japon forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA

+3
Admin
masayuki
cengizhan
7 posters
YazarMesaj
cengizhan

cengizhan

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA Empty
MesajKonu: Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA   Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA Icon_minitimePaz 10 Şub. 2008, 19:35

Japon sinemasının imparatoru unvanına sahip Akira Kurosava 1910 yılında yedi çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak Tokyo'da dünyaya geldi. Babası askeri okulda öğretmendi.

Sakin bir çocukluk geçiren Kurosava'nın bu dönemde etkilendiği en önemli kişi bir benşi (sessiz film döneminin Japonya'sında film anlatıcısı) olan en küçük ağabeyi Haiko idi. Onun önerileri doğrultusunda birçok sinema klasiğini izleme fırsatı bulan Kurosawa, resim ile de uğraşmaktaydı. Ağabeyinin erken yaşta intiharıyla büyük bir sarsıntıya uğrayan Kurosawa bir süre sonra PCL yapım şirketinde yardımcı yönetmen olarak sinemaya başladı. Hidesuke Takizawa, Kajiro Yamamoto, Mikio Naruse gibi dönemin tanınmış yönetmenlerinin asistanlığını yapan Kurosawa, ilk filmi Sugata Sanjiro'yu (Büyük Judo Efsanesi) 1943 yılında yönetti.

Ardından çevirdiği Içiban Utsukuşiku (En Güzel; 1944), Tora No O Wo Fumu Otokotaçi (Kaplanın Kuyruğuna Basanlar; 1945), Vaga Seişun Ni Kuinaş (Gençliğime Hayıflanmıyorum; 1946), Yoidore Tenshi (Sarhoş Melek; 1948), Nora İnu (Kuduz Köpek; 1949), Shubun (Skandal; 1950) gibi filmlerle Japonya'nın en önemli film yönetmeni konumuna geldi.

Onu Batı dünyasına tanıtan film, Venedik Film Festivali'nde en iyi film ödülünü alan 1950 yapımı Rashomon'du. Bir haydutun ormanda bir samurayı öldürüp karısına tecavüz etmesi sonrası, haydutun, samurayın, tecavüze uğrayan kadının ve tüm bunları izleyen oduncunun olayı farklı açılardan anlattıkları film, gerçeğin görece bir kavram olması üzerine etkileyici bir yapım idi. Yeni çekim ve anlatım teknikleriyle Kurosawa'ya uluslararası düzeyde de başarı getirdi.

Sonrasında, Dostoyevski uyarlaması Hakuçi (Budala; 1951), İkiru (Yaşamak; 1952), Shichinin no samurai (Yedi Samuray; 1954), Şekspir uyarlaması Kumonosu Jô (Kanlı Taht; 1957), Gorki uyarlaması Donzoko (Ayaktakımı Arasında; 1957), Kakuşi Toride No San Akunin (Saklı Kale; 1958), Yojimbo (Koruyucu; 1961), Akahige (Kızıl Sakal; 1965) adlı filmleri yönetti.

1940'lardan 1960'ların ortalarına kadar Kurosawa aynı ekiple çalışmaya özen gösterdi. Fumio Hayasaka müziklerini, Asakazu Naki ise kameramanlığını yaptı. Takaşi Şimura ve Toşiro Mifune'de oyuncu olarak Kurosava'nın birçok filminde başroller üstlendiler.

Kurosawa'nın çok sayıda filmi Hollywood filmlerine esin kaynağı oldu. Örneğin, Yedi Samuray Yedi Silahşör'e , Saklı Kale Yıldız Savaşları'na, Koruyucu ise Bir Avuç Dolar İçin'e kaynaklık etti.

60'ların sonunda Tora Tora Tora adlı filmle Hollywood'a giden yönetmen, filmi yarım bırakarak ülkesine döndü. 70'lerin ortalarında Sovyetler Birliği'ne giden Kurosawa, Rus bir subayla Moğol bir avcı arasında yüzyılın başında geçen bir dostluk öyküsünü anlatan Dersu Uzala filmini çevirdi. Film 1976 yılında en iyi yabancı film Oskar'ını aldı .

Yönetmenin son dönem çalışmaları olarak Kagemusha (Gölge Savaşçı; 1980), yine bir Shakespeare uyarlaması olan Ran (1985), Yume (Düşler; 1990), Hachi-Gatsu No Kyôshikyoku (Ağustosta Rapsodi; 1991) sayılabilir. Bu filmlerden Ran dört dalda Oskar ödülü almıştır.

Akira Kurosawa'nın Türkçe'ye çevrilmiş, Kurbağa Yağı Satıcısı adlı AFA yayınevinden basılmış bir kitabı bulunur.

