japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Osmanlı Japon Münasebetleri ve Japonya'da İslamiyet

3 posters
YazarMesaj
nicholaihel

nicholaihel

Osmanlı Japon Münasebetleri ve Japonya'da İslamiyet Empty
MesajKonu: Osmanlı Japon Münasebetleri ve Japonya'da İslamiyet   Osmanlı Japon Münasebetleri ve Japonya'da İslamiyet Icon_minitimeC.tesi 06 Haz. 2009, 15:41

Hazırlayanlar: Yrd.Doç.Dr. Hee-Soo (Cemil) Lee ve İbrahim İlhan

Yayınevi: Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları

Osmanlı Japon Münasebetleri ve Japonya'da İslamiyet 202

Gerçekten kıymetli bir eseri daha siz japon forum takipçileri ile paylaşmak istedim.İçeriğinde Japon kültürüne. tarihine, batı ile ilişkilerine hızlı bir deyiniden hemen sonra Türk-Japon ilişkilerine, Abdürreşid İbrahim'in Japonya seyahatine ve Japonların islamiyet ile tanışmaları konularını ayrıntılandırıyor.

Zaten bu konudaki eser sayısı hayli az iken, bu eserin ufuk açıcı ve faydalı olduğunu düşünüyorum.Yıllarca dünyadan izole yaşamış bir ırkın İslamiyetin doğuşundan yüzyıllar sonra "son din" ile tanışma öyküsü hayli ilginç.

Ama çok hacimli bir eser olmadığı için bu konularda yüzde yüz tatmin olmuyor ve okuma iştahınız artıyor.İstifadenize...

Umarım bu gibi eserlere ve Japon kültürüne ilgi artışı olur.Düşünün ben bu eserin 1989 basımını 2009 yılında sıfır olarak satın alabildim Very Happy
MakiNo

MakiNo

MesajKonu: Geri: Osmanlı Japon Münasebetleri ve Japonya'da İslamiyet   Osmanlı Japon Münasebetleri ve Japonya'da İslamiyet Icon_minitimePtsi 08 Haz. 2009, 09:11

güzemş Smile
ama bn konusunu tam anlayamadım Very Happy Very Happy
gozluklu

gozluklu

MesajKonu: Geri: Osmanlı Japon Münasebetleri ve Japonya'da İslamiyet   Osmanlı Japon Münasebetleri ve Japonya'da İslamiyet Icon_minitimePtsi 08 Haz. 2009, 19:03

japonlar ve islamiyet = türkler ve budizm gibi yani

bir ara japon bir mektup arkadaşım vardı. hatta o beni bulmuştu. islami merak ediyormuş. sayfalar dolusu islamı ingilizce anlattım (diyanetten bir sürü islamı anlatan ingilizce kitap satınaldım ve satılmayanlarından da fotokopi çektirdim. en son mektubum 50 sayfaydı. hatta mahalledeki imamdan izin alıp caminin her yerini çektim. cemaat camideki mozaikleri japonlara satacağımı düşündü Very Happy

ben de bu arada dinimizi inglizce tanımış oldum abdestin farzlarını ingilizce sayabiliyorum Very Happy ki türkçesini bilmem Very Happy

japon arkadaşım sayesinde ki ben o kadar tutucu biri değilimdir dinimizi tanıdım.

japon arkadaşa budizmi anlatır mısın dedim bana? ne oldu dersiniz?

iki tane pagoda resmi çekip gönderdi. Very Happy

sonra şöle düşündüm kız sadece gönderdiğim resimlere bakmış olmalı yazdıklarımı okumadna atıyordu belki de Very Happy

uzun zamandır da yazışmıyoruz. bi ara bir tane kart göndersem mi diyorum? taşınmış mıdır?
nicholaihel

nicholaihel

MesajKonu: Geri: Osmanlı Japon Münasebetleri ve Japonya'da İslamiyet   Osmanlı Japon Münasebetleri ve Japonya'da İslamiyet Icon_minitimeSalı 09 Haz. 2009, 09:38

içerdiği konu epey geniş aslında (kısa bir kitap olmasına karşın).yani pek çok şeye kısa kısa değinmiş.özet bir şekilde japon kültürü ve tarihi anlatıldıktan sonra 18-19. yüzyıllarda japonların islamla ve elbette paralel olarak türklerle kurdukları ilişki anlatılıyor.esas konu bu.

kitapta daha önce hiç duymadığım çok ilginç konular var bazı ufak alıntılar yapayım:

*çin'e gitmekte olan bir portekiz gemisi, tutulduğu fırtınayla tesadüfen japonya sahillerine sürüklenmiş ve 1542 yılında meydana gelen bu olay, avrupalıların japonya ile ilk teması kabul edilmiştir.

