japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey
 
AnasayfaSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 japonların geleneksel kıyafetleri kimono

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
jandi

avatar

Mesaj Sayısı : 63
Kayıt tarihi : 29/05/09
Yaş : 25
Nerden : TURKEY

MesajKonu: japonların geleneksel kıyafetleri kimono   Cuma 05 Haz. 2009, 18:14

forum da hiç kimono hakkında birşey bulamadım bende kendim ekle3mek istedim uamrım sizler beğenirsiniz

Kimono (Japonca: 着物 -(きもの), kiru ve mono , kelime kelime çevirisi "giyilen eşya" yani "elbise". Kelimenin etimolojik kökeni ki yani "giymek" ve mono yani "şey"dir[1][2]) Japonya'nın geleneksel giysisidir. Aslında tüm giysi çeşitleri için kullanılan kimono sözcüğü sonradan hâlâ kadın, erkek ve çocuklar tarafından giyilen uzun giysiyi tanımlamak için kullanılmaya başlamıştır.

Kimono T şeklinde, ayak bileğine kadar uzanan düz hatlı, yakalı ve uzun kollu bir giysidir. Kollar özellikle bileklerde çok geniştir, genişliği yaklaşık olarak yarım metreye kadar varır. Geleneksel olarak, özel günlerde evlenmemiş kadınlar hemen hemen yere kadar uzanan çok geniş kollu kimonolar giyer. Giysi gövde etrafına sarılır ve her zaman sol taraf sağın üstüne gelir. Obi adı verilen geniş bir kuşak ile arkadan bağlanır. Kimonolar genellikle geta veya zori adı verilen geleneksel tahta sandallar ve tabi adı verilen çoraplarla giyilir. Kimononun içine, nagajuban denilen daha kısa bir kimono içlik olarak giyilir.


Kadınlar için kimono [değiştir]
Çay seremonisinde ipek kimono giyen kadınModern kimono, geleneksel kimono kadar karmaşık değildir. Festivaller ve diğer resmî olmayan durumlarda giyilen kimonolar yalnızca iki kattan ya da bir kat ve gizli ikinci yakadan oluşur. Resmî olmayan bu kimonolar basit desenli veya tek renkli obiler ile giyilir. Tam takım resmî kimonolar genellikle gelinler, geyşalar, hostesler tarafından veya çok resmî olaylarda giyilir.

Tipik bir kadın kimonosu on iki ya da daha fazla parçanın kuşanılmasıyla giyildiği için, Japon kadınların çoğu yardım almadan geleneksel kimonoyu giyemeyebilir. Her birinin kendine özgü giyinme ve kuşanma şekli vardır. Özel günlerde profesyonel kimono giyme uzmanları kadınların kimono giymelerine yardım eder. Kimono giydiricileri lisanslı olarak kuaför salonlarında çalışırlar ve evlere de giderler.

Kimono seçimi sembolizm ve ince sosyal mesajlarla yüklüdür. Yapılan seçim kadının yaşına, medeni hâline ve olayın resmiyet derecesine bağlıdır. Azalan resmiyet derecesiyle kimonolar şöyle sınıflanır:


