japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

ASIMO insansı robot

4 posters
YazarMesaj
Nodame^^

ASIMO  insansı robot Empty
MesajKonu: ASIMO insansı robot   ASIMO  insansı robot Icon_minitimeÇarş. 20 Mayıs 2009, 16:46

ASIMO (Japonca: アシモ, - Aşimo) Honda Motor tarafından tasarlanmış ve üretilmiş insansı robottur. 130 santimetre yüksekliğinde 54 kilogram ağırlığında olan robot, sırt çantası giymekte olan bir astronot görünümündedir ve iki ayak üstünde saatte 6 kilometreye varan bir hızda yürüyebilme ve koşabilme yetisinde sahiptir. ASIMO, Honda'nın Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından Japonya'da üretilmiştir. 1986 yılında Honda tarafından başlatılan insansı robot serisinin 11. parçasıdır.

Resmî olarak, ASIMO adı, İngilizce "Advanced Step in Innovative MObility" tamlamasından türetilmiş bir kısaltmadır. Japoncada 足も biçiminde yazılır ve aşimo biçiminde sesletilir.

2007 yılı itibarıyla üretilmiş 46 adet ASIMO robotu bulunmaktadır. Her birinin üretimi 1 milyon dolardan daha aza mâl olur ve yıllık 166.000 dolara kiralanabilirler.

Tanıma ve tanımlama teknolojisi 2000'li yıllarda Honda, ASIMO'ya insanlar ile daha iyi iletişim kurmasına olanak sağlayacak yeni birtakım özellikler ekledi. Bu özellikler 5 kategori altında sınıflandırılabilir:

Hareketli nesneleri tanıma

ASIMO, başının üstüne iliştirilen kamera sayesinde yakaladığı görsel bilgiyi kullanır ve mesafeyi koruyarak çoklu nesnelerin hareketlerini saptayabilir. Bu özellikle birlikte, kamerasının yardımıyla hareket eden bir kişi ya da nesneyi takip edebilir; bir kişi ona yaklaştığında elini uzatarak onunla tokalaşabilir.

2. Jest ve mimikleri tanıma
ASIMO ayrıca yakınındaki bir elin hareketlerini ve duruşunu yorumlayabilir. Jest ve mimikleri algılar. Bu nedenle ASIMO yalnızca sesli komutlar ile değil insanın doğal hareketleri ile de yönetilebilir. Bu özellik ASIMO'ya ona bir el uzatıldğında bunu tanımlama olanağı verir. Ona gösterilen bir yöne doğru hareket edebilir. Biri ona el salladığında karşılık verebilir.

3. Çevre tanıma
ASIMO, çevresindeki nesne ve arazi koşullarını tanımlayabilir ve hem kendi güvenliği hem de çevresindeki insanların güvenliği için uygun bir biçimde hareket eder. Örneğin, merdiven gibi bir tehlike saptadığında durur ve diğer nesne ve kişilere çarpmaktan kaçınır.

4. Sesleri ayırt edebilme
ASIMO'nun duyduğu seslerin kaynağını saptayabilmesi için özellikleri geliştirilmiştir. İnsan sesi ile diğer sesler arasındaki ayrımları anlayabilir. Adını duyduğunda karşılık verebilir. Ona doğru konuşan insana dönebilir ve düşme, kırılma gibi ani bir ses duyduğunda sesin geldiği yöne hareket edebilir. Kendisine yöneltilen sorulara kısa sözcüklerle yanıt verebilir ya da baş sallayabilir.

5. Yüz tanıma
ASIMO, karşısındaki kişi hareket halinde olsa bile, insanların yüzünü tanıyabilme yetisine sahiptir. Yaklaşık 10 değişik yüzü tanıyabilir. Belleğine yüklediği takdirde onları adlarıyla çağırabilir.

Kaynak. Vikipedi.tr

Marifetlerini izlemek isteyenler icin bir kac tanitim videosunu ekledim.

Admin
Admin
Admin

MesajKonu: Geri: ASIMO insansı robot   ASIMO  insansı robot Icon_minitimeÇarş. 20 Mayıs 2009, 17:02

bilgiler için teşekkürler nodame Wink umarım seni aramızda daha sık görürüz Wink
https://japon.yetkin-forum.com
rain21

rain21

MesajKonu: Geri: ASIMO insansı robot   ASIMO  insansı robot Icon_minitimeÇarş. 20 Mayıs 2009, 17:56

teşekürler emegine saglık bu tvde de cıkmıstı
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

MesajKonu: Geri: ASIMO insansı robot   ASIMO  insansı robot Icon_minitimeÇarş. 20 Mayıs 2009, 19:53

Evet ben de birkaç kare görmüstüm bunu tv'de. Haber için tesekkürler biricik Nodame'cigimiz ASIMO  insansı robot 222253
Nodame^^

MesajKonu: Geri: ASIMO insansı robot   ASIMO  insansı robot Icon_minitimeCuma 22 Mayıs 2009, 18:33

bende tesadufen discovery kanalinda gormustum bu robotu. tam teknoloji bolumune uygun birsey dedim ekledim Very Happy
2 haftadir hastaydim akailili sensei ve admin san ondan fazla ugrayamadim foruma. iyilesir iylesmez hemen geldim Wink
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆
Orihara Maya

MesajKonu: Geri: ASIMO insansı robot   ASIMO  insansı robot Icon_minitimeCuma 22 Mayıs 2009, 20:39

Cok çok geçmis olsun Nodame ASIMO  insansı robot 222253 Aman kendine iyi bak bize lazimsin sen Wink
Admin
Admin
Admin

MesajKonu: Geri: ASIMO insansı robot   ASIMO  insansı robot Icon_minitimeC.tesi 23 Mayıs 2009, 10:27

geçmiş olsun nodame Wink
https://japon.yetkin-forum.com
Nodame^^

MesajKonu: Geri: ASIMO insansı robot   ASIMO  insansı robot Icon_minitimeC.tesi 23 Mayıs 2009, 15:48

cok tesekkur ederim akailili sensei ve admin san. suan iyiyim atlattik sukur hastaligi Wink

ASIMO insansı robot
1 sayfadaki 1 sayfası