*.....1549 da (temastan 7 yıl sonra) bir cizvit papazı bölgeye gelerek hristiyanlığı yaymaya başlamıştır....

*japon yöneticiler bu durumdan rahatsızdılar.1587 yılında japon imparatorunun başkanvekili hideyoşi, hristiyanların başpapazından şu 5 sorunun cevabını istedi;

1.niçin vatandaşlarımızı hristiyan olmaya zorluyorsunuz?
2.niçin budist rahiplere karşısınız?
3.niçin budist mabetlerinin yıkılmasını istiyorsunuz?
4.niçin faydalı hayvanların etini yiyorsunuz? (budistler et yemez, normal japonlar ise az yerler, çoğunlukla balık eti yenir.)
5.niçin sizin adamlarınız, japon vatandaşlarını başka ülkelere köle olarak satıyor?

bu soruları takiben hideyoşi kesin kararı açıkladı "bütün papazlar 20 gün içinde ülkeyi terk etsinler!".başlangıçta ticari ilişkileri kapsamayan bu emir, papazları tüccarlar yoluyla gizlice gelmeleri sonucu (1620 avrupa mezhep savaşlarının olumsuz etkisiyle de) 1624 yılında "yalnız papazların değil, herhangi bir avrupalının japon toprağına ayak basması yasaklandı" şeklinde geliştirildi.

*japonya tam 200 sene boyunca dışa kapalı şekilde kendi içinde bir yaşam sürdü.
(ki beni en çok etkileyenlerden biri de budur.yani zaten 17.yy dan evvel dünya çok iyi iletişimde değildi.bugünkü anlamda küresel dünyanın temelleri 15-16.yy da coğrafi keşiflerden sonra amcak atılabildi.sonrasındaki 200 sene de japonlar kendilerini kapatmışlar.örneğin 7.yy da ortaya çıkan islamiyetten 18.yy da ancak haberleri olmuş.bizler hem şark hem de garb medeniyetlerinin göbeğinde yaşadığımız için bu durumu pek düşünmüyoruz.çünkü eski yunan, eski mısır, eski arap ve sonrasında yeni avrupa gibi en önemli bilimsel-felsefi akımlar hep yanıbaşımızda olmuş -hatta iştirak etmişiz, katkılarımız olmuş-.ama onlar -anladığım kadarıyla- tüm bunların çok uzağında bir ilerlemeye sahipler.bugünkü konuma baktığımızda inanılmaz bir atılım görüyorum ve anlayamıyorum.bu fark nasıl kapatılmış.ilk kez sokratesi, eflatunu, ibn-i arabi'yi ne zaman okudular acaba?muhakkak kendi üretimleri, çıkarımları olmuştur ama burada da kocaman ve etkileşim içinde bir dünya birikimi var.bu konuda bilgisi, görüşü, paylaşmak istedikleri olanlar varsa da dinlemek isterim)
[/u]
şu an daha fazla yazmaya üşendim Very Happy ama kitapta türkçe öğrenip türk subaylara (ki birinin mustafa kemal paşa olduğu söyleniyor) japonca öğreten subaylardan, ertuğrul fırkateynine, islamın anlatılması için abdülhamit hana elçi gönderen japon imparatorundan, abdülreşid ibrahimin yıllar süren japonya temas ve izlenimlerine pek çok bilgi var.

buradan daha çok şey paylaşmak isterdim ama daha sistematik ve derli toplu olarak kitabı alır okursanız, bugünün türk-japon ilişkilerinin bir nevi elemanı olan sizlerin faydalanacağına inanıyorum.
gozluklu

gozluklu

MesajKonu: Geri: Osmanlı Japon Münasebetleri ve Japonya'da İslamiyet   Osmanlı Japon Münasebetleri ve Japonya'da İslamiyet Icon_minitimeÇarş. 10 Haz. 2009, 13:54

Domo arigato gozaimasu!
MakiNo

MakiNo

MesajKonu: Geri: Osmanlı Japon Münasebetleri ve Japonya'da İslamiyet   Osmanlı Japon Münasebetleri ve Japonya'da İslamiyet Icon_minitimeCuma 12 Haz. 2009, 16:05

güzel Very Happy

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Japonyada is ve oturum