Filmografi [değiştir]Sugata Sanshiro (Büyük Judo Efsanesi) (1943) Judo Saga
The Most Beautiful (En Güzel) (1944) Ichiban utsukushiku
Zoku Sugata Sanshiro (Büyük Judo Efsanesi II) (1945) Judo Story II
The Men Who Tread On the Tiger's Tail (Kaplan'ın Kuyruğuna Basanlar) (1945) Tora no o wo fumu otokotachi
Asu o tsukuru hitobito Those (Who Make Tomorrow) (1946)
No Regrets for My Youth (Gençliğime Hayıflanmıyorum) (1946) Waga seishun ni kuinashi
Wonderful Sunday (Harika Pazar) (1947) Subarashiki nichiyobi
Drunken Angel (Sarhoş Melek) (1948) Yoidore tenshi
The Quiet Duel (Sessiz Düello) (1949) Shizukanaru ketto
Stray Dog (Kuduz Köpek) (1949) Nora inu
Scandal (Skandal) (1950) Shubun
Rashômon (1950)
The Idiot (Budala) (1951) Hakuchi
Ikiru (Yaşamak) (1952) Living
Shichinin no samurai (Yedi Samuray) The Seven Samurai (1954)
Ikimono no kiroku (Record of a Living Being) (1955)
Throne of Blood (Kanlı Taht) (1957) Kumonosu jô
The Lower Depths (Ayaktakımı Arasında) (1957)
The Hidden Fortress (Saklı Kale) (1958) Kakushi toride no san akunin
Warui yatsu hodo yoku nemuru (The Bad Sleep Well) (1960)
Yojimbo (Koruyucu) (1961) The Bodyguard
Sanjuro (1962)
Tengoku to jigoku (High and Low) (1963)
Red Beard (Kızıl Sakal) (1965) Akahige
Dodesukaden (Clickety-Clack) (1970)
Dersu Uzala (1975)
Kagemusha (Gölge Savaşçı) (1980) Shadow Warrior
Ran (1985)
Dreams (Düşler) (1990)Yume
Rhapsody in August (Ağustos'ta Rapsodi) (1991) Hachi-gatsu no kyôshikyoku
Madadayo (Not Yet) (1993)
masayuki

masayuki

MesajKonu: Geri: Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA   Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA Icon_minitimePaz 09 Mart 2008, 13:02

ismi akiro deil akira dir..sanirim klavye hatasi olmus..paylasim icin tesekkurler..
Admin
Admin
Admin

MesajKonu: Geri: Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA   Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA Icon_minitimePaz 09 Mart 2008, 14:08

ağustos'ta rapsodi “Bazı insanlar konuşurken bile sessizdirler” Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA 597419
https://japon.yetkin-forum.com
celestial

celestial

MesajKonu: Geri: Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA   Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA Icon_minitimeÇarş. 26 Mart 2008, 22:26

bende an itibari ile Shichinin no samurai'yi indirdim...imdb.com'da top movie 250 den 10. olduğunu görünce akira kurosava filmlerini araştırdım ve birçok övgüyle karşılaştım...Shichinin no samurai'den sonra rashamon u izlemeye karar verdim oda top 250 den 71. olmuş.bilgi paylaşımı için teşekkürler :study:
diaboliksword

diaboliksword

MesajKonu: Geri: Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA   Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA Icon_minitimeÇarş. 26 Mart 2008, 22:28

bendede 7 samurai ve bir kac filmi daha var şuanda aklımda olan rashamon en kısa zamanda izliycem ama anime izlemekden filime zaman gelmiyo ya Smile geek geek
http://www.diabolikss.com
kazemaru

kazemaru

MesajKonu: Geri: Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA   Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA Icon_minitimeÇarş. 26 Mart 2008, 22:53

Yedi Samuray'ı izleyeli çok olmadı. Siyah beyaz olmasına rağmen harika bir film. Gorobei favorimdi orada. Dönemi çok güzel yansıtmış ve o zamanki imkanlarla yapılabilecek en iyi samuray filmi olmuş.
Onun dışında Rashamon'u okumuştum ama henüz filmini izlemedim. Harika bir konusu ve kurgusu vardı hikayenin.
diaboliksword

diaboliksword

MesajKonu: Geri: Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA   Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA Icon_minitimeÇarş. 26 Mart 2008, 23:21

ben seven samurayi birturlu bitiremedim yani izlemediler hep bişey cıktı ama dikkat ettigim bi şey akira kurosavada 7 kardeş ve samurai 7 diyede bi anime bu filmden esinlenildigini okudum bir kac yerde akira amcanın filmleri kesinlikle muhteşem eger bi japon filminde onun imzası varsa mutlaka izlenmeli bence
rei

rei

MesajKonu: Geri: Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA   Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA Icon_minitimePerş. 31 Tem. 2008, 12:11

kurusawa da değil kurosawadır bi de xDDD

bu yaz yeni filmi geliyor : )) the last princess, hem yeni bir kurosawa filmi izleyeceğiz hem de matsumoto jun'u başrolde göreceğiz. çok büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum..
diaboliksword

diaboliksword

MesajKonu: Geri: Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA   Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA Icon_minitimePerş. 31 Tem. 2008, 12:20

sabırsızlıkla bekliyor olacağız
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA   Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA Icon_minitimeÇarş. 05 Ocak 2011, 00:07

Akira Kurosawa Movie Collection

Akira Kurosawa nin sanirim bütün filimleri indirilebilir sekilde bu site altinda toplanmis,,Bir kac filimin Rapid linklerini kontrol ettim saglamlar

http://divxm.com/akira-kurosawa-movie-collection-all-dvdrip-t316590.html

bu arda Mozilla Firefox kullanicilari Greasemonkey eklentisini kurar ve onra da Rapidhare Links
Checker betigi ni kurarlarsa,,rapidshare linklerini daha indirmeye baslamadan saglami yoksa kirik mi olduklarini indirme linklerinin yanina gelen´´ yesil ´´saglam ve kirmizi ´´kirik ´´sembolle tespit edebilirler...

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-