve çoğu kez yeterli derecede ikna edici olmuyor..
Çünkü özellikle Ninjutsu hakkında Tarih’in çoğu zaman çarpıtıldığına inanıyorum. Belki ben yanlışım.
Paranoyakça gelebilir ama bu Tarihsel Çapıklığın heryerde her konuda ve her Ülke’de bazı Tarihçi
yazarlar tarafından biraz taraflı olarak var edildiğini ve yontularak kaynak sunulduğunu düşünüyorum.

Günümüzde buna en son ve en dikkate alınmaz örneği olarak vikipedia vb. yerleri gösterebiliriz.
Vikipedia’da,  yanlış, eksik, çarpıtılmış, yoruma açık veya yalan bilgileri arındıran denetleyen resmi
bir yer yada kişiler var diyorsunuz, Google da lisanslı bir elektronik ansiklopedi diyorsunuz.
..ama üye olmadan bile yazılar edit’lenebiliniyor.
( Bu arada Hansin San, linklerine kişisel olarak zıt bir gönderme yaptığım düşünülmesin.
Tekrar söylüyorum; Vikipedia'da takılıp kalmayalım lütfen. Asıl vahim konu
Kitap Ansiklopedi yayın evi için de durum aynı.. ..ki onları düzeltme şansı da yok )

ercan şarbat demiş ki:

Ninjutsu nun ne olduğunu bilmekte yarar var...şu an 600 yıl önceki Ninjutsu yu kullanırsanız veya
çalışırsanız sadece komik duruma düşersiniz. Ninjutsu tarihte takılıp kalmak değil, devamlı ilerlemektir.

ercan şarbat demiş ki:
Bujinkan daha çok bir Samuray okuludur..
Bujinkan Budo Taijutsu dur ismi de...Ninjutsu değil. Takamatsu Toşitsugu son yaşamış Ninja olarak
bilinmektedir, Samuray ve Ninja sanatları arasında ise çok büyük farklar yoktur.
Bizim okulumuz ruh olarak Ninjadır, teknik ise devamlı gelişmektedir.

Bu parargaflar benim için yeterli. Bildiğim şeylerden emin olmamı sağladı.
Çok teşekkür ederim. Shidoshi.
ercan şarbat

ercan şarbat

NİNJUTSU - Sayfa 5 Empty
MesajKonu: Geri: NİNJUTSU   NİNJUTSU - Sayfa 5 Icon_minitimeSalı 10 Ara. 2013, 12:47

Teşekkürler. Bujinkan içinde Ninjutsu'yu da barındıran çok daha geniş bir yelpazedir diyebiliriz kısaca. Dünyadaki Ninjavari okullardan saygı görenler de (Genbukan, Jinenkan gibi) aslında Hatsumi Sensei'den öğrenmişlerdir bu sanatı.
Geleneksel denilen Ninjutsu çok zor bir sanat değildir, özelliği sessiz olabilmek ve sızma stratejileridir. Bugün çalıştığımız Bujinkan okulunun teknikleri ise çok çok ileridir. Şöyle diyebiliriz Ninjutsu ilk okul seviyesi ise Bujinkan, Üniversitenin ordinryus prof. olduğu bir kurul gibidir.
Sevgiler
Ercan
http://www.bujinkanturkey.com

NİNJUTSU
5 sayfadaki 5 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4, 5