Kimono giyen "maiko"lar (çırak "geiko"lar)Kurotomesode (黒留袖): Yalnızca bel altından itibaren desen konan siyah kimono. Evli kadınlar için en resmî kimono "kurotomesode"dir. Genellikle evlilik törenlerinde gelinin ve damadın annesi tarafından giyilir. Kurotomesodede, genellikle, kollarda, göğüste ve arkada olmak üzere beş tane kamon bulunur.
Furisode (振袖): Furisode sallanan kollar diye çevrilebilir. "Furisode"nin kol uzunluğu genellikle 99-107 cm arasındadır ve evlenmemiş kadınlar için en resmî kimonodur. Kimononun tamamı desenlerle kaplıdır ve genellikle Seijin Shiki (成人式) adı verilen erginliğe giriş gününde ve düğünlerde gelinin evlenmemiş yakınları tarafından giyilir.
Irotomesode (色留袖): Tek renkli ve yalnızca belden aşağısı desenli bir kimono çeşididir. Irotomesode, kurotomesodeden biraz daha az resmîdir ve genellikle düğünlerde gelinin ya da damadın yakın akrabası olan evli kadınlar tarafından giyilir. Bir "irotomesode"de üç ya da beş kamon bulunabilir.
Hōmongi (訪問着): Hōmongi ziyarete giyilir diye çevrilebilir. Desenlerin omuzlardan, dikiş ve kollardan akmasıyla ayrılan hōmongi tsukesageden biraz daha resmîdir ve hem evli hem de evlenmemiş kadınlar tarafından giyilir. Genellikle gelinin yakın arkadaşları düğünde giyer. Ayrıca gala gibi resmî partilere de giyilir.
Tsukesage (付け下げ): Belden aşağısı, daha resmî olan hōmongiye nazaran daha az desenli olan tsukesage hem evli hem de evlenmemiş kadınlar tarafından giyilir.
Iromuji (色無地): Tek renkli ve hem evli hem de evlenmemiş kadınlar tarafından giyilen kimono. Genelde çay seremonilerinde giyilir. Boyalı ipek kumaş, jakar benzeri rinzu figürleri içerebilir ancak farklı renkli desenler bulunmaz.
Komon (小紋): İnce desen. Küçük ve giysi üzerinde tekrarlanan bir desen taşır. Rahat kullanım için olan bu kimono güzel bir obi ile birlikte şehirde, lokanta için kullanılır. Hem evli hem de evlenmemiş kadınlar giyebilir.
Edo komon (江戸小紋): Edo komon küçük noktaların büyük bir desen oluşturarak öbeklenmesi ile kendini gösteren bir "komon" çeşididir. Edo komon boyama tekniği Edo döneminde samuray sınıfı ile birlikte ortaya çıkmıştır. Bu kimono resmiyet açısından iromuji ile aynıdır ve üzerine kamon işlendiğinde tsukesage veya hōmongi yerine de giyilebilir.
Yukata (浴衣): Resmî olmayan, genellikle pamuklu, keten ya da kenevir kumaştan yapılan yaz kimonosu. Yukata her yaştan erkek ve kadın tarafından genellikle açık hava festivallerinde giyilir. Genellikle onsen adı verilen kaplıcalarda da giyilir. Her kaplıca konuklar için kendi deseniyle yukata bulundurur.
Kimononun deseni hangi mevsimde giyilmesi gerektiğini de belirleyebilir. Örneğin kelebekler ve kiraz çiçeği tomurcukları içeren desenli bir kimono ilkbaharda ya da yazın giyilmelidir. Sık kullanılan bir sonbahar deseni de Japon akçaağacının kızıl yaprağıdır. Kış için ise bambu, çam ve ume (japon kayısısı) tomurcukları gibi değişik desenler kullanılır.

Erkekler için kimono [değiştir]Kadınların giydiği kimonolarla kıyaslanınca erkeklerin giydikleri daha basittir ve çoraplarla sandallar sayılmazsa genellikle beş parçadan oluşur.

Erkek ve kadın kimonoları arasındaki en dikkat çekici fark kollardadır. Erkek kimonolarında kollar ya tamamen ya da alttan 3 ila 8 cm'den fazla ayrık olmamak kaydıyla büyük oranda gövdeye bağlıdır, kadın kimonolarının kolları ise hem geniş hem de gövdeye bağlı değildir. Hemen altından obi geçeceği için erkek kimonolarının kolları daha az geniştir. Halbuki kadın kimonolarının kollarının büyük kısmı gövdeye dikili olmadığı için obiye bir engel teşkil etmez ve geniş kollar obinin üzerinden aşağıya sarkar.

Günümüzde erkek kimonolarının başlıca farklılığı kumaşındadır. Tipik bir kimono koyu renk olur: Siyah, lacivert ve koyu yeşil, bazen de kahverengi çok kullanılan renklerdir. Kumaşlar genellikle mattır. Bazılarında belli belirsiz bir desen bulunur ve kendinden desenli kumaşlar günlük kimonolarda çok yaygındır. Daha da gündelik olarak kullanılan kimonolar açık mor, yeşil ve mavi gibi kısmen parlak renklerde de olabilir. Sumo güreşçileri ise küpeçiçeği ("fuşya") rengi gibi oldukça parlak renklerde kimonolar giyer.

En resmî kimono, göğüste, omuzlarda ve arkada beş kamon içeren sade siyah kimonodur. Biraz daha az resmîsi üç kamon içeren kimonodur. Bunlarda genellikle beyaz içlik ve aksesuarlar kullanılır.

Hemen hemen her kimono, hakama ve haori eklenerek daha resmî hâle getirilebilir.


Kimono'nun yapısı
Kimono'nun bölümleri
Kakeeri ( 掛衿 - (かけえり)) ya da Tomoeri ( 共衿 -(ともえり)) : Üst yaka
Honeri ( 本衿 -(ほんえり)) ya da Jieri ( 地衿 -(じえり)) : Alt yaka
Migi no mae-migoro ( 右の前身頃 -(みぎのまえみごろ)) : Ön sağ ana panel
Hidari no mae-migoro ( 左の前身頃 -(ひだりのまえみごろ)) : Ön sol ana panel
Sode ( 袖 -(そで)) : Kol
Tamoto ( 袂 -(たもと)) : Kolun alt parçası
Migi no okumi ( 左の衽 -(みぎのおくみ)): Ön sol panel
Hidari no okumi ( 右の衽 - (ひだりのおくみ)) : Ön sağ panel
Kensaki ( 剣先 -(けんさき)) : Yaka ile ön panelin birleşme noktası
Mitake ( 身丈 -(みたけ)) : Boy
Yukitake ( 裄丈 - (ゆきたけ)) : Kol boyu
Katahapa ( 肩幅 -(かたはば)) : Omuz boyu
Sodehapa ( 袖幅 -(そではば)) : Omuz-yen boyu
Sodetake ( 袖丈 -(そでたけ)) : Kol eni
Sodeguchi ( 袖口 -(そでぐち)) : Kol yeni
Sodetsuke ( 袖付 -(そでつけ)) : Kol açıklığı

[img]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
jandi

avatar

Mesaj Sayısı : 63
Kayıt tarihi : 29/05/09
Yaş : 25
Nerden : TURKEY

MesajKonu: Geri: japonların geleneksel kıyafetleri kimono   Cuma 05 Haz. 2009, 18:21


Spoiler:
 
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
jandi

avatar

Mesaj Sayısı : 63
Kayıt tarihi : 29/05/09
Yaş : 25
Nerden : TURKEY

MesajKonu: Geri: japonların geleneksel kıyafetleri kimono   Cuma 05 Haz. 2009, 18:29

işte kimononun anime hali:Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
jandi

avatar

Mesaj Sayısı : 63
Kayıt tarihi : 29/05/09
Yaş : 25
Nerden : TURKEY

MesajKonu: Geri: japonların geleneksel kıyafetleri kimono   Cuma 05 Haz. 2009, 18:32

umarım çalışmalarımı beğenirsiniz
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
avatar

Mesaj Sayısı : 5689
Kayıt tarihi : 10/02/08
Yaş : 31

MesajKonu: Geri: japonların geleneksel kıyafetleri kimono   Cuma 05 Haz. 2009, 20:54

Ben çok begendim, çok iyi düsünmüssün
Yalniz sayfa yapisini bozacak boyuttaki resimleri spoiler içine almaya dikkat edelim Wink Sayfa zor açiliyor yoksa.
Tanitim ve emegin için tesekkürler

_________________
Forever love, forever dream,
このまま そばにいて、
夜明けに 震える 心を抱きしめて
Oh stay with me...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
jandi

avatar

Mesaj Sayısı : 63
Kayıt tarihi : 29/05/09
Yaş : 25
Nerden : TURKEY

MesajKonu: Geri: japonların geleneksel kıyafetleri kimono   Cuma 05 Haz. 2009, 20:56

tamam bu önerinizi dikkate alacağım
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 3056
Kayıt tarihi : 04/01/08
Nerden : İstanbul

MesajKonu: Geri: japonların geleneksel kıyafetleri kimono   C.tesi 06 Haz. 2009, 08:24

bilgiler için teşekkürler
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://japon.yetkin-forum.com
Nodame^^Mesaj Sayısı : 1580
Kayıt tarihi : 04/03/08

MesajKonu: Geri: japonların geleneksel kıyafetleri kimono   C.tesi 06 Haz. 2009, 19:00

harika bir calisma olmus ellerine saglik jandi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
umi

avatar

Mesaj Sayısı : 140
Kayıt tarihi : 12/02/08
Yaş : 25
Nerden : Antalya

MesajKonu: Geri: japonların geleneksel kıyafetleri kimono   C.tesi 06 Haz. 2009, 20:06

güzel paylaşım

kimononlar çok güzel oluyor. kimonolu küçük bebekler de çok güzelmiş.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://site.anime.web.tr/girugamesh/
jandi

avatar

Mesaj Sayısı : 63
Kayıt tarihi : 29/05/09
Yaş : 25
Nerden : TURKEY

MesajKonu: Geri: japonların geleneksel kıyafetleri kimono   C.tesi 06 Haz. 2009, 21:04

Very Happy Very Happy
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
albertine

avatar

Mesaj Sayısı : 4868
Kayıt tarihi : 11/09/08
Yaş : 29
Nerden : İstanbul

MesajKonu: Geri: japonların geleneksel kıyafetleri kimono   Ptsi 08 Haz. 2009, 01:46

güzel bir çalışma olmuş. kimonoyla daha bir güzel oluyor hatunlar bana göre.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
japonların geleneksel kıyafetleri kimono
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
japon forum :: Kültür & Sanat :: Japon Kültürü-
Buraya geçin: